dvd - ADVENTURELAND - KALANDPARK

  • - köves -
  • 2009. július 23.

Zene

Jesse Eisenberg 2002 óta igyekszik elveszteni filmbéli szüzességét, amiből olyan fesztiváldíjas kamaszdarabok születtek, mint a Roger Dodger és A tintahal és a bálna. Az Adventureland nagyjából ki is meríti az e műfajjal szemben támasztott követelményeket, sőt a retróhullámra is ráül; '87-es slágerekkel játszik.
Jesse Eisenberg 2002 óta igyekszik elveszteni filmbéli szüzességét, amibõl olyan fesztiváldíjas kamaszdarabok születtek, mint a Roger Dodger és A tintahal és a bálna. Az Adventureland nagyjából ki is meríti az e mûfajjal szemben támasztott követelményeket, sõt a retróhullámra is ráül; '87-es slágerekkel játszik. Greg Mottola rendezõ mögött azonban van már annyi érdem (a Superbad anyagilag sem lebecsülendõ sikere), hogy ne kelljen minden félrecsúszott óvszernél ott lennie. Egyszer régen õ is szolgált abban a vidámparkban, ahol filmbéli hõsei küzdenek azért, hogy senki se vihesse haza a hiánycikknek számító plüsspandát. Ebben a vidámparkban persze a vékonydongájúakat menetrendszerûen lealázzák nagyobb testû kortársaik, az igazoltan hülyék rövidnadrágban járnak vagy tömött bajszot hordanak, a szülõk idült idiotizmusa pedig egy éhes zombihordát is könynyûszerrel elriasztana, a kötelezõ poénok (betépett, gatyaletolós, vidámparki - és ezek kombinációi) között azonban Mottola nem mindig a legrövidebb utat választja. Az efféle kilengésekhez viszont már nem elég a Saturday Night Live-ból hozott poénbiztonság és a pusztán komikusi véna, ide színészek kellenek: ha Eisenberg el is vesztette már jó néhányszor a szüzességét, és Kristen Stewart sem ma festette ki magát elõször balhés elsõbálozónak, becsületükre legyen mondva, hogy erre az etapra is maradt még érzékenység az egyébként biztonsági közeledésben. Meglehet, kicsi lépés ez a filmtörténetben, de a szüzesség elvesztését taglaló komédiák közt igen szép teljesítmény.

Forgalmazza a Fórum Hungary

****

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.