Koncert

Foo Fighters

Zene

Júniusban valóban olyan volt a koncertfelhozatal Budapesten, mint egy menő nagyvárosban: itt volt a Skinny Puppy, a Clutch, a Mastodon, a Gorillaz, a Rancid, a Green Day, az Anthrax, legutoljára pedig a Foo Fighters is. Dave Grohlék egyenesen a Glastonbury fesztiválról estek be. Volt mit bepótolniuk, utoljára az 1997-es Szigeten jártak errefelé.

A színpadon természetesen a frontember dominál, még a rettenetes rózsaszínre pingált dobszerkón is Grohl képe díszeleg – no de ez az ő projektje, a többiek csak epizódszereplők. Chris Shiflett (gitár) és Nate Mendel (basszus) szorgalmasan kiveszik a részüket a produkcióból, de alig lehet észrevenni őket, a 60 felé közelítő Pat Smear (gitár) pedig tejbetökszerű vigyorgásával és a vicces láblendítéseivel még mindig egy olyan fazon benyomását kelti, aki azért van színpadon, mert ezt nyerte egy vetélkedőn. Az énekesként sem utolsó dobos, Taylor Hawkins (egy potenciális Grohl-utód!) azért kilóg ebből társulatból, és fontos megemlíteni a zenekar „új” tagját, a korábban csak turnézenészként ügy­ködő Rami Jaffee-t. Őt a tavalyelőtti bécsi bulin úgy konferálta fel Grohl, hogy „billentyűzik, még ha nem is halljátok”. Most szerencsére hallható.

Az FF meglépi, amit kevesen mernek: legnagyobb slágerükkel, az Everlonggal kezdenek. Nyugodtan tehetik, a szettlista roskadozik a muníciótól: Monkey Wrench, Learn to Fly, The Pretender, My Hero, hogy csak párat említsünk az eljátszott sok-sok régi szám közül. A szeptemberben megjelenő új albumról, a Concrete and Goldról négy ízelítőt is kapunk, ezek közül a Sunday Rain bizonyul a legígéretesebbnek Hawkins énekével. A koncert a Best of Youval zárul, rá­adás náluk soha nincs, de a majdnem telt házas Aréna közönsége így is elégedetten távozhat. Grohl pedig megígérte, legközelebb nem húsz év múlva térnek vissza.

Papp László Budapest Sportaréna, június 26.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.