rés a présen

Hamarosan visszatérünk

Aurel Ionita, a Mahala Rai Banda vezetője

  • rés a présen
  • 2012. szeptember 30.

Zene

rés a présen: Mikor és hol alakult a zenekar? Aurel Ionita (képünkön jobbra): Clejaniból származom (Románia), és a Taraf de Haidouks családba tartozom - sokszor turnéztam velük. Első saját zenekarommal, a Rom Bengaléval (Roma Ördögök) 1998-ban kezdtem játszani.

Nagyon sikeres volt, cigányzene modern hangszerelésben, de három év elteltével belső feszültségek miatt feloszlott a csapat. Nagyon fiatalok voltunk, néhányan mindössze 17 évesek, és a hirtelen jött sikertől úgy éreztük, hogy mi vagyunk a világ urai - ezt nem is ecsetelném tovább. A Mahala Rai Bandát 2002-ben alapítottam, részben a Rom Bengale muzsikusaival, de máshonnan is hívtam zenészeket, leginkább olyan fúvósokat, akik az északkelet-romániai rezeshagyományokban jártasak. Tradicionális esküvőkön játszottunk, így ismerkedtem meg velük, és nagyon progresszív döntés volt, hogy a hagyományos rezesbanda-felállásba vonósokat és harmonikát vegyítünk. 2004-ben jelent meg az első albumunk, amelynek néhány dala igazán sláger lett. Fő törekvésem az volt, hogy a következő generációt és a következő évszázadot megismertessem a hagyományos zenékkel. Úgy éreztem, hogy a fiatalokat ez nem érdekli eléggé, most pedig szívesen hallgatják, és tulajdonképpen ezen keresztül ismerik a zenei hagyományokat is.

rap: Mi a megfejtése a zenekar nevének?

AI: Három szóból áll. A Mahala szó a romániai cigány nyelvben külvárosi gettót, azaz cigánytelepet jelent. A cigányokat évszázadokon át nem engedték beköltözni a városokba, sem a külvárosok azon részeibe, ahol románok laktak. Régen is a társadalom peremén voltunk kénytelenek élni, ahogy ma. Hozzászoktunk, hogy jobb, ha a többségi társadalom látótávolságán kívül vagyunk. A Rai románul megkülönböztetett státusú embert, nemest, illetve királyt jelent. A Banda szó pedig a bandára, a zenekarra használt kifejezés a román lovari nyelvben. Szóval valahogy úgy nevezzük magunkat, hogy egy király zenekar a gettóból.

rap: Neked mit jelent a világzene?

AI: Nem igazán tudom értelmezni ezt a kifejezést. Mindent világzenének nevezünk ma, ami egy kicsit is másképp hangzik, mint amit a fülünk megszokott. Nem is vagyok benne biztos, hogy a mi zenénket ide lehet sorolni. Mi progresszív, funkys, rockos cigányzenét játszunk.

rap: Mi a szereped a bandában?

AI: Kollektíva vagyunk, de én tartom össze a csapatot, én alapítottam a zenekart, és a legtöbb zenekari tag apja vagyok. Emellett hegedülök és énekelek is.

rap: Merre és mennyit koncerteztek?

AI: A zene az életünk, abból élünk, és semmi mást nem is csinálunk. Amikor nem turnézunk, akkor lakodalmakon játszunk Romániában. Az egész nyár lakodalmi szezon augusztus közepéig, és addig a szülőhazánkban van elfoglaltságunk.

rap: Mik az őszi terveid?

AI: November végéig koncertturnézunk Európában. Szeptember elsején Budapesten az A38 hajón állomásozunk. Utoljára Magyarországon 2010-ben voltunk a Szigeten.

rap: És a távolabbi elképzelések?

AI: Azok szigorúan titkosak. De abban biztos lehetsz, hogy hamarosan visszatérünk Budapestre.

Figyelmébe ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.

Vörös posztó

Ismertem valakit, aki egy stroke-ból kigyógyulva különös mellékhatással élt tovább: azt mondta, amit gondolt. Jót, rosszat, mindenkinek bele a szemébe, rosszindulat, számítás és óvatoskodás nélkül. Nehéz volt vele találkozni, mindig ott volt a veszély, hogy mint egy kegyetlen tükörben, hirtelen meglátjuk valódi önmagunkat. De jó is volt vele találkozni, mert ha megdicsért valakit, az illető biztos lehetett benne, hogy úgy is gondolja.

Szeplőtelen fogantatás mai köntösben

Bullshit munkahelyen vesztegelsz, ahol ráadásul csip-csup kiszolgáló feladatokkal is téged ugráltatnak, csak azért, mert nő vagy? Kézenfekvő menekülési útvonalnak tűnik, hogy elmész „babázni”. Persze ha nincs férjed vagy barátod, a dolog kicsit bonyolultabb – de korántsem lehetetlen.

Realista karikatúrák

Tizenkilenc kortárs szerző írta meg, mit jelentett az elmúlt egy-két évtizedben Magyarországon felnőni. Változatos a névsor: van pályakezdő és többkötetes író, eddig elsősorban költőként vagy gyerek- és ifjúsági könyvek szerzőjeként ismert alkotó is.

Jövő idő

A politikai pártokat nem szokás szeretni Magyarországon, mi tagadás, a pártok adtak s adnak is okot erre jócskán.