Detroit lángokban – A csődbe ment város legnagyobb zenéi

  • G. A.
  • 2013. július 21.

Zene

Csődbe ment Detroit, az amerikai könnyűzene egyik legfontosabb központja. Cikkünkben 8 videóval tekintjük át, mi mindent termelt ki magából a város az elmúlt évtizedek során.

Csődeljárás alá helyeztette magát a héten Detroit. A város valaha, főleg az autógyártása miatt, az Egyesült Államok egyik büszkesége volt – aztán nagyon sok minden elromlott. Ma már „az utcákat alig világítják éjszaka, a közlekedési lámpák kétharmada nem működik, télen a jeget és a havat senki nem takarítja, a rendőrség és a mentők alig bírnak eleget tenni kötelességeiknek, miközben az egy főre jutó erőszakos bűncselekmények számát tekintve Detroit túltesz minden más amerikai nagyvároson” – írja B. Simon Krisztián a krízis okait feltáró cikkében, mely a Magyar Narancs jövő csütörtöki számában lesz olvasható. Írásából többek között kiderül, hogy mi köze a csődhöz a feketékkel szembeni előítéleteknek, hogy miért nem lépett közbe időben a városvezetés, és miért lett az utóbbi időben mégis vonzó célpont Detroit a fiatalok számára.

Detroit ugyanakkor persze távolról sem csak a Chryslerek, Chevyk és Buickok városa, hanem az amerikai könnyűzene elmúlt 60 évének talán legfontosabb központja is New York mellett. Nem csupán retorikai fordulat, hogy oldalakon át lehetne sorolni a kisebb, nagyobb, híresebb vagy titkos favoritnak számító, nagyszerű előadókat, akik ebben a városban csaptak a húrok közé (vagy fejelték meg a szintetizátorokat és így tovább). Detroit azért különleges, mert szinte minden műfajban meghatározó tudott lenni – az alábbi videókkal megpróbáljuk érzékeltetni, miket is adott ez a jobb sorsa érdemes nagyváros az elmúlt évtizedek során a nyitott fülű nagyvilágnak.

1. A Motown soulbombái

Berry Gordy itt működtette a soulzene, és úgy általában a 60-as, 70-es évek egyik legnagyobb jelentőségű kiadóját, a Motownt, ahol többek között Marvin Gaye, a Jackson 5, a Marvelettes vagy az alábbi videóban szereplő Supremes is dolgozott, és amely egészen hihetetlen mennyiségben adta ki a könnyűzene abszolút csúcsteljesítményei közé sorolandó kislemezeket.

2. A punk előfutárai

A 60-as/70-es évek fordulóján a legendás Stooges (és a nagyvilág által csupán nemrég megismert, afroamerikai tagokkal hasító Death) mellett a forradalmi hevülettel megáldott-vert, a mai napig agyonhivatkozott MC5 is lángoló erősítőkkel játszotta a nyers és véres rock and rollt, s ezzel utat tudott mutatni a pár évvel későbbi punkrobbanás meghatározó szereplői számára.

3. Az űrfunk

Ne felejtsük el, hogy Detroitban dolgozott George Clinton galaktikusfunk-szabadcsapata, a 40 évvel ezelőtt a maga műfajában (de ha jobban belegondolunk, egyáltalán nem csupán abban) nagyjából mindenkit könyörtelenül maga mögé utasító Funkadelic is.

4. Alice és a glam

A New York Dolls tagjai még csak keresték a harisnyájuk színéhez passzoló rúzst a keleti parton, amikor Alice Cooper már laza csuklóval kirázott jó néhány protopunk/glam rock alapvetést Detroitban.

5. Hardcore

Iparváros masszív hardcore-színtér nélkül nem is volna az igazi. A Negative Approach neve nem volt annyira ismert a 80-as évek elején a műfajban, mint a Black Flagé vagy a Minor Threaté, ám ettől még a zenekar jelentősége megkérdőjelezhetetlen.

6. Techno

Detroit a techno szülőhazája. Juan Atkins, Derrick May vagy az alábbi trekket elkövető Kevin Saunderson innovációi nélkül nem ugyanaz lenne ma a szeletelés.

7. Hiphop

A horrorcore-t megalapozó Insane Clown Posse, J Dilla, a fiatalon elhunyt producerzseni vagy a suttyóság barbecue-illatát milliókra váltó Kid Rock is segített felhelyezni a várost az USA hiphoptérképére, az elmúlt évtized legsikeresebb detroiti rappere azonban a virtuóz fehér srác, Marshall Mathers, vagy közismertebb nevén Eminem lett.

8. Garázsrock

Detroitban a 90-es évek óta seregnyi remek garázsrockzenekar tűnt fel. Legnagyobb kedvencünk talán a The Dirtbombs volt (vagy a Gories?), de voltaképp teljesen rendben van, hogy a 2000-es évek elején végül a White Stripes tudott ebből a körből a globális sztárok közé emelkedni.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.