Koncert

Az újraébredő erő

A Red Hot Chili Peppers Budapesten

Zene

Múlt hét csütörtökön jelentősen megugrott az egy négyzetméterre jutó RHCP-pólós fiatalok száma a belvárosban, ami nemcsak annak volt köszönhető, hogy a kaliforniai zenekar már hétfő este megérkezett és azóta lázban tartotta Budapestet, hanem annak is, hogy kerek húsz éve történt utoljára ilyen.

De legalább jeles eseménnyel tértek vissza hozzánk, hiszen a Chili nálunk kezdte meg legújabb lemeze, a The Get­away világ körüli turnéját. Erre szeptember elsején nagyjából húsz­ezer ember volt kíváncsi (majd másnap, a következő pesti koncerten ugyanennyi), és nyugodt szívvel mondhatjuk, hogy nem kellett csalódniuk. A műsor a nyári turnéhoz képest nem tartogatott óriási meglepetéseket: a sűrűn játszott Can’t Stop indítása, majd az azt követő Dani California és Scar Tissue, vagy a ráadás előtti Californication és By the Way kijelölte a kötelezően lefutandó slágerköröket, közöttük viszont olyan régebbi, ritkábban játszott dalok is előkerültek, mint a She’s Only 18 vagy az 1987 óta hasító Me & My Friends. Annak ellenére, hogy hivatalosan az új lemez turnéjáról van szó, a The Getawayről mindössze öt szám hangzott el – köztük a ráadásban az album egyik legizgalmasabb, élőben is berántó számával, a Dreams of a Samuraijal.

A Chilit – mint minden 20-30 éve működő bandát – sokan vádolják elpuhulással, melyben, ha a zúzós hőskorszakot összehasonlítjuk a jelennel, van is igazság – bár az új lemez épp a funkysabb alapokhoz nyúl vissza, de kétségkívül lágyabban, lassabban. Lassúsággal viszont a koncertet látva senki sem kritizálhatja őket: a majdnem két órát végigmajomkodó, a ráadásra kézen állva érkező Flea, a mostanság a szokásosnál jóval többet pörgő Anthony Kiedis, a több tucat dobverőt széthajigáló Chad Smith és az első perctől kezdve spárgában gitározó Josh Klinghoffer egy percig sem hagyta unatkozni a közönséget. Utóbbinak nincs könnyű élete egy olyan előddel a háta mögött, mint – az egyébként mentor és korábbi zenésztárs – John Frusciante, de évről évre egyre inkább bizonyítja, hogy a kritikáknak már nem az elődöt kell siratnia, hanem őt észrevennie. A Frusciante által hagyott űrt betölteni úgysem lehet, de új hangot megütni igen: Klinghoffernél más a játék, más a szóló és más a vokál, így másképp is üt. De üt – Budapesten például a Californication katartikus intrójánál vagy a The Adventures of Rain Dance Maggie végső szólójakor, mellyel sikerült olyan szexivé tennie a dalt, amilyen eddig soha nem volt. Ráadásul egyre érezhetőbb az összhang a basszussal és a dobbal is, így egyre több az önfeledt jammelés a színpadon, melyhez most az ilyenkor inkább háttérbe vonuló Kiedis is hozzátette a magáét.
A szövegbéli bakik, mondjuk, ezúttal sem maradhattak el: ezek közül a Californication első sorának eltévesztése vitte a pálmát, cserébe viszont korántsem megszokott – tiszta, néhol már-már stúdiószerű – énekteljesítményt kaptunk tőle. A koncertet végül a kivételesen nagyszerű fénytechnika formálta még látványosabbá: vagyis a közönség feje felett fel-le mozgó, hol hullámot, hol a piros RHCP-jelet formázó, mindig más színben villódzó fénycsövek.

A Chili idén a harmincharmadik életévét tölti, túl van tizenegy lemezen, számos sikeren és kudarcon (no meg persze John Frusciantén); talán több Blood Sugar Sex Magik sincs a bandában, jócskán van viszont még erő, kreativitás, összetartás és az a kezdetektől meglévő, jótékony düh, amely Suck My Kisseket és Don’t Forget Me-ket adott nekünk. És egy csomó végigugrálható-üvölthető két órát, amilyen a budapesti is volt – anélkül, hogy csupán a nosztal­giától csöpögött volna a szép kilencvenes évek RHCP-jének jegyé­ben. Harminchárom év ide vagy oda, a Red Hot Chiliben van még spiritusz.

Papp László Budapest Sportaréna, szeptember 1.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.