folyóirat - Múlt-Kor, 2011 tavasz

  • - kyt -
  • 2011. március 24.

Zene

Nem volt szép dolog Asbóth János egykori honvéd tábornoktól, hogy a bécsi titkosrendőrség besúgójaként felnyomta az Almásy-Nedeczky-összeesküvést, melynek vezetőit várfogsággal sújtották, mint ahogy az 1848. március 15-én még a Nemzeti dalt szavaló Egressy Gábortól is zokon vehetjük, hogy az emigráns Kossuth környezetében besúgóként tevékenykedett.
Nem volt szép dolog Asbóth János egykori honvéd tábornoktól, hogy a bécsi titkosrendõrség besúgójaként felnyomta az Almásy-Nedeczky-összeesküvést, melynek vezetõit várfogsággal sújtották, mint ahogy az 1848. március 15-én még a Nemzeti dalt szavaló Egressy Gábortól is zokon vehetjük, hogy az emigráns Kossuth környezetében besúgóként tevékenykedett. A titkos megfigyelések, besúgóhálózatok és ügynökök igénybevétele természetesen nem magyar találmány, de a történelemnépszerûsítõ szándékkal és rengeteg képpel negyedévenként megjelenõ magazin a mi történelmünkben kíséri végig a szerepüket, tevékenységük részleteit. I. Ferenc császár uralkodásának idejével kezdõdik a cikkek sorozata, aki egyenesen az öccsét, a "magyarbarát" József nádort figyeltette. Ebben a rossz nyelvek szerint része lehetett volna némi szerelemféltésnek is, amennyiben a császár hisz cselszövõ bizalmasainak, akik a nádor elmozdítását akarták elérni. A lap tematikus része egészen a rendszerváltásig követi a témát, amelyhez képest kifejezetten hangulatjavítónak tûnik a zsúfolt áttekintés az angol uralkodók házassági szokásairól a kezdetektõl egészen máig, sõt holnapig, Vilmos herceg és Kate Middleton április végi egybekeléséig. Nem mintha mulatságosak volnának a véres intrikák, mint ahogy a náci középkorkultusz elemzése sem tartozik a kacagtató olvasmányok közé, viszont egy kevéssé ismert vonását mutatja be a nemzetiszocialista ideológiának. Ehhez a témához kötõdik a beszámoló egy írói fantázia szülte elképzelésrõl, amely német haditengerészeti támadást vizionált az Egyesült Államok ellen. A Múlt-Kornak eddig is erénye volt a mindennapi élet múltbeli vicces eseményeinek vizsgálata. Ezúttal annak a vesztegzárnak a hétköznapjairól olvashatunk, amelyet 1963-ban fekete himlõ miatt rendeltek el a Royal Szállóban: a külföldi vendégek és a személyzet tagjai három hétig tartó apokaliptikus mulatozásba merültek.

154 oldal, 1492 Ft

****

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.