Visszhang: lemez

Underworld: Strawberry Hotel

  • - minek -
  • 2024. november 6.

Visszhang

Öt év telt el a Karl Hyde és Rick Smith alkotta Underworld duó legutóbbi albumszerű megjelenése óta.

A 2019-es Drift Series 1 egy merész, utólag sikeresnek mondható összművészeti projekt önmagában is értékelendő, sok improvizációval és örömzenéléssel megvalósult leágazása volt. A mostani tizenegyedik nagylemez, a Strawberry Hotel sokkal inkább emlékeztet egy hagyományos, habár nagylélegzetű albumra – de az ötletek és a megvalósítás gazdagsága most is lenyűgözi a befogadót. Akadnak rajta klasszikus Underworld-hangzást megidéző, utazós, lüktető darabok, az árulkodó című, örvendetesen rövidre szabott Techno Shinkansen önfeledten retródiszkó-house eufóriája pedig tökéletesen megidézi, ha nem is hozza vissza a kilencvenes évek aranykorát. Ráadásul olyan, az életmű szempontjából szabálytalan darabokat is találni, mint az Ottavia, amelyben Smith mezzoszoprán opera-énekesnő lánya, Esme Bronwen-Smith prózában idéz Monteverdi Poppea megkoronázása című művéből, ékes angolsággal – némi savazással megbolondított lüktetés kíséretében. A vokálok jórészt ismét Hyde-nak jutnak, aki már-már eljut a klasszikus történetmeséléshez, habár absztrakt szövegei ehhez még mindig túlzottan szürreálisak. Társával olyan dolgokat is megengednek maguknak, amilyeneket eddig még nem – elég a denver luna című a capella ambient balladára, vagy az akusztikus gitáros zárószámra, a Stick Man Testre gondolni. A Strawberry Hotel két, önfeledten szórakozó zenebohóc munkája, amit nem lehet megunni.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Halál kasmírpulóverben

Almodóvar öregszik. E tény új dolgokra sarkallja: megjött az étvágya, hogy az öregedésről és a halál egyre nyomasztóbb közelségéről meséljen, és el-elkalandozik spanyol anyanyelvétől.

Mi végre, mi végre?

A Láthatáron Csoport új produkciójának az alcíme – részvételi boldogulás 90 percben – csak első pillanatban tűnik furcsának, hisz’ mindenki próbál valahogyan boldogulni. Együtt, külön, akárhogy. De van-e értelme az egésznek?

Sorcsere Brüsszelben

Az Európai Parlament október 27-én jóváhagyta az Ursula von der Leyen vezette második Európai Bizottság névsorát, rajta a magyar Várhelyi Olivérrel. Az EU új végrehajtó szerve, „kormánya” december 1-jén kezdte meg munkáját, és a 2029-es európai választásokig lesz hivatalban. Ugyanekkor történt őrségváltás az állam- és kormányfők testületében, az Európai Tanácsban is, ahol a belga liberális Charles Michel helyére a portugál szocialista António Costa lépett elnökként. Ezzel teljessé vált a tisztújítás az uniós intézmények élén.

Digidemokrácia

  • Bretter Zoltán

Az elmúlt években sokszor tettem fel magamnak azt a kérdést, hogy vajon hol marad a „román Orbán Viktor”? Az elnökválasztás november 24-én tartott első fordulójának másnapján Romániában mindenki azt kérdezte, hogy honnan bukkant föl Orbán Viktor románsággal súlyosbított változata?

Mennyek és poklok

Jövő márciusban lejár Matolcsy György mandátuma az MNB élén, utóda Varga Mihály pénzügyminiszter lesz. Mit köszönhetünk Matolcsy jegybankelnöknek a Pallas Athéné Alapítványokon, a „kőgazdag” fián és a még mindig magas alapkamaton kívül?

„Megjelent egy elefánt”

Mit tesznek a szakemberek a hortobágyi őslovak védelméért, s hogyan kell elaltatni a Budapesti Állatkert egyik rinocéroszát – a Spektrum új, saját gyártású műsorából ez is kiderül, de a nézők a jegesmedvéktől kezdve a bölényeken át a viperákig rengeteg állattal találkozhatnak a nyolc epizódban. A Dr. S.O.S. – Vészhelyzet a vadonban két főszereplőjével beszélgettünk.