Visszhang: film

Navajo kosarasok

  • SzSz
  • 2024. október 2.

Visszhang

Az őslakos amerikaiak hosszú évtizedekig egyedül a westernfilmek rosszfiúi­ként jelenhettek meg a vásznon; civilizálatlan vademberekként valamilyen fehér saga hátterében.

Az utóbbi időben azonban mintha elindult volna valami változás: Martin Scorsese közel négyórás eposzt szentel történelmük egyik legnagyobb és leggyomorforgatóbb tragédiájának (Megfojtott virágok); a maroknyi, ma is készülő western is mintha erősebb szemüveggel nézne rájuk; ráadásul megjelentek az első, már kimondottan az ő történetüket elmesélő sorozatok is, A rezervátum kutyái, vagy épp az Echo című Marvel-sorozat. E kettő alkotói, Sterlin Harjo és Sydney Freeland fogtak össze, hogy filmre adaptálják a The New York Times újságírójának, Michael Powellnek a könyvét a navajo rezervátum egyik középiskolai kosárcsapatáról, s ehhez még LeBron James is nevét adta.

Saját coming-of-age tinisorsok és szuperhőssztorik mellett miért ne láthatnák az őslakos fiatalok, hogy klasszikus sportdráma is készül az ő főszereplésükkel? A Navajo kosarasok azonban túlságosan is ragaszkodik a műfaj kliséihez: hányattatott sorsú szereplőktől nagy visszatérőkön át a lelkesítő beszédekig minden előkerül, utolsó pillanatban eleresztett hárompontosból pedig több is akad. A kötelezők kipipálása mellett kevesebb idő jut arcot és jellemet adni a főszereplőknek – ilyen kiemelt bánásmódban szinte csak az edző részesül, aki egyébként nő –, a sztori azonban így is eltipeg a saját, inspiráló, ám kissé poros útján.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Szövet

A németországi muszlimok különböző, olykor egymással ellenséges viszonyban álló közösségei a nyugati értékrend elutasításában mélységesen egyetértenek.

Nietzsche halott

Korunk erős realizmuskényszere olykor egészen elfeledteti velünk, hogy bármit csinálhatunk, s csak akkor szab határt a józan ész, ha hagyjuk.

Foglyok

Tizenkét elhantolt falióra, egy jelzőbóját fejfedőként viselő, fűnyíró „ember”, Kádár János VR-szemüveggel – a kiállítás néhány, látszólag össze nem függő darabja.

„Az ukrán hadsereg visszaszerezte a kezdeményezés képességét”

Zelenszkij elnök „győzelmi tervet” mutatott be Washingtonban, előtte komoly átalakításokat hajtott végre a kormányban. Mi áll mindennek a hátterében, merre tart az ukrán diplomácia, ki lehet a jövőben az ukrán elnök kihívója, és milyen hatás várható az amerikai elnökválasztástól? A kijivi Penta politikai kutatási központ ve­zetőjével, belpolitikai szakértővel beszélgettünk.

Három–hat, avagy játszd újra, Kádár!

Ha törik, ha szakad, a következő két évben 3–6 százalékra kell növelni a gazdaság teljesítményét. Orbán Viktor mondatai mögött olyan gondolkodásmód rejlik, amely – ha kissé megkaparjuk a felszínt – kísértetiesen emlékeztet egy letűntnek hitt korra. Annak a kornak nem lett jó vége. Persze, ahogy vesszük.