Koncert

Foals

Zene

A Sziget rekordhosszúságú fesztivál, hiszen ha a Budapest Parkban megrendezett afterpartit is hozzászámítjuk, akkor nyolc napig tartott az idei esemény. A bónusznapon három zenekart kapunk: elsőként a Slavest, melyben egy gitáros és egy dobos-énekes játszik – utóbbi állva püföli a hangszerét, irtózatos erővel, és ordít hozzá elképesztő intenzitással. Az angol punkduónak szeptemberben jelenik meg a második lemeze, el is hangzik róla jó pár dal, a közönség meg elégedetten vigyorog, amikor a hullafáradt kettős letámolyog a színpadról. A Slavesszel ellentétben a Crystal Fighters antiglobalista, ördögbotos hippiparádéja sokkal kevesebb izgalmat tartogat, és az ember tényleg csak találgatni tud, hogy ez a zenekar hogyan tudott korábban kétszer is telt házas koncertet adni a Sziget legnagyobb sátrában.

A Foals az elmúlt két évben kétszer is fellépett nálunk, most viszont mégis fontos pillanatban érkeznek hozzánk, ugyanis bő egy hét van hátra pályafutásuk eddigi talán legfontosabb állomásáig, hiszen az idei readingi, illetve leedsi óriásfesztiválon ők lesznek a főfellépők. A parkos koncert láttán semmi kétségünk afelől, hogy Yannis Philippakiséknál jelenleg nincs rátermettebb jelölt a feladatra a fiatal angol gitárzenekarok felhozatalából. Kevés együttes engedheti meg magának, hogy már a buli harmadik dalaként ellövi a legnagyobb slágerét (My Number), de a Foals szinte összes dala sláger, ráadásul mindegyik úgy van felépítve, hogy egy bombasztikus rész után egy még bombasztikusabb jön. A frontember a What Went Down című csúcsdal közben még a közönségben is megmártózik, a háromszámos ráadásblokkban pedig még tovább is tudják fokozni a hangulatot. Nem tudom, mikor léggitároztam ennyit utoljára, de egyvalami biztos: ha egyszer időhurokba kerülök, mint Bill Murray az Idétlen időkigben, akkor ezt a napot szeretném újra- meg újraélni.

Budapest Park, augusztus 17.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.