A római császár Nagybodakon - Doug Lefler: Az utolsó légió (dvd)

  • - tévésmaci -
  • 2008. július 3.

Zene

Nyilván attól jön nekem, hogy befejeződött A maffiózók c. tévészéria, s borogatnám az elvonási tüneteket magamon, de mintha nagyobb keletje volna manapság megint a peplum filmeknek, vagy mi a bánatnak: szandálos-kardozós vagy akár antik filmeknek (ragasszátok a címkéiteket oda, ahova jólesik).

Nyilván attól jön nekem, hogy befejeződött A maffiózók c. tévészéria, s borogatnám az elvonási tüneteket magamon, de mintha nagyobb keletje volna manapság megint a peplum filmeknek, vagy mi a bánatnak: szandálos-kardozós vagy akár antik filmeknek (ragasszátok a címkéiteket oda, ahova jólesik). Tudják, amiben szőrös, sisakos idióták (rómaiak, görögök) szőrös arcú, rendszerint koszos és még rosszabbul, konkrétan zsákokba öltözött idióták (vizigótok, szárazföldi gótok és Odoakár) vérit ontják. Nyilván úgy mehet ez, hogy van ilyen műfaji nyilvántartás, amiben a kihalt fajok leltárát vezetik, s ha valami eleget parkolt a temetőben, annak kötelező a feltámadás (jobban is jár, mintha meghosszabbítaná a parcella bérletét).

A műnem voltaképpen egyidős a filmkészítéssel (az angol Pompei utolsó napjai 1897-ben készült, s 1907-ben már volt egy Ben-Hur is, a legfőbb alapvetése pedig Giovanni Pastrone 1914-es munkája, a Cabiria). A feltámasztási központ az Egyesült Államokban, egy Hollywood nevű városban lehet: Gladiátor; 300; Nagy Sándor és a Trója - s mind közül nyilván a legfigyelemreméltóbb, a Róma c. HBO-s szappantévé (vele hamarosan behatóbban foglalkozunk - a szerk.). Most viszont egy európai keltezésű talált tárgy kever előttünk - nem is kicsiny erők összefogása tavalyról.

Az a helyzet, hogy pajkos kis Romulus Augustulus (született: Flavius Augustus - bár ezt nem nagyon emlegetik) elcsenné egy messziről jött vezető katonaember kardját, de az illető (Colin Firth) résen van: ha megengedően kezeljük az efféle kérdéseket, ami pizzafutár- és dvd-felhasználás esetében szerintem kívánatos is, akkor még a "történelmi hűségre" sem lehet panaszunk. Mi sem könnyebb, mint legendákkal bagzatni régmúlt időket. Ám e könnyűség lenne maga a nehézség, hisz az elvárások a filmemlékezethez igazodnak kizárólag. Csakhogy az esetünkben smafu, noha Stanley Kubrick és Sergiu Nicolaescu is térült-fordult a pályán.

Most a "festői Tunézia" partjainál és a Csallóközben híres színészek (például még Ben Kingsley) eljátsszák nekünk az Arthus-mondakör kardtárgyú "előzményét". Olyan kis helyesen - akár megtehették volna a moziban is. < b>

Forgalmazza az SPI

Figyelmébe ajánljuk

Államfőt választ Románia

  • narancs.hu

Helyi idő szerint vasárnap reggel hét órakor (magyar idő szerint 6-kor) kinyitottak a belföldi szavazóhelyiségek, 19 millió szavazópolgár választ államfőt a következő ötéves időszakra.

 

Magyar Péter: Nyíregyházán éreztem először, hogy meg lehet csinálni!

  • Cservenyák Katalin

Legalább kétezren gyűltek össze a szabolcsi megyeszékhely központjában Magyar Péter országjárásának péntek esti eseményére. Pedig hideg is volt és hó is. A Tisza Párt elnöke jelezte, Miskolchoz hasonlóan itt is szerettek volna fedett helyen találkozni követőikkel, de a városvezetés nem volt partner, egyúttal élesen bírálta az Orbán-kormányzat gyermekvédelmi rendszerét.