Koncert

Eksztázisig

King Gizzard & The Lizard Wizard

  • Soós Tamás
  • 2018. szeptember 23.

Zene

Ritkán adatik meg, hogy az ember két nap alatt kétszer, ráadásul egy fesztivál- és egy klubbulin is láthassa aktuális kedvencét. A pazar névhez pazar zenét játszó King Gizzard & The Lizard Wizard vasárnap a Szigeten, másnap pedig az Akvárium Klubban adott telt házas koncertet, de nem is értük volna be ennél kevesebbel.

A három gitárossal és két dobossal színpadra álló King Gizzard ugyanis ritka nagy sztahanovista ahhoz képest, hogy bebélyegzett pszichedelikus zenét játszik: tavaly például három turnét nyomtak le és öt (!) stúdió­lemezt hoztak ki, az utóbbiak közül három ráadásul az év legjobbjai között is joggal kér helyet. A King Gizzard a Tame Impala vezette ausztrál rockforradalom legizgalmasabb formációja: a Can szellemi örököseként nemcsak arrébb tolta a free jazz, a pasztorális pop és a mikrotonális hangzás felé az acid rock határait, de meg is újította a hetvenes évek német kraut-, illetve brit progrockjában gyökerező stílusát. A transzba ejtő ének, a változatosan repetitív riffek plusz az egymásba fonódó dalok motorikus lüktetése olyan pulzálást kölcsönöz a King Gizzard zenéjének, hogy arra még az EDM-partikon edződött fiatalok is vidáman verethetnek. Talán ezért is telt zsúfolásig az Akvárium és az A38 sátor (ennyit arról, hogy nincs igény rockzenére a Szigeten), és üvöltötték a rajongók teli torokból az egy-két szavas, mantraszerűen ismételt refréneket (Rattlesnake, Gamma Knife). A King Gizzard mindkét koncertet úgy kezdte, mintha szügyig gázolnánk a ráadás katarzisában, és környezetféltő fantasylemezük, a Murder of the Universe duettjével (Digital Black, Vomit Coffin) kapásból elriffelték a közönséget az eksztázisig. Amúgy pedig a papírformát érvényesítették: a tompán szóló fesztiválkoncertre kikezdhetetlen besztoffal készültek, aminek minden perce alaposan áttornáztatott, a brutálisan megdörrenő klubbulin viszont már a húszperces, lebegős jamekre (Head On/Pill) is maradt kedv meg idő. Ráadásul a zenekar titkos fegyvere, a zseniális torkú szájharmonikás-billentyűs is nagyobb teret és több éneklehetőséget kapott a klubban, ahol a rockbulik kötelező kellékei (foggal tépett gitárhúrok, intenzív crowdsurfök) is előkerültek, miközben a precízen, mégis irigylendő lazasággal játszó hetes fogat iskolapéldáját nyújtotta, hogyan lehet a rockzene élőben minden szempontból jobb, átütőbb, energikusabb. Ha lennének még legendás koncertek a rock and rollban, a King Gizzard itteni bemutatkozása kétségkívül és villámgyorsan azzá válna.

Sziget, Mastercard A38 színpad, augusztus 12.; Akvárium, augusztus 13.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.