Koncert

Courtney Barnett

  • - minek -
  • 2019. június 30.

Zene

Örvendetes, hogy végre élőben is láthattuk az utóbbi évek egyik legérdekesebb, remek lemezeket készítő, dalszerző-előadóját. Ráadásul az ausztrál Courtney Barnett ösztönösen tehetséges színpadi előadó, aki jó érzékkel tudja megragadni a hallgatóság figyelmét, és remekül ért ahhoz is, hogy első hallásra meghódítsa a laikus befogadókat is. Nemesen letisztult dalai voltaképpen a puritán Americana hagyományból, no meg annak helyi leágazásából táplálkoznak, kicsit folkos, néha bluesos, countrys szerzemények, pár hatásos akkord, többnyire rendes rock & rollos hangszerelésben, gyakorta garázsrockos tónusban. A produkció erejének másik forrása az elsőre talán szikárnak tűnő trió felállás – mindenhová Bones Sloane basszusgitáros és Dave Mudie dobos kíséri (mindketten remek zenészek), és a feszes zenekari hangzáshoz remekül passzol a gitárosként is figyelemre méltó Barnett stílusos pengetése. Az invenciózus zenekari körítés egy remek dalokból álló, jól összeválogatott programot kínált, amelyet Barnett a maga sajátosan fanyar humorú előadásmódjában vezetett elő. A lemezeken sokszor talán a lo-fi hálószobapop tónus dominál, de a színpadon majd szétfeszítik az energiák, és szerencsére nem tartozik a félárnyékban, a közönségnek háttal pengető gitárhősök közé sem. Dalai többnyire saját életének hétköznapi vagy nagyon is intim pillanatairól, a hirtelen jött sikerről, néha a nagyvárosi élet sivárságáról szólnak, és a jól artikulált szövegek átjönnek még az életművet kevésbé ismerő befogadók számára is. Ahogy eljutott a Hopefullesness és a City Looks Pretty felütésétől (ezek a tavalyi Tell Me How You Really Feel album nyitószámai) a fő blokkot záró, zúzós-energikus Pedestrian at Bestig, az nem nélkülözött némi drámai ívet sem. A végén visszatért három dallal, de valahogy az az érzésünk, hogy ha úgy hozta volna a sors, akár reggelig is kitartott volna a repertoár.

Akvárium, május 20.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”