rés a présen

„Ez a hangszer csodákra képes”

Vázsonyi János zenész, szaxofonos

  • rés a présen
  • 2019. január 13.

Zene

rés a présen: Zenésznek vagy szaxofonosnak kell téged szólítani?

Vázsonyi János: A szaxofonos definíció kicsit közelebb áll hozzám, pedig valamennyire zongorázom, gitározom, basszusgitározom, és sokféle zenét is szereztem már. Nehéz megtalálni egy zenésznek a „saját hangját”, a szaxofonon ez sikerült nekem, azt hiszem. Ez a hangszer csodákra képes, hallatszik rajta keresztül, hogy milyen ember vagy, kicsit olyan, mint az éneklés. Az egyszólamúsága egyfajta letisztultságot jelent nekem, és a figyelmemet is jobban koncentrálja, mint egy akkordhangszer, valamint a tisztaság is rajtam, és nem egy hangoló gépen múlik. Bonyolultnak néz ki, de a szisztémája egyszerűbb, mint a legtöbb fúvós hangszernek.

rap: Számos formációban és felállásban játszottál már. Melyik él még?

VJ: A legtöbb koncertem a Makámmal van mostanában, velük idén kezdtem zenélni, Krulik Zoli (a zenekarvezető) zenei világa nagyon közel áll hozzám. A marokkói alapokon nyugvó világzenét játszó Chalabannal most megyünk Chilébe turnézni, és a kilencvenes évek elején alakult DRUMS is jelen van évi két-három koncert erejéig az életemben. Alakulóban van egy új zenekar Jazzavu néven, ami a népzenét, a dzsesszt és az alternatív popzenét próbálja meg egyéni módon ötvözni. Játszom még DJ Bootsie triójában, ami néha kiegészül klasszikus zenészekkel is, érdekes és modern kamaraformációkat alkotva.

rap: Hol hallgathatunk meg legközelebb?

VJ: Szerdánként a Dérynében, csütörtökönként pedig a Béla nevű helyen lépek fel a Valami Swing együttessel, akik Django Reinhard stílusának lelkes követői, náluk a klarinétosukat helyettesítem, amíg Kínában turnézik. December 23-án a Makámmal játszunk a karácsonyi vásáron a Vörösmarty téren, 29-én DJ Bootsie zenekarával lépek fel a Trafóban, a szilvesztert pedig a Buddha-Barban ünneplem DJ Madával.

rap: Színházban is játszol. Hol?

VJ: A Simorág társulattal mesékhez zenélek, velük december 16-án játszom az Ördögmese című darabot az Inspirál Cirkuszközpontban. Szólóban zenélek A szív hídjai című előadásban, amely Udvaros Dorottya és László Zsolt főszereplésével jócskán túl van a századik előadáson a Belvárosi Színházban. A pandák gyönyörű utazása című új előadásban – Szorcsik Kriszta és Seress Zoltán játsszák, Telihay Péter rendezte – felvételről zenélek, bár legutóbb élőben is hallható volt az apukám emlékére komponált darabom, és koncerteztem is az egyébként egy szaxofonosról szóló előadás után, és beszélünk további együttműködésről is. Ez december 19-én lesz legközelebb a Mozsár Műhelyben. Szeretem a színházi alkalmazott zenét, mert egész máshol vannak a hangsúlyok, mint egy koncertnél, szükség van egyfajta minimalizmusra, hogy a zene ne vonja el a figyelmet, ugyanakkor mégis határozza meg az előadás hangulatát.

rap: A Tilos az Á-ban láttunk először live act-elni DJ Palotai lemezeire a kilencvenes évek elején. Van-e ilyesmi most az életedben?

VJ: Most is szeretek live act-ezni, bár ez manapság nyilvánvalóan nem annyira forradalmi, mint annak idején. A legszívesebben templomokban játszom szólóban egy olyan műsort, amellyel az ókori görög zenétől a kortárs zenéig bemutatok az általam legérdekesebbnek tartott művek közül annyit, amennyi belefér szűk egy órába.

Figyelmébe ajánljuk

Vérző papírhold

  • - ts -

A rendszeresen visszatérő témák veszélyesek: mindig felül kell ütni a tárgyban megfogalmazott utolsó állítást. Az ilyesmi pedig egy filmzsánerbe szorítva a lehetőségek folyamatos korlátozását hozza magával.

Szűznemzés

Jobb pillanatban nem is érkezhetett volna Guillermo del Toro új Frankenstein-adaptációja. Egy istent játszó ifjú titán gondolkodó, tanítható húsgépet alkot – mesterséges intelligenciát, ha úgy tetszik.

Bárhol, kivéve nálunk

Hajléktalan botladozik végig a városon: kukákban turkál; ott vizel, ahol nem szabad (mert a mai, modern városokban szabad még valahol, pláne ingyen?); már azzal is borzolja a kedélyeket, hogy egyáltalán van.

Brahms mint gravitáció

A kamarazenélés közben a játékosok igazán közel kerülnek egymáshoz zeneileg és emberileg is. Az alkalmazkodás, kezdeményezés és követés alapvető emberi kapcsolatokat modellez. Az idei Kamara.hu Fesztivál fókuszában Pablo Casals alakja állt.

Scooter inda Művhaus

„H-P.-t, Ferrist és Ricket, a három technoistent két sarkadi vállalkozó szellemű vállalkozó, Rácz István és Drimba Péter mikrobusszal és személyautóval hozza Sarkadra május 25-én. Ezen persze most mindenki elhűl, mert a hármuk alkotta Scooter együttes mégiscsak az európai toplista élvonalát jelenti. Hogy kerülnének éppen Magyarországra, ezen belül Sarkadra!?” – írta a Békés Megyei Népújság 1995-ben arról a buliról, amelyet legendaként emlegetnek az alig kilencezer fős határ menti kisvárosban.

Who the Fuck Is SpongyaBob?

Bizonyára nem véletlen, hogy az utóbbi években sorra születnek a legfiatalabb felnőtteket, a Z generációt a maga összetettségében megmutató színházi előadások. Elgondolkodtató, hogy ezeket rendre az eggyel idősebb nemzedék (szintén nagyon fiatal) alkotói hozzák létre.

A Mi Hazánk és a birodalom

A Fidesz főleg az orosz kapcsolat gazdasági előnyeit hangsúlyozza, Toroczkai László szélsőjobboldali pártja viszont az ideo­lógia terjesztésében vállal nagy szerepet. A párt­elnök nemrég Szocsiban találkozott Dmitrij Medvegyevvel, de egyébként is régóta jól érzi magát oroszok közt.