Film - Folytassa, felség! - David Yates: Harry Potter és a Halál ereklyéi

  • - köves -
  • 2010. november 25.

Zene

A hetedik, s egyben utolsó - jól hangzik, de ez csak a könyvekre mondható el, mert a hetedik és egyben az utolsó Potter-könyvet a filmesek kettéfűrészelték, mint cirkuszi önként vállalkozót a biztos kezű illuzionista, így mostanra a vég kezdete jutott, de persze mindenki, aki eljön, hivatalos a jövő júliusban tartandó második, s egyben befejező végre is. Ellenszere, valamirevaló riválisa továbbra sem akad a sorozatnak, a naftalinból előrángatott Narniáról a legteljesebb bizonyossággal állítható, hogy nem az, a Twilight pedig, habár könyvelésileg számottevő tétel és jelentős tinimozgósító erő, metálos mutálása viszont csak egy igen speciális, s gyorsan múló korban élvezhető.
Ellenben Harrynek minden újdonsült jövevénynél és percnyi divatfinál szélesebb a holdudvara, mely az évek során mit sem szűkült. Biztos alapokon nyugvó, ismerős és befogadó ez a közeg, egy félvér produkció, azaz britül beszélő óhollywoodi holmi, melyen a vakmerőbb vagy csak kevésbé jó tanuló direktorok otthagyták a kézjegyüket, még ha nem is többet, mint egy roxforti fába vésett "itt jártam"-ot. A sorhoz negyedikként, egyszersmind utolsóként csatlakozó David Yates eddig sem sokat eredetieskedett, és ezt a jó szokását továbbra is őrzi; olyat, hogy nézz már ide, ez aztán egy szép és karakteres yateses megoldás volt - nos, ilyet egyelőre még senkitől sem lehetett hallani, pedig a brit tévés iskolákon nevelkedett filmrendező a Főnix rendje óta felügyeli a sorozatot. Cuarón és Newell a szerzői műveleteket elvégezte, mondhatni, belülről bomlasztották a potteri rendet, Yatesre pedig, mint a királyi javak hű kezelőjére a franchise karbantartása és a kontinuitás szavatolása maradt. Gondnoksága alá esett-esik Harry kamaszsága és fiatal felnőttkora, meg persze a könyvek által előírt ezernyi fordulat - ennyi záros határidőn belül teljesítendő kötelezettség mellett az is szép, ha egy-egy részlet jól nevelt lázadásba kezd, s nem mozdít semmit se előre, hanem épp levegős jelentéktelenségével tüntet. Például, ha a kamaszok kamaszul viselkednek, és nem mint akik a mítoszteremtő és világmegváltás-bizniszben nyomulnak. A Halál ereklyéiben néha ilyesmire is adódik alkalom, egyébként meg ugyanolyan erőltetett menetben zajlik a mesemondás, mint azt már megszokhattuk. Inkább illusztráció az egész, ami mögül - ez sem új keletű érzés - mintha hiányozna a nagy mű, ami indokolttá tenné a nagy csinnadrattát. Részleteiben azonban ez ma a piacon kapható legjobb minőségű varázslat. Harry pótszer, de király a betevő varázslatpótlékok között.

Az InterCom bemutatója

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.