Beszélve mind a vérpadig - Fonyó Gergely: Ocskay László, az elfelejtett hős (dokumentumfilm)

  • - dercsényi -
  • 2008. február 7.

Zene

Kivágódik a mai Radnóti Gimnázium egykori kapuja, ahol az udvaron már nagyjából 2000 zsidó gyűlt össze - nyilasok terelték őket egybe sebtiben: "senki ne hozzon magával semmit, csak ide megyünk, a Dunához". A kapuban SS-motorosok jelennek meg, majd a jelenlévők legnagyobb megdöbbenésére kikergetik a nyilasokat az ajtón, és elfoglalják őrhelyeiket.

Kivágódik a mai Radnóti Gimnázium egykori kapuja, ahol az udvaron már nagyjából 2000 zsidó gyűlt össze - nyilasok terelték őket egybe sebtiben: "senki ne hozzon magával semmit, csak ide megyünk, a Dunához". A kapuban SS-motorosok jelennek meg, majd a jelenlévők legnagyobb megdöbbenésére kikergetik a nyilasokat az ajtón, és elfoglalják őrhelyeiket.

Ez a képtelen történet nem az épp sztrájkoló hollywoodi forgatókönyvírók fejéből pattant ki, hanem a közép-európai történelem koreografálta így, s Rákóczi árulóvá lett brigadérosának kései leszármazottja áll a hátterében. A férfi önszántából került a második világháború hadi gépezetébe, hisz hadirokkantként tért vissza az első világháborúból. Egy amerikai céggel a háta mögött nem egyébben iparkodott, mint hogy embereket mentsen, ráadásul pimaszul kihíva a sorsot: a gimnáziumba elszállásolt munkaszolgálatosoknak ruhát gyűjtő alakulat igazi fedőszerv volt, hovatovább épp szemben egy nyilasházzalÉ

A századosnak jó kapcsolatai voltak, és pénze is elég, de minden pillanatban az életét kockáztatta. A hónapokig tartó, összes lehetséges elemében veszélyes és kalandos mentőakció - minden józan számítással szemben - sikeres volt. Ocskay 45 után a legnagyobb természetességgel lép túl a hősi tettein, ám ez azzal jár, hogy a hatalom szemében lassan "sima" horthysta tisztté lesz. Nagy szegénységben hal meg - Amerikában. Hihetetlen történet ez, az emberi tisztesség, humanitás ragyogó példája. Ám ha mégis hihetünk a hihetetlennek, akkor Ocskay Lászlónak a legnagyobb magyar hősök között a helye.

Viszont - a dolgok jelenlegi állása szerint - kétségkívül nem a legnagyobb magyar mozihősök között. Lévén, hogy Fonyó Gergely az érzelgős zongorafutamokon túl semmit nem tett hozzá a történet elmeséléséhez (ráadásul néhány fontos részlet homályban marad), így a lehető legkonzervatívabb beszélő fejes filmje inkább tévés, mint mozis közegbe való. Ocskay nevét széles körben megismertetni talán egy jó játékfilmmel lehetne. Meg ha bekerül végre a történelemkönyvekbe.

Készítette a Vox Nova produkció

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?