Visszhang: lemez

Magyar Valentin: Sentimental Moments

Visszhang

Saját bevallása szerint mindössze 20 dollárt kapott azért a rövid prelűdért, amely furcsa módon világhírt hozott számára, s egy darabig „cisz-moll úrnak” nevezték a háta mögött.

Rachmaninov megrögzött romantikus volt – ami a zenei stílust illeti –, és a mai napig túlcsordulóan népszerű. Éppen ezért furcsa, hogy miközben a nagyközönség, ha nem is álmából felverve, Chopintől zongoradallamok sokaságát idézheti fel, tőle a két ismertebb zongoraversenyen és a Paganini-rapszódián kívül kevés művet ismerünk jól.

Magyar Valentin színre lépését megelőzi a híre: mindössze 24 éves, a Zeneakadémia különleges tehetségekkel foglalkozó osztályá­ban tűnt fel, versenyeket nyert, döntős volt a weimari Liszt-zongoraversenyen. Sok hazai fiatalhoz hasonlóan Liszt zongorazenéjében találta meg magát, s onnan már csak egy ugrás a melankolikus Rachmaninov, aki vaskos akkordokat, széles gesztusokat vésett a kottába, de elsősorban arány- és dallamérzék, ízlés kell az előadásához, különben könnyen szertelen csapkodás a vége. Magyar előadásmódjában mindez megvan: virtuóz, de elsősorban a muzikalitása meggyőző. E mindössze négy nap alatt rögzített Rachmaninov-lemezen az Etude-Tableau-sorozatból és az opus 23-as és 32-es prelűdkötetből is játszik darabokat, de a Morceaux de fantaisie öt tételéből nem a neves cisz-mollra, hanem az esz-moll elégiára esik a választása. A G-dúr prelűdben (op. 32. No. 5) pedig az orosz komponista eleganciájára is fényt vet.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.