Csöndzsákból hangot lop – 5 remek karácsonyi dal

  • - minek -
  • G. A.
  • 2012. december 20.

Zene

A minden évben milliószor lejátszott karácsonyi popklasszikusok nagyobb fejfájást tudnak okozni, mint szüleink lelkesen összekontárkodott, méregerős tojáslikőrje. Ezt az öt dalt azonban szívesen ismétlőre raknánk a fenyőfa alatt.

The Pogues: Fairytale Of New York

Elég sokan gondolják úgy, hogy a Pogues 1988-ban a világ legjobb karácsonyi dalát alkotta meg, és ezzel a vélekedéssel bizony nem könnyű vitába szállni. Shane McGowan és zenekara ünnepi ír folkballadájában a karácsony kevéssé büszkén emlegetett, ám markáns kísérőjelenségére világít rá: az alkoholizmusra. A fiatalkori szép remények teljes széthullásáról regélő dal tragikus is lehetne, de Shane és Kirsty MacColl egymást gyalázó sorai annyira szépek és szellemesek, hogy a végeredmény mégis inkább afféle fekete (címkés) komédia lesz. Szóljon ez a fejünkben, mielőtt belefejelnénk szenteste a puncsostálba!

Cocteau Twins: Winter Wonderland

A csodálatos skótok 1993-ban vették fel a maguk karácsonyi lemezét, a Snow EP-t – egyik oldalán a nemesen patinás Winter Wonderland kissé morbid, sántán lüktető reggae-ritmusú dreampopátiratával. Egy rendes pszichedelikus karácsony egyszerűen nem nélkülözheti a tremolókarral lágyított gitárzengetésben megfürdetett, Liz Fraser utánozhatatlan hangján és bájos skót akcentusán elővezetett klasszikust. És a B oldal sem kutya: a Frosty The Snowman hasonló tónusban!

Tracey Thorn: Joy

A mostanában pihenő Everything But The Girl énekesnője idén egy figyelemre méltó karácsonyi lemezzel (Tinsel & Lights) jelentkezett. Rajta sok feldolgozás, s néhány erős saját dal – ezek közé tartozik az albumnyitó Joy is. Kicsit szomorkás, melankolikus, felnőtteknek való tónusban szól a lassan megöregedő néhai gyerekekhez, akiket már megríkatnak a karácsonyi dalok, és meglátják a csodát a csillagszóró szikrájában is. A Lille-ben felvett bevásárlós video méltó képi körítést garantál.

The Hives And Cindy Lauper: A Christmas Duel

A svéd garázsrockzenekar a 60-as évekig hátrál ihletért, de még a 80-as évek egyik pophercegnőjét, a még mindig karácsonyfadísz-repesztően csodás hangot mozgató Cindy Laupert is beveti bravúros slágerében, mely nem kevesebbet állít, mint hogy a decemberi fehér hó még azokat is tisztára mossa, akik nem átallottak apósukra-anyósukra rámozdulni a gyertyagyújtást megelőző zűrzavaros hónapokban.

She & Him: Sleigh Ride

Az ismert és közkedvelt színésznő, Zooey Deschanel és a kevésbé világhírű, ám ettől még remek sessiongitáros, Matthew Ward alt-countrys popduója tavaly adott ki rendhagyó (tán nem oly eget verő, de attól még szerethető) karácsonyi albumot. A klasszikus száncsengős, utazós számot például sikerült kifejezetten dinamikus, majdnem táncolható darabbá formálni – rövid, de velős gitárszóló mellékelve! A YouTube-ra improvizált videónak kétségtelenül van húzása (mindenféle értelemben) – mondjuk karácsony helyett inkább Jack Londont juttatja eszünkbe, de egy rendes állatvédő biztosan szívszélhűdést kap, ha végignézi.

Figyelmébe ajánljuk

Candide és az elveszett objektivitás

Politikai irányultságuktól függetlenül a legtöbb összeesküvés-elméletet hasonló intellektuális impulzusok mozgatják: valamilyen rejtett igazság felfedése (általában vélt vagy valós igazságtalanság eltörlése céljából), és a hatalom/elnyomás forrásának egy jól beazonosítható (és célba vehető) pontba tömörítése.

A bomlás virága

1990, Kijev, a Szovjetunió az utolsókat rúgja, egyesek már tudni vélik, mások elképzelni se, de a „kommunizmus” szót már senki ki nem ejti a száján – talán a hősnő kitüntetésekkel dekorált nagypapája szóba hozná („Elvtársak! Kedves barátaim!”), de senki nem figyel köszöntőjére.

Mi történik a föld alatt?

A Nemzeti Nagykönyvtár könyvkiadói részlegén szolgálatot teljesítő Becsey Gergely egy emberi füldarabot talált az egyik könyvszállító kocsi platóján, majd a szintén könyvtáros barátjával, Zoltánnal nyomozni kezdenek.

Közlemény

  • Narancs

Kedves Olvasóink,

lapunk idei utolsó száma a jövő héten jelenik meg, és csütörtök helyett már szerdán megvásárolható lesz a megszokott árushelyeken. 

Megint lebukott egy pap

Történetesen megint egy úgynevezett NER-pap (ez valami olyasmi kifejezés, mint a komcsi alatt a békepap volt, tulajdonképpen most is nyugodtan hívhatnánk őket békepapoknak, ugyan, mi változott).

99 éven át

Zielinski Szilárdot (1860–1924) a hazai vasbeton-építészet atyjaként őrzi az emlékezet, ám mielőtt ebbéli tevékenysége kibontakozhatott volna, nagyívű közlekedési koncepciót dolgozott ki.

Félúton

Érdekes interjút adott hétfő este az ATV Egyenes beszéd című műsorának Lázár János közlekedési és építésügyi miniszter.

Lukács György második halála

  • Kardos András

Fiatalkorában Georg Simmel, Emil Lask, Ernst Bloch, Max Weber és még sok más nagy filozófus mondotta, írta, gondolta, hogy Lukács György filozófiai zseni. Lukács hosszú életében bármely fordulata, üldözése, emigrációja határozta meg éppen a filozófus helyzetét, egy dolog biztos volt: marxizmus előtti fiatalkorában, éppen úgy, mint marxista fordulata után, a legnagyobb filozófusok közé tartozott.

Prés alatt

  • Fleck Zoltán

Az év elején kezdte meg működését az új összetételű Országos Bírói Tanács (OBT), amely a 2018 és 2024 közötti, Magyarországon szokatlanul karakán és a függetlenségért harcokat vállaló testületet váltotta fel.

Az embert látni

Kultúrát közvetíteni – ez volt a népművelő feladata. Miközben a kultúraközvetítés kifejezés és a népművelő szó egyaránt kérdéseket vet fel, egy olyan szakma tűnt el, illetve alakult át, amelynek hetvenes évekbeli virágkora máig hatással van az életünkre.

Tesztidőszak

Újabb hecckampányában a Mi Hazánk a kormányoldaltól már ismerős stílusban mossa össze a homoszexualitást a pedofíliával, az utóbbival vádolva az LMBTQ-közösség ismert szereplőit. Az ügyek kirobbantói furcsa módon a kormánymédiából ugrottak ki a leleplezések hitelesebbé tétele érdekében.