Koncert

Dropkick Murphys

  • Soós Tamás
  • 2014. július 27.

Zene

Felvitte a jóisten a bostoni punkok dolgát: feltörekvő kelta punk bandaként még csupán a Mega Pub falait bontották szét 2001-ben, azóta viszont be sem tették a lábukat Magyarországra, mivel sikerszériájuknak köszönhetően már világszerte arénákat töltenek csurig. A Budapest Parkba ugyan csak félháznyi rajongót pakoltak, de az is több ezer embert jelent, akik beszállhattak a kappanhangon elugatott falkavokálok előadásába.

A kelta punk önjelölt AC/DC-jeként a tavalyi Signed And Sealed In Blooddal alkották meg a maguk Back In Blackjét, a másfél óra így az új lemez slágerparádéjával, valamint varacskos punktahóságokkal (Citizen C.I.A.), rockosított ír népdalokkal (The Irish Rover) és szemtelen kocsma- (Worker's Song) és baseballhimnuszokkal (Jimmy Collins' Wake) telt. A koncert feszesebb volt, mint egy grindcore-buli, pedig köztudott, hogy ott a másfél percnél hosszabb dalokat élből progresszív onanizálásnak bélyegzik. Al Barr, aki kokós boksztáncát csak azért függesztette fel néha, hogy az első sorokkal pacsizzon, a koncertfelvételekkel szemben meglepően jól énekelt, Ken Caseyék pedig a kötelező karcos hamissággal tolták alá a vastag háttérvokálokat.

A Dropkick így faltól falig tökéletes koncertet adott, s olyan intenzitással hengerelte le rajongóit, hogy még azt is elnéztük nekik, hogy a Fields of Athenryból középszerű Bikini-dalt faragtak. Bár punkkoncerten nem illik a hangzásra panaszt tenni, a dobhangzás lehetett volna izmosabb, elfért volna a hangsúlyosabb grúv a sok skótduda- és harmonikavezérelt táncdal közé. A Murphyk ezzel együtt is a föld alá piálták sporttársaikat, a kocsmapunkszíntéren egyedülálló képesség (énektudás) birtokában lévő Dave Kinget és Flogging Molly nevű ivókörét. A pult alól jelenthetjük, hogy a bostoniak után a hazai punkok is jobban teljesítenek - a közönségbe hajított sörök árából ugyanis a komplett borsodi punkegylet berúghatott volna egy Bock Pincészetben.

Budapest Park, június 17.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.