rés a présen

„A közös keresés”

  • rés a présen
  • Artner Sisso
  • 2024. november 27.

Zene

Darázs Ádám zenész, soundpainter

rés a présen: Gondolom, csak zenészből lehet soundpainter. Szóval először meséld el, hogyan lettél zenész?

Darázs Ádám: Soundpainter akárkiből lehet, mivel maga a soundpainting egy elég tág rendszer. A név ugyan azt sugallja, de nem korlátozódik kizárólag a zenére vagy a hangokra, színészek, táncosok vagy akár képzőművészek is használják ezt a módszert, sőt gyakran ezt közösen teszik. Az való igaz, hogy én a zene felől érkezem. Zeneiskolában kezdtem el gitárt tanulni 10 évesen, és végül mindenféle zenei kalandozás után az egyetemen is klasszikus gitár szakon diplomáztam. Amikor 17–18 évesen eldöntöttem, hogy zenész leszek, még nem sejtettem, hogy ez mennyire szerte­ágazó tevékenység tud lenni. Az egyik ilyen nagy meglepetés volt számomra a soundpainting.

rap: Mit jelent pontosan a soundpainting?

DÁ: Egy jelnyelv improvizáló zenészek, színészek, táncosok és képzőművészek számára, amelyet Walter Thompson amerikai zeneszerző és szaxofonos talált ki a 70-es években. Rögtönzött, valós idejű kompozíciókat lehet vele létrehozni. Úgy kell elképzelni, hogy a soundpainter vagy jobb szó híján karmester, kézjelek segítségével irányítja az előadók összművészeti improvizációját.

rap: Tulajdonképpen te a soundpainting úttörői közé tartozol itthon?

DÁ: Nem tartozom az úttörők közé, Európában ez egy ismert dolognak számít, és rendszeresen vannak események, képzések is. Itthon is egyre többen ismerik és érdeklődnek, 2010 óta pedig létezik már a MaSzaT, vagyis a Magyar Soundpainting Társaság, a sound­painting népszerűsítésén dolgozó, eseményeket szervező csapat. Én az egyetemi éveim alatt Gryllus Samu zeneszerzőtől tanultam soundpaintinget, aki az egyik legaktívabb soundpainter itthon. Később aztán számomra is egy nagyon fontos eszköz lett, amelyet nem csak előadóként, de zenetanárként is szívesen használok. Az Ördögkatlan Fesztivál keretében, a Magyar Zene Háza helyszínén például évek óta csinálunk különböző tematikájú work­shopokat, és a soundpaintingnek mindig nagy sikere van.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk