10 személyes – Gaya Arutyunyan

  • Artner Sisso
  • 2014. december 23.

Zene

Örmény, orosz, de most már kicsit magyar is, és a legjobb színpadi jelenségek egyike. A Deti Picasso frontembere örmény karácsonyról, orosz balettről és bosszantó énekhangokról.

1. Mi az, ami a legjobban kihoz a sodrodból?

A rossz minőségű kávé, a magas énekhang, egy lassú hangmérnök vagy egy kora reggeli telefonhívás.

2. Mivel foglalod el magad, ha várakozni kell valamire?

Olyankor sokat dolgozom a saját és a zenészeim színpadi kosztümjein, vagy magolom a magyar nyelvtant, netán gondolataimban magyarul írok levelet a barátaimnak. Van, amikor csak álmodozom, hogy milyen vendégzenészeket vagy mondjuk milyen vonósnégyest hívnék meg a koncertjeinkre. De a kedvencem, amikor a mellettem ülő vagy elrohanó embereket képzelem el új frizurával vagy sminkkel. Röviden, én sosem unatkozom.

3. Sportoltál valaha?

false


 

Amikor még aktív zenekar volt a Deti Picasso, sokat kellett foglalkozzam a testemmel, mivel rendszeresen koncerteztünk, hetente minimum kétszer. Ugyanakkor az állandó turnézás, „etno-sport-rock” koncertezés így is eléggé igénybe vette a testemet. Négyéves kihagyás után viszont rájöttem, hogy sport nélkül bálnává változom, és az első adott alkalom során futottam is a sportterembe. 3 sportterem után végre megtaláltam azt, ami nekem a legjobban megfelel.

4. Jártál kiskorodban moszkvai balettet nézni?

Természetesen a szüleim gyakran vittek minket a moszkvai Nagyszínházba, és ez mindig nagy eseménynek számított. Először is mert Oroszországban kultusza van a klasszikus balettnek, másrészt a Nagyszínházba való járás mindig a hiúság vására volt. Hölgyek és urak mutatták meg a legszebb ruháikat és kiegészítőiket. Mindig is táncosnő akartam lenni, és vágytam arra, hogy lássak igazi balettet. Akkor mindez érdekes volt számomra, most már nem. Sok mindenben a klasszikust szeretem, de a balettben mégis a kortárs vonz jobban. Míg mondjuk a színházban és a festészetben a hagyományosabb vonulatok híve vagyok.

5. Mit csináltatok Moszkvában régebben egy családi ebédnél?

Amikor még gyerekek voltunk, a közös vacsora az együttlétet is jelentette egyben, mert ilyenkor találkozott egy hosszú nap után egy asztalnál a család összes tagja. Suli után rohantunk a zeneiskolába, otthon pedig sokat kellett gyakorolni, főleg zongorán. Gyerekként elég sűrű időbeosztásunk volt! Hétvégenként sokszor voltak nálunk vendégek, és akkor rengeteget főztünk, sütöttünk. Szombaton főztünk a vendégekre, vasárnap pedig takarítottunk utánuk.

6. Mi a kedvenc zenei irányzatod?

A rockzene híve vagyok. Kedvenceim az AC/DC, PJ Harvey, Pearl Jam, Gallon Drunk vagy a relatíve újabbak közül Jack White és különböző formációi.

7. Mondj három kedvenc művészt, aki valami miatt fontos a te pályádon!

Természetesen háromnál sokkal több nevet említenék, de aki épp eszembe jut most: Robert Fripp és a szólólemeze az első igazi felfedezésem volt még 12 évesen. Lisa Gerard leginkább az elvont szövegi világával hatott rám. Egon Schiele művészete pedig megmutatta, hogy a szenvedés az erősek próbatétele, és az ember életében az idő megfizethetetlen.

8. Tudsz örmény kaját főzni?

Az örmény konyha nagyon változatos és időigényes. Emlékszem, hogy anyukám egy órával korábban ébredt minden nap, csak hogy reggelit készítsen nekünk. A hás nevű örmény levest például 24 órán át főzik, a dolma 2-3 órán át készül, valamint a saslik elkészítése is 3 órát igényel legjobb esetben. Ott nincs helye a fast foodnak, én meg egy más világban élek. Nekem most 30 percem van valaminek az elkészítésére! Csak azért emlékszem még az örmény receptekre, mert gyerekkoromban sokat segítettem anyukámnak a konyhában. Kívánom, hogy legalább egyszer jussatok el egy ilyen hagyományos örmény ebédre vagy vacsorára! Ilyenkor korlátlan mennyiségű és változatú étel és ital fogy el… Természetesen desszert és dalok nélkül egy ilyen összejövetel sose érhet véget!

9. Milyen nép tradíciói szerint tartod a karácsonyt és az újévet?

A Szovjetunióban, ahol felnőttünk, veszélyes volt egyházi ünnepeket tartani, többek között a karácsonyt is. Ennek ellenére minket megkereszteltek az örmény apostoli egyházban, és otthon mindig volt Bibliánk és ikonjaink. Az élet nehéz helyzeteiben a szüleim mindig azt mondták, hogy „semmi baj, Isten megmutatja a vészkijáratot!”. Az örmények január 6-án ünneplik a karácsonyt, ez egy csendes családi ünnepnek számít nálunk. Az asztalra ilyenkor halat, zöldségeket, mazsolás rizst és vörösbort tálalnak. A fő ünnep viszont az újév: hangos és akár egy hétig is eltarthat, ilyenkor ajándékozzuk meg egymást és díszítjük fel a karácsonyfát is!

10. Hova utazol legközelebb?

Télen általában Ázsiába szeretek utazni, de most kivételesen Andalúziában töltünk egy hetet januárban.

A Deti Picasso Palya Beával és Grencsó Istvánnal december 28-án játszik a Trafóban.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.