Lemez

14 csengőhang

Coldplay: Mylo Xyloto

  • Szabó Sz. Csaba
  • 2011. november 17.

Zene

Ha úgy tetszik, a Coldplay négy allűrmentes, szerény, rokonszenves fiatalember, akik erényt, sõt hallatlan világsikert kovácsoltak a senkit sem bántó, ízléses jellegtelenségbõl, a súlytalan, csendes mélabúból, valamint a kicentizett stadionmonumentalitásból, és akik az elmúlt évtizedben gyakorlatilag egyedüliként vitték be a magyar kereskedelmi rádiókba és a csurig tömött Budapest sportarénába az alternatív rockzenét, ami még úgy is óriási bravúr, ha tudjuk: a Coldplay nem is igazán rockzenekar, pláne nem alternatív. Másrészt meg nem áll olyan nagyon távol az igazságtól az a kép sem, mely szerint a Coldplay egyenlõ Chris Martinnal, aki csengõhangokat és tv-sorozatok elõzeteseinek a zenéjét játssza mûanyagból készült zongoráján, és mellé irritálóan vinnyog, miközben a háttérben három érdektelen sessionzenész teszi a dolgát. Az mindenesetre tény, hogy a zenekar a maga kicsit unalmas, kicsit középutas módján egész szerethetõen tudta betölteni a nullás években a Nép Zenekarának hálás szerepét, talán mert mindvégig tisztában volt azzal, hol a helye. A Radioheadtõl eltérõen a Coldplay soha nem próbálta meg világrengetõ zenei forradalomként eladni, ha épp felfedezett magának egy új effektpedált, és Chris Martin soha nem volt annyira elviselhetetlen, mint az ízléstelen napszemüvegekkel az orrán közéleti kérdésekben fontoskodó Bono. És ugyanígy, az évek során maga a zene is képes volt apró lépésekkel függetlenedni a fentebb is említett példaképek munkásságától, és mostanra eljutottunk oda, hogy a Radiohead-iskolából startoló, késõbb a legkézenfekvõbb U2-s bombasztokat is elõszeretettel bedobó Coldplaynek kialakult valamiféle saját hangja, ráadásul önmagához képest egészen bátran mer kísérletezni (ami részben nyilván az ezúttal is besegítõ Brian Enónak köszönhetõ).

A sajnos Mylo Xyloto címre keresztelt ötödik Coldplay-lemezen hál' istennek már nem nagyon találni Jeff Buckley-s fejhangú nyavalygást, valamint a Clayderman márkájú zongoraszoftver és a The Edge-gitár is alaposan el van dugva a sok szépen, de a hagyományokhoz híven sterilen szóló hangsáv alá-mögé. Az album rögtön egy kellemes meglepetéssel indul, hisz' a pörgõs (sõt: táncolható) Hurts Like Heaven a megszokottak helyett leginkább a nullás évek egylemezes kultzenekarának, a melanko-indietronicát játszó Postal Service-nek a világát idézi egészen lelkesítõen. Jó még a tûzforró barbadosi énekesnõvel, Rihannával rögzített Princess of China, illetve a trendérzékenységre utaló alternatív R&B ballada, az Up In Flame, de a lemez nagy részét persze a megszokott tûzijátékkal kísért, monumentálisnak és/vagy megindítónak szánt, de üresen kongó kórusok, a cseppfolyósra visszhangosított szoft-rockos gitárok és a hangulatfestõ-színezõ meleg szintetizátorhangok uralják. Ez a formula talán az emlékezetes refrénben kicsúcsosodó Paradise-ban mûködik a legjobban - bizonyosan sok boldog pár fogja használni bevonuló zenének az esküvõjén, ami a zenekart alighanem a legkevésbé sem zavarja majd.


EMI, 2011

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.