mi a kotta?

Bethofen, Haidn

  • mi a kotta
  • 2015. június 28.

Zene

„Bethofen zenei zseni, aki két éve Bécset választotta lakóhelyéül. Játékának szokatlan sebessége és az a könnyedség, amellyel a legnehezebb darabokat játssza, általános csodálatot kelt. Egy idő óta egyértelmű jelei mutatkoznak annak, hogy a művészet legszentebb régióiban is otthonosan mozog, amelyet a pontosság, az érzés és a jó ízlés jellemez, így nem csoda, hogy óriási hírnévre tett szert. […] Már több nagyszerű szonátát is publikált, melyek közül a legutóbbiak különösen kiemelkednek.” Így méltatta a húszas évei közepén járó Ludwig van Beethovent az 1796-os esztendőre érvényes évkönyv, a Jahrbuch der Tonkunst von Wien und Prag. Az ekkor még elsősorban virtuózként számon tartott Beethoven – bizonyítandó az idézet utolsó mondatának igazságát – éppen ez idő tájt komponálta első két cselló-zongora szonátáját: a porosz király megrendelésére s az ő udvari csellistája, a nagyszerű Jean-Louis Duport vonója alá. Ezekkel a szonátákkal indul vasárnap Várdai István és Frankl Péter közös kamaraestje, melyen koncerttermi összkiadás gyanánt Beethoven mind az öt csellószonátája fölhangzik majd (Zeneakadémia, május 31., fél nyolc). Így aztán az estét az a két szonáta fogja zárni az 1810-es évek közepéről, melyeknek dedikáltja a komponistáért oly sokat fáradozó magyar arisztokratafeleség, a többé-kevésbé ópiumfüggő Erdődy Mária Anna grófné volt.

Az ópiumevéssel szemben a bódulat legális és teljességgel egészségbarát válfaját Várdaiék fellépése mellett leginkább alighanem a csodatenor, Juan Diego Flórez második budapesti áriaestje képviseli majd (operaház, június 2., fél nyolc). A perui énekes francia és olasz áriákat fog énekelni, elsősorban a szerelem tárgyköréből, tragikus és frivol hangvételű magándalokat egyaránt. Faust kavatináját ő is elénekli, ám az operai évadot domináló Faust-tematika mégsem ekkor, hanem egy nappal korábban ugyanitt, a Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekarának koncertjén ér majd el Robert Schumann idevágó remekművének megszólaltatásával (operaház, június 1., fél nyolc). A komponista által hosszú éveken át csiszolgatott Jelenetek Goethe Faustjából dán vendégkarmester, Michael Schønwandt vezénylete alatt jut a közönség elé.

A legfentebb idézett bécsi–prágai zenei almanach lapjain értelemszerűen a korszak idős mesterét, Joseph Haydnt, azazhogy Haidnt is hosszasan méltatták. Okulásunkra az ő vonósnégyeseit elemzi majd csütörtökön este a Magyar Haydn Társaság zenés előadásán Mácsai János, s az illusztrációkkal közreműködő fiatal muzsikusok teljes vonósnégyeseket is el fognak játszani (Bartók Béla Konzervatórium, Ferencsik terem, június 4., hat óra). S végezetül még egy XVIII. századi felfedeznivaló kínálkozik e napokban számunkra: Carl Philipp Emanuel Bach műve, A zsidók a pusztában (BMC, május 30., fél nyolc). Az oratóriumot, amely 1769-ben egy hamburgi templomszentelés alkalmára készült el, Bali János igazítja, a Weiner-Szász Kamaraszimfonikusok és a különleges elnevezésű A:N:S Chorus élére állva.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.