A római császár Nagybodakon - Doug Lefler: Az utolsó légió (dvd)

  • - tévésmaci -
  • 2008. július 3.

Zene

Nyilván attól jön nekem, hogy befejeződött A maffiózók c. tévészéria, s borogatnám az elvonási tüneteket magamon, de mintha nagyobb keletje volna manapság megint a peplum filmeknek, vagy mi a bánatnak: szandálos-kardozós vagy akár antik filmeknek (ragasszátok a címkéiteket oda, ahova jólesik).

Nyilván attól jön nekem, hogy befejeződött A maffiózók c. tévészéria, s borogatnám az elvonási tüneteket magamon, de mintha nagyobb keletje volna manapság megint a peplum filmeknek, vagy mi a bánatnak: szandálos-kardozós vagy akár antik filmeknek (ragasszátok a címkéiteket oda, ahova jólesik). Tudják, amiben szőrös, sisakos idióták (rómaiak, görögök) szőrös arcú, rendszerint koszos és még rosszabbul, konkrétan zsákokba öltözött idióták (vizigótok, szárazföldi gótok és Odoakár) vérit ontják. Nyilván úgy mehet ez, hogy van ilyen műfaji nyilvántartás, amiben a kihalt fajok leltárát vezetik, s ha valami eleget parkolt a temetőben, annak kötelező a feltámadás (jobban is jár, mintha meghosszabbítaná a parcella bérletét).

A műnem voltaképpen egyidős a filmkészítéssel (az angol Pompei utolsó napjai 1897-ben készült, s 1907-ben már volt egy Ben-Hur is, a legfőbb alapvetése pedig Giovanni Pastrone 1914-es munkája, a Cabiria). A feltámasztási központ az Egyesült Államokban, egy Hollywood nevű városban lehet: Gladiátor; 300; Nagy Sándor és a Trója - s mind közül nyilván a legfigyelemreméltóbb, a Róma c. HBO-s szappantévé (vele hamarosan behatóbban foglalkozunk - a szerk.). Most viszont egy európai keltezésű talált tárgy kever előttünk - nem is kicsiny erők összefogása tavalyról.

Az a helyzet, hogy pajkos kis Romulus Augustulus (született: Flavius Augustus - bár ezt nem nagyon emlegetik) elcsenné egy messziről jött vezető katonaember kardját, de az illető (Colin Firth) résen van: ha megengedően kezeljük az efféle kérdéseket, ami pizzafutár- és dvd-felhasználás esetében szerintem kívánatos is, akkor még a "történelmi hűségre" sem lehet panaszunk. Mi sem könnyebb, mint legendákkal bagzatni régmúlt időket. Ám e könnyűség lenne maga a nehézség, hisz az elvárások a filmemlékezethez igazodnak kizárólag. Csakhogy az esetünkben smafu, noha Stanley Kubrick és Sergiu Nicolaescu is térült-fordult a pályán.

Most a "festői Tunézia" partjainál és a Csallóközben híres színészek (például még Ben Kingsley) eljátsszák nekünk az Arthus-mondakör kardtárgyú "előzményét". Olyan kis helyesen - akár megtehették volna a moziban is. < b>

Forgalmazza az SPI

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.