film - O'HORTEN

  • Békés Bálint
  • 2010. január 7.

Zene

Vonat fut a havas tájon. Odd Horten masiniszta utolsó útja a nyugdíjazás előtt; mindennek vége.
Vonat fut a havas tájon. Odd Horten masiniszta utolsó útja a nyugdíjazás elõtt; mindennek vége. Bent Hamer költõien szép filmje arról szól, hogy talán mégsem. Hol lazábban, hol szorosabban kapcsolódó epizódokban, végig groteszkül érzelmes hangon beszél az öregedés és az elmúlás elfogadásáról. Hõsét, a csendes, kicsit magának való, de - természetesen - hatalmas szívû Oddot abszurd helyzetekbe sodorja, amik ugyan nem találhatók ki elõre, de nem váratlanságukkal vagy drámai erejükkel hatnak, hanem visszafogott lírájukkal, a kékesfehér, borongós képeikkel és az olykor-olykor felragyogó színészi játékkal. Az Odott adó Baard Owe remek, a szerethetõnek megrajzolt epizódszereplõk közül említendõ az agg Trygve Sissener (Espen Skjonberg alakításában) - hõsünknek mindenesetre õ a legfontosabb. Rövid barátságuk a részegen kifekvõ Trygve felsegítésével kezdõdik, s (másnap hajnalban) a halálával végzõdik. Ilyen szép haláljelenetet ritkán látni: a kihalt utcában vakon vezetõ Trygve egyszer csak elalszik a volánnál. De hogy e rövid barátságnak mi az igazi hozadéka, az csak az utolsó jelenetekben lesz látható. Odd megpróbálja azt, amitõl egész addigi életében félt, hogy ráadásként a záróképben feltûnjön még egy nõ is - igazolva a soha nem késõ rendezõi alapgondolatát. Ezek a befejezõ snittek rizikósak, de mindig a giccshatáron innen maradnak.

Bent Hamer határozottan szép filmet készített, s majdnem olyan jót is, mint 2003-as remeke, a Dalok a konyhából.

Forgalmazza a Budapest Film

*****

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.