Fülhallgatós - The Shins: Wincing The Night Away (lemez)

  • Kovács Marcell
  • 2007. január 25.

Zene

A fülhallgatós lemez kifejezés a definíció szerint olyan hangzóanyagot jelöl, amely a gondosan megformált, részletgazdag hangkép következtében a befogadó számára csak koncentrált odafigyeléssel, fülhallgatón keresztül hallgatva nyújt teljes élményt. A Shins új albuma ilyen fülhallgatós anyag, egy gitárközpontú indie-pop zenekartól meglepően finom hangszerelési ötletekkel, légiesen könnyed hangzással.

A fülhallgatós lemez kifejezés a definíció szerint olyan hangzóanyagot jelöl, amely a gondosan megformált, részletgazdag hangkép következtében a befogadó számára csak koncentrált odafigyeléssel, fülhallgatón keresztül hallgatva nyújt teljes élményt. A Shins új albuma ilyen fülhallgatós anyag, egy gitárközpontú indie-pop zenekartól meglepően finom hangszerelési ötletekkel, légiesen könnyed hangzással.

A Shins most, a harmadik albumnál szembesül azzal a problémával, amit az erős kezdést produkáló zenekarok számára a mindent eldöntő második lemez kockázata jelent. A kiválóan sikerült 2001-es bemutatkozásra még csak azok kapták fel a fejüket, akik nem temették el a Sub Pop kiadót a grunge kipurcanásakor, és annak ellenére adtak egy esélyt a már nem is olyan fiatal tagokból verbuválódott újonc zenekarnak, hogy az nem szégyellt a hatvanas évek ábrándos zenei világához fordulni munícióért.

A burjánzó vokálharmóniákat és a fátyolos szörfgitárhangzást rokonszenvesen egykedvű hangulatban tálaló Oh, Inverted World számára a Strokes és a White Stripes viharos sikerei idején nem sok babér termett, de némi fáziskéséssel egyre rangosabb magazinok kezdtek írni róla, egyre elragadtatottabb hangnemben. Az indie-ben utazó amerikai lemezvásárló egy idő után már lépten-nyomon a Shins nevébe botlott, és mivel ekkorra hangos fanfárok közepette megjelent a Chutes Too Narrow is, így egyszerre dobta a kosárba az első két lemezt. Ugyanaz történt, mint jó tíz évvel korábban a Nirvanával, igaz, a Sub Pop nagy bánatára néhány számjegyes különbséggel a példányszámokban.

A fokozott érdeklődéssel várt folytatás nem meglepő módon az első két lemez erényeinek összegzésére tesz kísérletet. A bemutatkozó album különös, lebegős atmoszférája a Chutes változatos dalformáival keveredik, a felütés csalafinta, strokesos zakatolása után végig a Shins összetéveszthetetlen modorában. Az eredmény azonban felemás. A felvétel kidolgozottsága igazolja a közel négyéves szünetet: a marimbát idéző bugyborékolásra a háttérből finom bendzsószóló válaszol, miközben a sok-sok sávról érkező vokál dallamát ércesen zengő gitárhang visszhangozza. Csakhogy a számok nem olyan erősek, mint első alkalommal, és a második lemez lenyűgöző ötletparádéját sem sikerült megismételni. A Wincing egy profi, de nem különösebben izgalmas amerikai gitárpoplemez, valahol félúton a Modest Mouse sápadt igényessége és a Weezer tolakodó populizmusa között. Csalódást kelt, de nem okoz kiábrándulást, a vízválasztó negyedik albumig éppen megteszi. Mellesleg rávilágít a fülhallgatós lemezek igazi természetére. Mert legyünk őszinték, a kifejezés valójában azt jelenti: elismerem, nem nagy eresztés, de a második szám elején tök szépen szól a basszus. Ami egyébként hangszóróval is tökéletesen hallható, csak fel kell tekerni kicsit a hangerőt.

Sub Pop, 2007

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.