rés a présen

Egy rezgés, ami lecsapódott

Baksa-Soós Attila, író, költő, zenész

  • rés a présen
  • 2011. december 10.

Zene

rés a présen: A most megjelent könyved úgymond az irodalom és a rockzene találkozása a boncasztalon. Mit értsünk Rocklitera cím alatt?

Baksa-Soós Attila: Na, azért a boncasztal elég ijesztő így felütésnek. Legalábbis egy ekkora hipochondert, mint én, azonnal arra emlékeztet, ahogy egy tagnak a lábát elkezdik lefűrészelni. Most olvasom Josh Bazell bestsellerét, ami a kórházmaffiózók életét mutatja be szépirodalmi kaszabolással. A Rocklitera nem patológiai eset. Sokkal inkább a kor pillanatfelvétele. Egy rezgés, ami lecsapódott bennem barátaim zenéjét hallgatván. Olyan kortárs zenekarokról (többek között: HS7, Quimby, Hiperkarma, 30Y, Zagar, Supernem) szóló cuccot írtam, ami lehet, hogy sajátos, de őszinte és szürreális, de tudod, minden, ami körülvesz, tök szürreál. Például itt van az a helyzet, hogy koncertre megyünk Grétivel - nélküle ez a kötet nem jöhetett volna létre -, de előtte valahogy intézni kell, hogy valaki vigyázzon a négy gyerekünkre, Ciluka2 Junior Piaf Muskátlira, a cicánkra és egy szakállas agámára, aki mondjuk nem mozog sokat. Ehhez képest a novelláim szerintem egészen közérthetők lettek.

rap: A képek, fotók hogyan illeszkednek a szöveghez?

BSA: Lékó Tamást egy este arra kértem, hogy fotózza le a szövegeimhez az együtteseket. Elolvasta, lefotózta. Elég egyszerűen hangzik, de a megvalósítás kicsit bonyolultabb volt. Matykó (Neo) egyszer majdnem elindított egy egész szerelvényt a Vasúttörténeti Parkban. Sípolt is minden elég rendesen.

rap: Íróként vagy zenészként tudod definiálni magad?

BSA: Ha azt mondom, író, akkor Péter, Anna és Lajos sértődik meg joggal. Ha a zenész jelzőt biggyeszted a nevem mellé, akkor David, Mick és Sid kap (ja, már nem!) agyérgörcsöt. Szóval maradjunk annyiban, hogy nagyon szeretek táncolni.

rap: Hol és mikor találkozhat veled a közönség?

BSA: Itt van a rocklitera.hu oldal a kiadóm, a Collective Art jóvoltából. Német kiadóm, az Omikron Publishing a nemzetközi vonalat vállalta. Arra gondoltunk, hogy a Rocklitera egy annyira összetett sorozat első kötete, amit nem lehet egy egyszeri könyvbemutatóval letudni. November 24-én a Dobozban, december 9-én az Ankerben, az ünnepek között 27-én a Fészek klubban és január végén a Gödörben lesz már biztosan Rocklitera fesztivál, ahol zenélünk, vetítünk, felolvasunk és bulizunk. Ha a háttérbe szeretnél betekintést nyerni, werkvideók, werkfotók, sztorik révén, akkor ott a www.facebook.com/baksasoosattila oldalam.

rap: Édesapád különös figurája a magyar rockzene történetének. Hogyan kapcsolódik ő a te művészetedhez?

BSA: Naná, hogy kapcsolódik! Ligeti Nagy Tamás azt írta erről, hogy ez genetika. Settenkedő is ilyesmit mondott a Tilosban. Viszont legalább 121 Magyar Narancs-különkiadás kellene a kérdés megválaszolásához. Pár napja Berlinben voltam. Két éjjelen keresztülzenéltem folyamatosan a fateromnak.

rap: Melyik a kedvenc zenekarod?

BSA: Egészen meglep, hogy ez a 200 éves csávó, Liszt Ferenc, még ennyi idősen is ilyen Fantasztikus Szimfóniát zongorázik.

rap: Nem az első köteted ez, gondolom, nem is az utolsó.

BSA: Persze! Írás nélkül kb. két napig bírom ki, utána hisztériás leszek. Zene nélkül már délutánra.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.

Önkénytörvény

Jön a Szuverenitásvédelmi Hivatal, és rábök bárkire vagy bármire, újságra, szervezetre, vállalkozásra, aki vagy ami 1.) „külföldről finanszírozott”, és olyan tevékenységet végez, amely 2. a) alkalmas a „közélet befolyásolására” és 2. b) az alaptörvény öt, a tervezetben megjelölt bekezdésében megfogalmazott értékét „sérti, negatív színben tünteti fel, vagy az azok elleni fellépést támogatja”.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.

„Erdélyi magyarként ideje elszakadni attól a hagy­mázas úttól, amelyen Magyarország masírozik”

A román elnökválasztás második fordulójában sikerült fordítania a függetlenként indult Nicuşor Dannak az első fordulóban az élen végzett szélsőjobboldali George Simionnal szemben. Az elképesztő fordításról, a kiugró részvételi arányról és Orbán Viktor zavarórepüléséről is beszélgettünk Eckstein-Kovács Péter egykori kisebbségügyi miniszterrel.

Egyszerű világpolgár, hídépítő

  • Mártonffy Marcell

Észak-amerikai pápára senki sem számított. Íratlan szabály volt – állítják bennfentesek –, hogy jezsuita és amerikai szóba sem jöhet. A szilárd alapelv egyik fele 2013-ban, másik fele 2025. május 8-án dőlt meg. A Chicago környékéről származó Robert Francis Prevost bíboros a megbízható szakértők listáján sem szerepelt a legesélyesebbek között. A fehér füst azonban meglepően hamar előgomolygott a Sixtus-kápolna ideiglenes kéményéből.