rés a présen

„A közös keresés”

  • rés a présen
  • Artner Sisso
  • 2024. november 27.

Zene

Darázs Ádám zenész, soundpainter

rés a présen: Gondolom, csak zenészből lehet soundpainter. Szóval először meséld el, hogyan lettél zenész?

Darázs Ádám: Soundpainter akárkiből lehet, mivel maga a soundpainting egy elég tág rendszer. A név ugyan azt sugallja, de nem korlátozódik kizárólag a zenére vagy a hangokra, színészek, táncosok vagy akár képzőművészek is használják ezt a módszert, sőt gyakran ezt közösen teszik. Az való igaz, hogy én a zene felől érkezem. Zeneiskolában kezdtem el gitárt tanulni 10 évesen, és végül mindenféle zenei kalandozás után az egyetemen is klasszikus gitár szakon diplomáztam. Amikor 17–18 évesen eldöntöttem, hogy zenész leszek, még nem sejtettem, hogy ez mennyire szerte­ágazó tevékenység tud lenni. Az egyik ilyen nagy meglepetés volt számomra a soundpainting.

rap: Mit jelent pontosan a soundpainting?

DÁ: Egy jelnyelv improvizáló zenészek, színészek, táncosok és képzőművészek számára, amelyet Walter Thompson amerikai zeneszerző és szaxofonos talált ki a 70-es években. Rögtönzött, valós idejű kompozíciókat lehet vele létrehozni. Úgy kell elképzelni, hogy a soundpainter vagy jobb szó híján karmester, kézjelek segítségével irányítja az előadók összművészeti improvizációját.

rap: Tulajdonképpen te a soundpainting úttörői közé tartozol itthon?

DÁ: Nem tartozom az úttörők közé, Európában ez egy ismert dolognak számít, és rendszeresen vannak események, képzések is. Itthon is egyre többen ismerik és érdeklődnek, 2010 óta pedig létezik már a MaSzaT, vagyis a Magyar Soundpainting Társaság, a sound­painting népszerűsítésén dolgozó, eseményeket szervező csapat. Én az egyetemi éveim alatt Gryllus Samu zeneszerzőtől tanultam soundpaintinget, aki az egyik legaktívabb soundpainter itthon. Később aztán számomra is egy nagyon fontos eszköz lett, amelyet nem csak előadóként, de zenetanárként is szívesen használok. Az Ördögkatlan Fesztivál keretében, a Magyar Zene Háza helyszínén például évek óta csinálunk különböző tematikájú work­shopokat, és a soundpaintingnek mindig nagy sikere van.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.