mi a kotta?

Szerelmi hegedű

  • mi a kotta
  • 2014. július 27.

Zene

"Nyárra a windsori királyi kastélyban biztosítok Önnek lakást - mondta a királyné -, és ott - tette hozzá, kacéran a királyra kacsintva - édes kettesben muzsikálunk majd. - "! Haydnra nem vagyok féltékeny - felelte a király -, ő jóravaló, becsületes német ember. - Legnagyobb büszkeségemre fog szolgálni, ha ezt a jó híremet megtarthatom - válaszolta Haydn." Az angolok körében, lám, ilyen kitüntető megbecsülésnek örvendett az idős Joseph Haydn, aki két szigetországi turnéján egyre nagyobb és nagyobb elismeréssel találkozott, s aki mindeközben szorgalmasan és kifogyhatatlan érdeklődéssel bővítette ismereteit: bankot, kórházat és hajógyárat látogatott, s feljegyezte érdekesebb találkozásait nevezetes muzsikusokkal és festőkkel, friss nászutasokkal meg falábú borkereskedőkkel. Az utóbbi új ismeretségéről így írt naplófüzetében: "March úr fogorvos, egyszersmind bognár és borkereskedő. Nyolcvannégy esztendős. Nagyon fiatal szeretőt tart, van egy kilencéves lánya, aki elég jól zongorázik. Gyakran voltam vendége. Nota bene: mint fogorvos 2000 fontot keres évente, minden kocsija legalább 500 fontba kerül. Mint borkereskedőnek, úgy hiszem, kevesebb lehet a jövedelme. Két mankón vagy két falábon vonszolja magát." Hasonlóan lényeglátó, az anyagi mozzanatokat józanul kiemelő modorban jegyzetelte Haydn saját hangversenyeit, bemutatóit is, mondjuk, legutolsó londoni szimfóniája, a "Londoni" szimfónia ősbemutatójáról írván 1795 májusában: "Az egész társaság, velem együtt, igen elégedett volt. Ezen az egyetlen estén négyezer forintot kerestem. Ilyesmi is csak Angliában lehetséges."

Ez a gazdagon honorált, 104-es sorszámú szimfónia indítja majd azt a nyáresti szabadtéri hangversenyt, amelyet a Concerto Budapest készül adni a Pesti Vármegyeháza díszudvarán (július 3., nyolc óra). Keller Andráshoz és együtteséhez utóbb aztán Baráti Kristóf is játszótársul szegődik majd Mozart G-dúr hegedűversenyét előadandó, s a koncertet Beethoven IV. szimfóniája fogja berekeszteni.

"Hangja különösen elbájoló csöndes estén" - ezt akár Baráti Kristóf mesterhegedűjéről is leírhatnánk, azonban az idézet még Leopold Mozarttól való: ő jellemezte ezekkel a szavakkal az együtt rezgő húrjai okán oly különleges hangzású vonós instrumentumot, a viola d'amorét. A magyar közönség számára legelső körben a Bánk bánból (onnan is Melinda szakaszaiból) ismerős hangszer ezekben a napokban egy nemzetközi kongresszus témája lesz itt Pesten, illetve Budán. Ennek a nagy jelentőségű tanácskozásnak a záró koncertje vár reánk a hét végén fent a Várban, többek között Antonio Vivaldi műveivel (MTA Zenetudományi Intézet, június 29., fél hét).

S végül: mozizzunk! Renée Fleming Desdemona-alakítása miatt okvetlenül megéri újranéznünk a Metropolitan Opera pár esztendővel ezelőtti Otello-közvetítését, amely Elijah Mosinsky kipróbált rendezését kínálta akkor a nagyvilág, ma pedig az Uránia Nemzeti Filmszínház közönsége számára (július 2., hat óra).

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.