Detroit lángokban – A csődbe ment város legnagyobb zenéi

  • G. A.
  • 2013. július 21.

Zene

Csődbe ment Detroit, az amerikai könnyűzene egyik legfontosabb központja. Cikkünkben 8 videóval tekintjük át, mi mindent termelt ki magából a város az elmúlt évtizedek során.

Csődeljárás alá helyeztette magát a héten Detroit. A város valaha, főleg az autógyártása miatt, az Egyesült Államok egyik büszkesége volt – aztán nagyon sok minden elromlott. Ma már „az utcákat alig világítják éjszaka, a közlekedési lámpák kétharmada nem működik, télen a jeget és a havat senki nem takarítja, a rendőrség és a mentők alig bírnak eleget tenni kötelességeiknek, miközben az egy főre jutó erőszakos bűncselekmények számát tekintve Detroit túltesz minden más amerikai nagyvároson” – írja B. Simon Krisztián a krízis okait feltáró cikkében, mely a Magyar Narancs jövő csütörtöki számában lesz olvasható. Írásából többek között kiderül, hogy mi köze a csődhöz a feketékkel szembeni előítéleteknek, hogy miért nem lépett közbe időben a városvezetés, és miért lett az utóbbi időben mégis vonzó célpont Detroit a fiatalok számára.

Detroit ugyanakkor persze távolról sem csak a Chryslerek, Chevyk és Buickok városa, hanem az amerikai könnyűzene elmúlt 60 évének talán legfontosabb központja is New York mellett. Nem csupán retorikai fordulat, hogy oldalakon át lehetne sorolni a kisebb, nagyobb, híresebb vagy titkos favoritnak számító, nagyszerű előadókat, akik ebben a városban csaptak a húrok közé (vagy fejelték meg a szintetizátorokat és így tovább). Detroit azért különleges, mert szinte minden műfajban meghatározó tudott lenni – az alábbi videókkal megpróbáljuk érzékeltetni, miket is adott ez a jobb sorsa érdemes nagyváros az elmúlt évtizedek során a nyitott fülű nagyvilágnak.

1. A Motown soulbombái

Berry Gordy itt működtette a soulzene, és úgy általában a 60-as, 70-es évek egyik legnagyobb jelentőségű kiadóját, a Motownt, ahol többek között Marvin Gaye, a Jackson 5, a Marvelettes vagy az alábbi videóban szereplő Supremes is dolgozott, és amely egészen hihetetlen mennyiségben adta ki a könnyűzene abszolút csúcsteljesítményei közé sorolandó kislemezeket.

2. A punk előfutárai

A 60-as/70-es évek fordulóján a legendás Stooges (és a nagyvilág által csupán nemrég megismert, afroamerikai tagokkal hasító Death) mellett a forradalmi hevülettel megáldott-vert, a mai napig agyonhivatkozott MC5 is lángoló erősítőkkel játszotta a nyers és véres rock and rollt, s ezzel utat tudott mutatni a pár évvel későbbi punkrobbanás meghatározó szereplői számára.

3. Az űrfunk

Ne felejtsük el, hogy Detroitban dolgozott George Clinton galaktikusfunk-szabadcsapata, a 40 évvel ezelőtt a maga műfajában (de ha jobban belegondolunk, egyáltalán nem csupán abban) nagyjából mindenkit könyörtelenül maga mögé utasító Funkadelic is.

4. Alice és a glam

A New York Dolls tagjai még csak keresték a harisnyájuk színéhez passzoló rúzst a keleti parton, amikor Alice Cooper már laza csuklóval kirázott jó néhány protopunk/glam rock alapvetést Detroitban.

5. Hardcore

Iparváros masszív hardcore-színtér nélkül nem is volna az igazi. A Negative Approach neve nem volt annyira ismert a 80-as évek elején a műfajban, mint a Black Flagé vagy a Minor Threaté, ám ettől még a zenekar jelentősége megkérdőjelezhetetlen.

6. Techno

Detroit a techno szülőhazája. Juan Atkins, Derrick May vagy az alábbi trekket elkövető Kevin Saunderson innovációi nélkül nem ugyanaz lenne ma a szeletelés.

7. Hiphop

A horrorcore-t megalapozó Insane Clown Posse, J Dilla, a fiatalon elhunyt producerzseni vagy a suttyóság barbecue-illatát milliókra váltó Kid Rock is segített felhelyezni a várost az USA hiphoptérképére, az elmúlt évtized legsikeresebb detroiti rappere azonban a virtuóz fehér srác, Marshall Mathers, vagy közismertebb nevén Eminem lett.

8. Garázsrock

Detroitban a 90-es évek óta seregnyi remek garázsrockzenekar tűnt fel. Legnagyobb kedvencünk talán a The Dirtbombs volt (vagy a Gories?), de voltaképp teljesen rendben van, hogy a 2000-es évek elején végül a White Stripes tudott ebből a körből a globális sztárok közé emelkedni.

Figyelmébe ajánljuk

Különbség

Izrael 1948-as megalakulásakor több mint 700 ezer palesztin hagyta el korábbi lakóhelyét, hazáját – többnyire elüldözték őket az ENSZ jóváhagyása értelmében születő új állam területét csak harcok árán biztosítani képes fegyveres erők. Mindkét oldalon történtek súlyos atrocitások.

Bukott diák

Lehet fanyalogni, sőt, tulajdonképpen ildomos is. Aki nem fanyalog, az talán nem is tartható komoly befogadónak, mintha nem lenne ízlése, s éppen ezért az értékítéletei sem méltók arra, hogy figyelembe vegyük azokat. Mégis, a fanyalgás negatív cselekedetnek számít, s a fanyalgó amolyan ünneprontónak, ízetlenkedőnek, tulajdonképpen egy igazi faszkalapnak.

Kiterítenek úgyis?

Kietlen vidék fogad, vörös szikla és homok mindenfelé, és csak később derül ki, hogy a kezdés előtt a közönséggel kokettáló figura maga az ifjú Galileo Galilei. Innentől minden jelként működik Polgár Csaba rendezésében.

Vár a MÁV

Az anyázás azok közé a kivételesen sértő gesztusok közé tartozik, amely sokak szerint azonnali megtorlást követel. Ám ha abból indulunk ki, hogy hányan anyáznak csak a városi közlekedésben, már nem is akkora sértés ez.

Üvegtigrisek viadala

A Ruszt József alapította zala­egerszegi színház jelenlegi korszakában nem csak földrajzilag esik távol az országos színházi nyilvánosságtól. A megyén kívül ritkán jutnak el vendégjátékokra, és az előadásaik sem vonzzák a városon kívüli nézőket, pedig a 2010 óta tartó, Besenczi Árpád nevével fémjelzett korszakban sem volt ez mindig így.

A legkeményebb

Legkeményebb tele elé néz Ukrajna: az energiahálózat jelentős része sérült vagy működésképtelen, több millióan – ezen belül a frontvonal közelében majdnem egymillióan – szorulnak közvetlen vagy közvetett támogatásra. Az ENSZ által kalkulált szükséges forrásnak kevesebb, mint a fele jött össze szeptember végére.

Állandósult betartás

Az októberi váltás óta sem alpolgármestert, sem bizottságokat nem sikerült választani Orosházán. Nincs megegyezés a szervezeti és működési szabályzat kapcsán sem. Az alaphelyzet máshonnan is ismerős: az ellenzéki polgármester mögött nincs testületi többség.

„Madár se száll az udvarra”

Busz csak ritkán jár a kétszáznegyven lelkes Rakacaszendre, sok ottani iskolás ezért hamar lemorzsolódik. A többség közmunkából él, a jövő kilátástalan a fiatalok számára. Egy felzárkóztatással foglalkozó civil szervezet próbálja kimozdítani a helyieket a reményvesztett hétköznapokból.

Elcsatolt falvak

Az újságból tudták meg hat község lakói és helyi vezetői Csongrád-Csanád megyében, hogy az 1-es választó­kerületből várhatóan átrakják őket a 2-esbe, illetve a 4-esbe. A hat településen a szavazók többsége kormánypárti volt 2022-ben. Eddig ellenzéki többségű választókerületben voltak. És közben megjött a Tisza Párt is.