Lemez

A fenevad diszkrét eljövetele

Moby: Everything Was Beautiful, and Nothing Hurt

  • - legát -
  • 2018. április 8.

Zene

Az amerikai felnőtteknek szóló popzenében vízválasztó volt a 2016-os év vége, azóta ugyanis a szex, a drog és a rock and roll helyett Donald Trump vált az első számú múzsává; alig adtak ki olyan sötétebb hangvételű lemezt, amit ne az új amerikai elnök ihletett volna.

Az apokaliptikus hangvétel Richard Melville Hall, azaz Moby tizenötödik albumának védjegye is lehetne, de az 53 éves alkotó most már nem Trump miatt aggódik – megtette ezt tavalyi More Fast Songs About the Apocalypse című albumán –, szerinte inkább az „okos” Putyintól kell tartani, az ördög ugyanis nem lehet annyira buta, mint az Egyesült Államok jelenlegi elnöke.

Moby annál elegánsabb, hogy valamiféle poszthidegháborús, oroszellenes paranoid anyaggal álljon elő, úgy tűnik, hogy őt inkább egy ma már lassan archaikusnak tűnő világvége ragadta el, konkrétan a 20. századi világháborúk pokla: a lemez címe Kurt Vonnegut Az ötös számú vágóhídjából való, a Mere Anarchy című nyitószám és The Ceremony of Innocence pedig William Butler Yeats 1919-es verséből, a Második eljövetelből való. Noha a verset idézve – „Már nem tart a közép; / a földet anarchia dúlja szét” (Ferencz Győző fordítása) – elsőre a punk ugrik be, sőt, Moby elmondása szerint is ez egy „punkos” produkció, csak a nagyon elszánt rajongók hallhatnák ki ezt a tizenkét új dalból. De ahhoz is nagyon elfogultnak kellene lenni, hogy valamiféle „új hangzásként” tekintsünk a lemezre. Míg a szövegvilágot a 20. század első fele ihlette, a zenét az utolsó évtizede, a mostanában annyit emlegetett kilencvenes évek, azon belül is leginkább a triphop. Vagyis ott még nem tartunk, hogy Moby saját korai sikereit idézné fel, akkor már inkább a Massive Attack szelleme járja át az albumot, a legtöbb dal úgy épül fel, hogy Moby suttogó, fulladós énekbeszéde teljesedik ki csodálatos, főképp női vokálos refrénekben. Noha többnyire igen sötét dolgokról van szó az olyan dalokban, mint a The Last of Goodbyes, Welcome to Hard Times, The Sorrow Tree, This Wild Darkness, vagy az A Dark Cloud Is Coming, az album meghallgatása után eszünkbe nem jut nemhogy borotva után nyúlni, de még az sem ugrik be, hogy valamiféle próféciát hallottunk volna. Az Everything Was Beautiful, and Nothing Hurt valójában egy ügyesen összerakott, kellemes hallgatnivaló, pokoli kulisszának egyenesen mennyei.

Little Idiot/Mute, 2018

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.