mi a kotta?

Hajdan jobb időket éltünk

  • mi a kotta
  • 2018. április 8.

Zene

„...az I. számú részlet Kossuthot akarja jellemezni. [...] II. „Mi bú nehezül lelkedre, édes férjem?” Kossuth neje, a hűséges hitvestárs aggódva szemléli férje bánatos, gondoktól redős arcát. Kossuth iparkodik őt megnyugtatni […]; végre azonban kitör kebléből a rég visszafojtott fájdalom: III. „Veszélyben a haza!” [...] Kossuth merengve néz vissza a dicső múltba: IV. „Hajdan jobb időket éltünk...” [...] V. „Majd rosszra fordult sorsunk...” Az 5. téma [...] az osztrákok zsarnokságát, törvényt nem ismerő erőszakosságát akarja jellemezni, melyből annyi baj szakadt hazánkra. [...] Kossuth e szavakkal: VI. „Harcra fel!” felriad merengéséből. [...] Immár elhatározott tény a fegyverfogás. VII. „Jöjjetek, jöjjetek! szép magyar vitézek, szép magyar leventék!” Ez Kossuth szózata a magyar nemzet fiai­hoz, mellyel őket zászlaja alá hívja. [...] Kossuth megismétli felhívását az egybegyűlt sereghez, mire ez szent fogadalmat tesz, hogy a harcban mindhalálig kitart [...] Pár pillanatra mélységes csönd, s aztán: VIII. ...halljuk az ellenséges osztrák csapatok lassú közeledtét. Témájuk az osztrák himnusznak (Gotterhalte) első 2 eltorzított taktusa. [...] Megkezdődik a harc teljes erővel. [...] Összecsapást összecsapás követ, a küzdelem az élet-halál tusa jellegét veszi fel, mit a legvadabb disszonanciák akarnak jellemezni.” Az ifjú Bartók Béla hazafias irályú szimfonikus költeménye, a Kossuth programja szól ekképp, és két nappal nemzeti ünnepünk előtt ezzel a művel indul majd a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának koncertje, hogy „a magyar Heldenleben” után az igazi, a straussi Hősi élet is elhangozzon Kovács Jánosék előadásában (Nemzeti Hangversenyterem, március 13., fél nyolc).

Új korszak hírnökei – ez lesz a fenti koncert fantáziacíme, és ilyen régi-új hírnök szombat este, a Müpa Régizene Fesztiválján is elénk jut majd: Claudio Monteverdi személyében (Nemzeti Hangversenyterem, március 10., hét óra). Tőle az operairodalom első időtlen klasszikusát, az 1607 karneválja óta nyűgöző Orfeót fogják adni: koncertszerű formában, és a két mitológiai főszereplő szólamát a hajdani sztártenor, Rolando Villazón és Baráth Emőke (képünkön) hangján felkínálva számunkra.

„Egy egész Beethoven lakozik ennek a franciának a bensőjében, de azért kötözni való bolond” – így írt az empatikus német irodalmár, a nálunk ma leginkább Petőfi-rímként ismerős Ludwig Börne („Hugo Victor, Göthe, Börne, / Bár az oldalok kitörne”) Berlioz Fantasztikus szimfóniájának 1830-as párizsi ősbemutatójáról, amely persze ugyancsak az új zene hírnöke, s egyszersmind a programzene diadala volt a maga idejében. Hector Berlioz műve a Nemzeti Filharmonikus Zenekar koncertjét zárja majd, és Hamar Zsolték kedd esti programján még két másik francia kompozíció fog szerepelni: Az arles-i lány című két Bizet-szvit tételeinek válogatása, valamint Saint-Saëns „Egyiptomi” melléknevet viselő 5. zongoraversenye, amelynek szólistája a fiatal orosz pianista, Polina Charnetckaia lesz (Zeneakadémia, március 13., fél nyolc).

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.