Visszhang: könyv

Kadri Hinrikus: Tacskó és Dog

Visszhang

Minden kutya egyéniség, persze nem csak a mesékben.

Van például makacsabb, szelídebb, van furfangos és akad bájos is, meg olyan, amelyik külsőleg vagy akár belső tulajdonságaiban is hasonlít a gazdájára. Sőt olyan is elképzelhető, amelyik egyenesen embernek hiszi magát. E klasszikus, rövid állatmeséket közreadó könyv észt szerzője remek példákat, humoros szituációkat elevenít fel történeteiben – Elina Sildre fekete-fehér-piros illusztrációival –, milyenek is ezek az emberi tulajdonságokkal felruházott vagy alapból azokkal rendelkező „kutyákok”.

Tacskó és Dog decemberben, a megismerkedésük után nem sokkal egyformán bátortalanok voltak, nem mertek közelíteni egymás felé, így mindkettőjük szomorúan és egyedül töltötte a szentestét. De megtört a jég, és a két, egyes dolgokban nagyon hasonló, másokban meg teljesen különböző kutya között szoros barátság szövődött. Olyannyira összenőttek, hogy legszívesebben minden percüket együtt töltenék, rendkívüli módon ragaszkodnak egymáshoz. Barátságuk megható vagy éppen vicces történeteit más kutyusok sztorijai teszik még színesebbé. Hol a társait megszánkóztató, szertelen Huskyn, vagy a szülinapját átalvó Basseten mosolygunk, máskor a segítőkész Labrador, a hencegő Spániel vagy épp a lassú felfogású Corgi történetein. Bár vannak mesék, amelyeknek a mélységeiig a gyerekek nem biztos, hogy eljutnak, maga a felszín is le tudja kötni őket.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.