Az ánuszarcú bíboros - Blanche - A bosszúálló angyal (film)

  • - ts -
  • 2003. július 24.

Zene

A múlt héten, konkrétan a Szindbád kapcsán ott hagytuk el, hogy ezek a köpenyes-kosztümös dolgok jobb, ha rajzfilmen intéződnek tovább, mert nincs az a technika, amely korszerű hőssé emelhetné a sok rizsporos bohócot.

A múlt héten, konkrétan a Szindbád kapcsán ott hagytuk el, hogy ezek a köpenyes-kosztümös dolgok jobb, ha rajzfilmen intéződnek tovább, mert nincs az a technika, amely korszerű hőssé emelhetné a sok rizsporos bohócot. Mondandónkat alátámasztandó itt az újabb franszia különvélemény, mely szerint ha a technika mellett buherálunk egy kicsit a retorikán is, akkor a műfaj még menthető, sőt ha mindennapi perverzióinkat királyi s egyházi pojácák sajátjává tesszük: remekmű születik.

Egy unalmas ballépés született. Még egy, pontosabban. De miért? Voltaképpen csodálkozhatnánk, hiszen a tény, hogy ti. Mazarin, a rosszarcú digó, Ausztriai Anna ölebe, a nagy Richelieu méltatlan utóda valamelyik kolumbiai drogkartellel seftel, hogy az így szerzett hasznot a gyerekkereskedelembe forgassa, nem eleve elvetendő ötlet, amit még szimpatikusabbá tesz a nevezett bíboros árnyalt ábrázolása, hisz ő sem tökéletes: a nagyszerű tranzakció azon feneklik meg, hogy az egyházi méltóság, ahelyett, hogy a részletekre ügyelne, szétszívja az agyát. A Napkirály egy sima, egy fordított, de közben teljesen hülye, nos, ilyet már láttunk. Megjelenik D'Artagnan is, követeli - szerintem jogosan -, hogy szólítsák Charlesnak, Depardieu az, van neki erős két perce, meg kell szakadni a röhögéstől, a nagy barom jutalomjátéka: ez is megvolt már tucatnál többször is. Plusz még annyi, hogy a szereplők ötven százaléka végig úgy beszél, mintha be lenne tépve, a másik ötven be is van, akkor miért rossz a film? Csak, mondhatnánk, nem hangzana éppenséggel jól nevelten, de beletrafálna. Mert alapvetően arról van szó, hogy Mazarin, a félnótás főpap nyugodtan elsikkaszthatná a föld összes kábszerét, de egyszer, húsz évvel ezelőtt kiirtatott egy családot, akinek egy szem tagocskája, a kis copfos Blanche merő véletlenség és farkasbőrbe bújt jóindulat összjátékából hogy, hogyan nem életben marad, hovatovább dögös macává röpíti az akceleráció, minekutána fölléphet mint útonálló és bosszúálló, mint rúzs és mint csókálló. Szóval nem. Szerintünk rossz szöveg arról beszélni, hogy "a műfaji szabályok maradéktalan tiszteletben tartása", mert az azt jelenti, hogy csak apró malackodások jutottak az eszünkbe, semmi érdekes. Ez van. Jelen film alkotói végig pisikakibuzicsöcsözik a teljességgel avítt és ásatag marhaságukat, és utána néznek bután, főcím.

Magyarul a múlt hét óta nem változott semmit a világ: köpennyel, karddal tessék a "rajzfilm" feliratú ajtóhoz fáradni, az idén is egy amerikai nyeri a Tour de France-ot.

Forgalmazza a Best Hollywood

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.

Vörösök, proletárok

Annak a fényében, hogy 1990 előtt a párt történetével kizárólag az erre a feladatra delegált MSZMP Párttörténeti Intézet foglalkozott, talán nem meglepő, hogy a kiváló történésznek, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára kutatójának most megjelent munkája az első nem „belülről” érkezett összefoglaló a kommunista eszme és gyakorlat sajátos magyarországi karrierjéről.

Itt a norma

Vannak alapvető bizonyosságai a szuverén magyar életnek, az egyik ilyen például az, hogy az anya nő, az apa férfi. A másik meg az, hogy az asszony nem ember. A harmadik, hogy a medve nem játék.

Járványkezelés 2.

Az Aphthovirus nemzetségbe tartozó FMDV vírus által terjesztett ragály, amely még március elején ütötte fel fejét egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen, olyan országot talált telibe, amelyben nemcsak a beteg embernek, de a beteg állatnak sem könnyű a túlélés.

„Kiásni a dinoszauruszt”

Az Anya csak egy van című monodrámájáért Antistigma-díjat kapott, amelyet azoknak a művészeknek ítélnek oda, akik sokat tesznek azért, hogy egy-egy mentális problémát kevesebb előítélet övezzen. Ennek kapcsán a tabuk ledöntéséről, a problémák kimondásának fontosságáról és a színház erejéről beszélgettünk.

Apja lánya

Míg Jean-Marie Le Pent, a Nemzeti Front (NF) alapító atyját 1998-ban, nagyjából hasonló ügyben, mindössze egy évre tiltották el a közügyektől, lányát – igaz, egyelőre nem jogerősen, de azonnali hatállyal – rögtön ötre. Marine Le Pen hiába igyekszik középre pozicionálni pártját és önmagát, akárcsak apja, ő is törvénysértés és képmutatás között keresi a hatalomhoz vezető utat.

Gyávák legyünk vagy szabadok

Hivatalba lépése óta a Donald Trump-adminisztráció vámok sorát vezette be – hivatalosan az Egyesült Államok gazdasági és nemzetbiztonságának megerősítésére. Az efféle lépések sikere és megalapozottsága legalábbis kétséges.

Amerikai álom

Orbán Viktor nagy reményeket fűzött Donald Trump elnökségéhez, ám úgy tűnik, Trumpnak egyelőre elegendő annyi, hogy az EU-ban Magyarország tüske legyen a köröm alatt. Ezen a Danube Institute, a Mathias Corvinus Collegium, a CPAC Hungary kiterjedt, drága kapcsolati hálója sem változtat.