A kamarazene esszenciája
Screen_Shot_2017-06-07_at_16.02.02.png

Rés a présen

A kamarazene esszenciája

Kokas Katalin hegedűművész

  • rés a présen
  • 2017. június 7.

Zene

Nemzetközi hegedűverseny, Händel Vízizenéje a Széchenyi fürdőben Jonathan Cohen vezetésével és argentin tangó is lesz az idei Fesztiválakadémián.

rés a présen: Mikor és hogyan találtátok ki Kelemen Barnabással a Fesztiválakadémiát?

Kokas Katalin: Amióta Kelemen Barnabással összekötöttük az életünket, azóta állandó vendégei vagyunk a világ legnevesebb kamarazenei fesztiváljainak. Minden vágyunk volt, hogy ezek esszenciáját Magyarországra is elhozzuk. Öt évig szülővárosomban, Kaposváron rendeztük meg a fesztivált, amit két éve művészbarátaink, Várdai István és Baráti Kristóf vettek át. Nem sokkal ez után megkerestek bennünket azzal, hogy van-e kedvünk a kaposvári fesztivált Budapesten is megvalósítani, és igent mondtunk. Ehhez csodálatosabb helyszínt, mint a Liszt Ferenc Zeneakadémia és a Pesti Vigadó, el sem tudnék képzelni.

rap: Mi alapján állítottátok össze a programot?

KK: A Fesztiválakadémia június 10-től 16-ig tart, de a próbaidőszak már napokkal előtte megkezdődik. A programmal elsősorban Kodály Zoltán művészete és pedagógiája előtt tisztelgünk, művei felcsendülnek az idén első alkalommal meghirdetett Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűverseny programjában, az előadásokon, a matinékoncerteken és az esti nagykoncerteken is.

false

rap: Mi az állandóság, és milyen újdonságok lesznek az előző évekhez képest?

KK: Az egyik legizgalmasabb épp a hegedűverseny, hiszen nemzetközi korosztályos hegedűversenyt még nem rendeztek Magyarországon. A nemzetközi zsűri összeállítására különösen büszkék vagyunk, az elnökséget maga Slomo Mintz, Fehér Ilona egyik leghíresebb tanítványa vállalta. A nemzetközi kamarazenekarok koncertmesterei mellett zsűritag lesz Mimi Zweig (USA), Hyuna Kim (Korea), Sebestyén Katalin (Belgium), Ácsné Szily Éva és Dénes László. Ők mesterkurzusokon is fognak a fiatalokkal foglalkozni, ami világviszonylatban is egyedülálló. Az idei rendezvény egyik legkülönlegesebb koncerthelyszíne a Széchenyi fürdő lesz. Itt Händel Vízizenéjét játsszuk majd Jonathan Cohen vezetésével. A koncertet a szabadtéri medencében vagy a lelátóról élvezheti a közönség. Ez a program azok számára lesz elérhető, akik a teljes fesztiválra vásárolnak bérletet.

rap: Melyek a kiemelt programok?

KK: Többek között a fesztivál zenészei által előadott nyitókoncert, amelyen Stravinsky műve, A katona története Mácsai Pál színművész előadásban hangzik el a Zeneakadémia nagytermében, Maxim Rysanov vezényletével. A művet Kocsis Zoltán emlékére adják elő, hiszen első fesztiválunkon is ez volt a nyitókoncert programja. Különleges a június 15-ei, a Vigadó nagytermében rendezett Zenék a nagyvilágból c. hangverseny is. Itt fellép többek között a Söndörgő, Pál István Szalonna és bandája, Nógrádi Gergely, a Frankel zsinagóga kántora, aki eredeti zsidó énekeket ad elő, de hallhatjuk Sárközi Lajost és zenekarát is, José Gallardo és Kelemen Barnabás pedig argentin tangót játszik. Ezzel a koncerttel arra szeretnénk rávilágítani, hogy milyen sokféle zenei műfajból táplálkozik a klasszikus kamarazene.

rap: Mikor láthatunk, hallhatunk téged itt és egyébként az évad végén, illetve a fesztiválszezonban?

KK: A Fesztiválakadémián ebben az évben kevesebb koncertet vállalok, hiszen most született harmadik gyermekünk, de fellépek Komlósi Ildikó operaénekessel és Shai Wosner zongoristával, akikkel Brahms Brácsadalait adjuk elő, a vonósnégyesünkkel, a Kelemen Kvartettel pedig Beethoven F-dúr Razumovsky művét játsszuk. Június 15-én a Pesti Vigadóban Bartók Kontrasztok c. darabját adjuk elő a csodálatos Thorsten Johanns klarinétossal és Shai Wosner zongoristával, majd Ravel hegedű-zongora szonátájának dzsessz tételét adom elő Balogh József zongoraművésszel.

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.

Vörösök, proletárok

Annak a fényében, hogy 1990 előtt a párt történetével kizárólag az erre a feladatra delegált MSZMP Párttörténeti Intézet foglalkozott, talán nem meglepő, hogy a kiváló történésznek, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára kutatójának most megjelent munkája az első nem „belülről” érkezett összefoglaló a kommunista eszme és gyakorlat sajátos magyarországi karrierjéről.

Itt a norma

Vannak alapvető bizonyosságai a szuverén magyar életnek, az egyik ilyen például az, hogy az anya nő, az apa férfi. A másik meg az, hogy az asszony nem ember. A harmadik, hogy a medve nem játék.

Járványkezelés 2.

Az Aphthovirus nemzetségbe tartozó FMDV vírus által terjesztett ragály, amely még március elején ütötte fel fejét egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen, olyan országot talált telibe, amelyben nemcsak a beteg embernek, de a beteg állatnak sem könnyű a túlélés.

„Kiásni a dinoszauruszt”

Az Anya csak egy van című monodrámájáért Antistigma-díjat kapott, amelyet azoknak a művészeknek ítélnek oda, akik sokat tesznek azért, hogy egy-egy mentális problémát kevesebb előítélet övezzen. Ennek kapcsán a tabuk ledöntéséről, a problémák kimondásának fontosságáról és a színház erejéről beszélgettünk.

Apja lánya

Míg Jean-Marie Le Pent, a Nemzeti Front (NF) alapító atyját 1998-ban, nagyjából hasonló ügyben, mindössze egy évre tiltották el a közügyektől, lányát – igaz, egyelőre nem jogerősen, de azonnali hatállyal – rögtön ötre. Marine Le Pen hiába igyekszik középre pozicionálni pártját és önmagát, akárcsak apja, ő is törvénysértés és képmutatás között keresi a hatalomhoz vezető utat.

Gyávák legyünk vagy szabadok

Hivatalba lépése óta a Donald Trump-adminisztráció vámok sorát vezette be – hivatalosan az Egyesült Államok gazdasági és nemzetbiztonságának megerősítésére. Az efféle lépések sikere és megalapozottsága legalábbis kétséges.

Amerikai álom

Orbán Viktor nagy reményeket fűzött Donald Trump elnökségéhez, ám úgy tűnik, Trumpnak egyelőre elegendő annyi, hogy az EU-ban Magyarország tüske legyen a köröm alatt. Ezen a Danube Institute, a Mathias Corvinus Collegium, a CPAC Hungary kiterjedt, drága kapcsolati hálója sem változtat.