Tartalom
(2017-05-11)
Egotrip
László Géza: Visszajátszás
Mennyiség, minőség, törvények
Az elmúlt években annyira lekötöttek minket a második Orbán-kormány váratlan ötletei, hogy az olyan távolinak tűnő kérdésekről, mint a szabályozás minősége, alig beszélünk.
A szerk.
A szerk.
Beomlasztva
Hétfőn feleskették a második hivatali ciklusát kezdő köztársasági elnököt. E nagyszerű alkalomból Szél Bernadett egy emléklapot adott át az ünnepeltnek, amelyre előző ciklusa tán legcinikusabb mondását vezették fel: „A népszavazáshoz való jog alkotmányos alapjog, egyik legfontosabb alkotmányos alapjogunk.”
A szerk.
A szerk.
Lárifári!
Magyarország volt kormányfője azt állítja: olyan iratokat látott (mutatott neki valaki), amelyek bizonyítják, hogy a jelenlegi miniszterelnököt az oroszok zsarolni és így irányítani tudják.
A Szmolenszk-vallás mint a lengyel belpolitika mozgatója
Külpol
Mesterséges köd
A volt lengyel államfő, Lech Kaczyński és 95 társa halálát okozó 2010. április 7-i szmolenszki légikatasztrófa feldolgozatlansága alapvetően határozza meg napjaink lengyel belpolitikáját.
Fordulat egy több száz milliós büntetőperben
Belpol
Kígyóbűvölők
Bebukott hitelek, unortodox tartozásrendezés, emberrablás, hibázó bíróságok, gyenge emlékezetű rendőrök: egy 12 év után lezárult büntetőper a Békés megyei vállalkozói világ vérfagyasztó részleteibe enged bepillantást. A jogosulatlan pénzügyi tevékenységgel, jelentős kárt okozó csalással és zsarolás kísérletével megvádolt ügyvédet végül felmentették.
Kormányzati támogatással terjeszkedő ortodox kisegyház
Belpol
Ezer év után újra
A kormány biztatására fél tucat iskolát venne át az államtól egy ortodox kisegyház, de első próbálkozásait két fővárosi iskolában a szülők visszaverték. A Magyarországon kilenc pappal rendelkező egyház egy értékes Múzeum utcai ingatlant ingyen kapott a kormánytól, amelyben idén kulturális központot nyithat.
Interjú
Belpol
„Utánuk fogunk menni”
Fekete-Győr András, a Momentum elnöke
Az embereknek elegük van abból, hogy mindig gyűlölni kell valakit, ezért a Momentum arról beszél, hogy milyen országot szeretne – mondja Fekete-Győr András, aki szerint korai még politikai szövetségekről beszélni, csak az biztos, hogy a Fidesszel, az MSZP-vel és a DK-val kizárt a koalíció.
HANGADÓ - Interjú
Zene
„Szereplés nélkül nem tudnék élni”
Farkas Gábor zongoraművész
Nemrégiben érte a megtiszteltetés, hogy a nagynevű zongoragyár saját művészei közé választotta. Vagy fordítva: a Steinway örülhet, hogy a csillogó névsor újabb nagyszerű művésszel gazdagodott. Most két évig Tokióban fog tanítani, de azért itthon is hallhatjuk.
HANGADÓ - Miért zongora a zongora?
Zene
Tzintzerezz egy jó szomorótzát!
Ki alkotta meg „zongora” szavunkat, és miért nézték az illetőt hibbantnak? Mi köze van a szó meggyökerezéséhez egy simlis műfordítónak és Liszt Ferencnek? Tudós szerzőnk történeti oknyomozása következik, megdöbbentő részletekkel!
HANGADÓ - klasszikus zenei melléklet
Zene
A Kodály-enigma
Ötven évvel a halála után kissé tétován méregetjük Kodály Zoltán szoboralakját. A történeti személyiség, a körülötte életében kialakult kultusz, de az életmű is talányosabbnak tűnik a múló idővel. És talán izgalmasabbnak is.
HANGADÓ - klasszikus zenei melléklet - Interjú
Zene
#Szeretnekahallgatók
Bősze Ádám zenei antikvárius, műsorvezető
Leginkább komolyzenei műsorvezetőként ismert, pedig a nyilvános szereplésen túl egy kevésbé publikus, de talán érdekesebb foglalkozása is van. Eddigi élete pedig bővelkedik meglepő kanyarokban.
Interjú
Zene
„Visszatérő közérzetek” – Müller Péter Sziámi énekes, szövegíró
Müller Péter Sziámi énekes, szövegíró
Dalfeldolgozó pályázata az egész országot megmozgatta, zenekarával új lemezt készít, koncertjeiken néha Pintér Béla is rocksztár lehet. Arról is beszélgettünk, hogy miért nem számít, ha valaki 61 évesen alapít együttest, hogy lehet-e jókor nosztalgiázni, de szóba került a rádiós cenzúra és a hatalomtechnika is.
Rés a présen
Zene
A kamarazene esszenciája
Kokas Katalin hegedűművész
Nemzetközi hegedűverseny, Händel Vízizenéje a Széchenyi fürdőben Jonathan Cohen vezetésével és argentin tangó is lesz az idei Fesztiválakadémián.
Interjú
Film
„Egy igazi pesszimista felakasztja magát”
Tarr Béla filmrendező, Jacques Rancière filozófus
Tarr Béla Till the End of the World című amszterdami kiállításának zárása előtt beszélgettünk a filmrendezővel és az eseményen szerepet vállaló világhírű francia filozófussal az élet végéről, a kiszolgáltatottságról, a dühről és egyéb emberi dolgokról.
Ukmukfukk Zinefeszt
Interaktív
Penészvirágok
Soha nem látott pezsgésben az underground kisnyomtatványok hazai birodalma: száznál is több fanzine-t, zine-t, képregényt, filléres folyóiratot állítottak ki az Ukmukfukk fesztiválon egy fővárosi sörkertben.
Rádió
Interaktív
Felnőtt tartalom
Vendég a háznál
Vannak témák, amiken nem fog az idő, és vannak helyzetek, melyek nem veszítik el az érdekességüket öt, tíz vagy huszonöt év után sem. Nem nagy felismerés, hogy a gyereknevelés biztosan ezek közé tartozik, az pedig már a rádiózás sajátossága, hogy minderről még műsort is lehet készíteni ennyi időn át.
Könyv
Könyv
Irodalmi emlékezet
Márton László: Hamis tanú
Márton László a tőle megszokott módon nehéz feladatra vállalkozott, amikor egy jól ismert történelmi eseményt választott új regényének témájává. A kihívás elsőre nem is annyira irodalminak tetszik, mint inkább a cselekmény látszólagos közismertségéből fakad, amelyről éppen ezért nem könnyű újat mondani. A Hamis tanú annak a tiszaeszlári vérvádnak a történetét dolgozza föl, amelyről már Krúdy Gyula is regényt írt, nemrégiben pedig Kövér György vaskos történettudományi munkája foglalkozott vele kimerítő részletességgel.
Színház
„Kisértődtem” - Harkányi Endre színész
A Vígszínházat nevezi otthonának, ahonnan 2015-ben, évtizedek után távozott, mert, mint mondja, méltatlan ajánlatot kapott. A 83 éves színésszel ötvenhatról és a mai, rendszerellenes tüntetésekről, a vészkorszakról és Páger Antalról is beszélgettünk.
Részvételi művészet Borsodban és Baranyában
Színház
Színház az egész Magyarország
A Sajátszínház társulás alkotócsoportjai párhuzamosan dolgoztak több hátrányos helyzetű település lakóival, akik így a művészet és a társadalomtudomány segítségével vehették kezükbe sorsukat. A rendhagyó vállalkozás szereplői egy napra megtöltötték a Trafót.
Interjú
Sport
„Ez rohadt kemény szakma”
Baráth Etele, a Magyar Kajak-kenu Szövetség volt elnöke
A harmadik legeredményesebb olimpiai sportágunk az örökranglistán – de az élsportolói csúcs mellett a kajak-kenus szubkultúra hátországára is büszkék lehetünk. A tavaly 21 sikeres év után visszavonult szövetségi elnök nehéz döntésekről, hatalmas egókról és a dopping kísértéséről mesél.
Interjú - ’56-os kamaszok a francia idegenlégióban
Tudomány
Börtön vagy légió
Nóvé Béla történész
Több mint öt évet töltött kutatással, járt Provence és Korzika légiós bázisain: a téma szakértőjével arról beszélgettünk, hogy mi várta az ’56-os felkelő fiatalokat a francia idegenlégióban, és milyen sorsot szántak nekik a hazai belügyesek, ha úgy döntöttek, hazatérnek.
A plasztikfaló organizmusok étkezési szokásai
Tudomány
Eldobja a zsömlét, megeszi a zacskót
Egy nemzetközi kutatócsoport felfedezése szerint a méhkaptárak közismert kártevője, a nagy viaszmoly biológiai úton bontja le a polietilén zacskók anyagát.