mi a kotta?

A különcnek ajánlva

  • mi a kotta
  • 2017. augusztus 20.

Zene

„Afrika mélyén vagy az Indiákon is mindig hallani fogod A trubadúrt” – egy 1862-es levelében így bizakodott az önérzetes szerző, Giuseppe Verdi, és mondott műve valóban mind a mai napig verhetetlenül népszerűnek bizonyul – nyáron pedig gyakorlatilag elmaradhatatlan oszlopa, támasza és talpköve az idényjellegű, tehát erősen szűkített repertoárnak. Hiába a széles körben elterjedt vád, mely szerint a cselekménye kusza és érthetetlen (nem az!), A trubadúr melodikus szenvedélybombája mindig nagyot robban. Most majd éppen a Margitszigeten, ahol a néhai Vámos László negyedszázados rendezése fog a szabadtéri közönségtől elbúcsúzni (július 28., nyolc óra). A tenor címszerepet az olasz Riccardo Massi (képünkön), önfeláldozó szerelmesét, Leonórát egy azeri szoprán, Dinara Alieva énekli majd, míg a főszereplői négyes mezzoszoprán és bariton beltagja két jeles hazai erő, Komlósi Ildikó és Kálmándy Mihály lesz. Vezényel Kocsár Balázs.

Két nappal korábban és egy szabadtéri színpaddal odébb, a Városmajorban Georges Bizet Carmenje ugyancsak az operairodalom legbelsőbb körét, pontosabban a bévül a zenebaráti kebelzet legközepében lakozó, közönségkedvenc dalművek nyári uralmát bizonyítja számunkra. Még úgy is, hogy ott és akkor a Carmenből összeállított két zenekari szvit hangzik majd fel: Vásáry Tamás és a Kodály Zoltán Ifjúsági Világzenekar jótékonysági koncertjének befejező tétele gyanánt (július 26., nyolc óra). Ezen az estén természetesen a zenekar évfordulós névadójától is hallani fogunk pár művet, köztük a Marosszéki táncokat, valamint Liszt Ferenc II. magyar rapszódiája is ott szerepel majd a programon, alkalmasint az örökifjú Vásáry zongoraszólójával – hacsak nem zenekari változatban szólal meg ez a mű. Apró érdekesség, hogy az ugyancsak meglehetősen közkedveltnek és szorgalmasan kultiváltnak nevezhető Liszt-opus ajánlása nem másnak, mint gróf Teleki Lászlónak szólt.

A tragikus sorsú hazafi, a különc Teleki László 1811-ben született, abban az évben, amikor Ludwig van Beethoven hozzálátott a VII. szimfónia megalkotásához. Az elkövetkező napokban ezt a remekművet is elénk hozza majd a nyári koncertprogram, méghozzá a Nemzeti Filharmonikus Zenekar martonvásári szabadtéri estjén (július 22., hét óra). A Medveczky Ádám dirigálásával elhangzó Beethoven-műsoron a VII. mellett az I. szimfónia is megszólal majd, valamint ott szerepel a programon egy olyan különlegesség is, amelyet nemhogy Afrika mélyén vagy az Indiákon nem hallani gyakran, de mifelénk sem. A Zene egy lovagi baletthez című korai mű 1791-ből való, a nagystílű diplomata és patrónus, Ferdinand Ernst von Waldstein-Wartenberg gróf farsangi jelmezbálját gazdagította vele az akkor 21 esztendős komponista. Beethoven ugyan már ekkor sem volt teljességgel névtelen, de azért mégsem tüntették föl a nevét a meghívón, amely „a különböző karaktereket régi német viseletben felvonultató balettelőadásra, különös tekintettel őseink kedvelt vágyaira, háborúskodásra, vadászatra, szerelemre és mulatozásra” invitálta a bonni elitet.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.