Visszhang: lemez

Jamie xx: In Waves

  • - minek -
  • 2024. október 2.

Visszhang

A The xx bitkovácsaként elhíresült brit elektronikus tánczenei producer, James Smith, azaz Jamie xx kilenc éve jelentkezett első, eddigi egyetlen, de annál jelentősebb albumával, az In Colourral.

Most itt az új lemez, amely címében is utal elődjére, de ott munkál benne az eltelt évek minden tapasztalata is. A jól kiválasztott hangmintákra direkt és érzéki tánczenei darabok épülnek (a UK garage-ból építkező Treat Each Other Right-ban például egy samplingelt vendégszólam uralja az egész számot), de neves közreműködőkből sincs hiány, úgy tűnik, a régi barátságok örökké tartanak. Ennek megfelelően a Waited All Night című szám komplett osztálytalálkozó, amelyben Romy és Oliver Sim, vagyis a The xx zenész és énekes beltagja adja a hangját egy, a bass musicot a pop-house-szal házasító darabhoz. A Honey Dijonnal közösen összerakott Baddy on the Floor funky-diszkó-house mixtúrája a stroboszkópban fürdő, vadul forgó kristálygömböt idézi meg, a Still Summer pedig a Nights in White Satin témáját dekonstruálja és értelmezi újra. A svéd énekesnő, Robyn hangja pedig önmagában is biztosítaná a tánctéren elérhető maximális eufóriát a lemez csúcspontjaként szolgáló Life számára. Jamie xx mindent tud az elektronikus tánczenéről, és még azt sem restelli, ha az e-tánczene történetére és saját pályafutására reflektáló stílgyakorlatokkal szórakoztat, miközben csuklóból tolja az ellenállhatatlan grúvokat. Ha nem akarunk mást, mint derengő diszkófényeken át átélni az érzelmeket, akkor ez a klubkultúrát ünneplő lemez a legjobb választás egy őszi melankolikus péntek estéhez.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.