rés a présen

Hamarosan visszatérünk

Aurel Ionita, a Mahala Rai Banda vezetője

  • rés a présen
  • 2012. szeptember 30.

Zene

rés a présen: Mikor és hol alakult a zenekar? Aurel Ionita (képünkön jobbra): Clejaniból származom (Románia), és a Taraf de Haidouks családba tartozom - sokszor turnéztam velük. Első saját zenekarommal, a Rom Bengaléval (Roma Ördögök) 1998-ban kezdtem játszani.

Nagyon sikeres volt, cigányzene modern hangszerelésben, de három év elteltével belső feszültségek miatt feloszlott a csapat. Nagyon fiatalok voltunk, néhányan mindössze 17 évesek, és a hirtelen jött sikertől úgy éreztük, hogy mi vagyunk a világ urai - ezt nem is ecsetelném tovább. A Mahala Rai Bandát 2002-ben alapítottam, részben a Rom Bengale muzsikusaival, de máshonnan is hívtam zenészeket, leginkább olyan fúvósokat, akik az északkelet-romániai rezeshagyományokban jártasak. Tradicionális esküvőkön játszottunk, így ismerkedtem meg velük, és nagyon progresszív döntés volt, hogy a hagyományos rezesbanda-felállásba vonósokat és harmonikát vegyítünk. 2004-ben jelent meg az első albumunk, amelynek néhány dala igazán sláger lett. Fő törekvésem az volt, hogy a következő generációt és a következő évszázadot megismertessem a hagyományos zenékkel. Úgy éreztem, hogy a fiatalokat ez nem érdekli eléggé, most pedig szívesen hallgatják, és tulajdonképpen ezen keresztül ismerik a zenei hagyományokat is.

rap: Mi a megfejtése a zenekar nevének?

AI: Három szóból áll. A Mahala szó a romániai cigány nyelvben külvárosi gettót, azaz cigánytelepet jelent. A cigányokat évszázadokon át nem engedték beköltözni a városokba, sem a külvárosok azon részeibe, ahol románok laktak. Régen is a társadalom peremén voltunk kénytelenek élni, ahogy ma. Hozzászoktunk, hogy jobb, ha a többségi társadalom látótávolságán kívül vagyunk. A Rai románul megkülönböztetett státusú embert, nemest, illetve királyt jelent. A Banda szó pedig a bandára, a zenekarra használt kifejezés a román lovari nyelvben. Szóval valahogy úgy nevezzük magunkat, hogy egy király zenekar a gettóból.

rap: Neked mit jelent a világzene?

AI: Nem igazán tudom értelmezni ezt a kifejezést. Mindent világzenének nevezünk ma, ami egy kicsit is másképp hangzik, mint amit a fülünk megszokott. Nem is vagyok benne biztos, hogy a mi zenénket ide lehet sorolni. Mi progresszív, funkys, rockos cigányzenét játszunk.

rap: Mi a szereped a bandában?

AI: Kollektíva vagyunk, de én tartom össze a csapatot, én alapítottam a zenekart, és a legtöbb zenekari tag apja vagyok. Emellett hegedülök és énekelek is.

rap: Merre és mennyit koncerteztek?

AI: A zene az életünk, abból élünk, és semmi mást nem is csinálunk. Amikor nem turnézunk, akkor lakodalmakon játszunk Romániában. Az egész nyár lakodalmi szezon augusztus közepéig, és addig a szülőhazánkban van elfoglaltságunk.

rap: Mik az őszi terveid?

AI: November végéig koncertturnézunk Európában. Szeptember elsején Budapesten az A38 hajón állomásozunk. Utoljára Magyarországon 2010-ben voltunk a Szigeten.

rap: És a távolabbi elképzelések?

AI: Azok szigorúan titkosak. De abban biztos lehetsz, hogy hamarosan visszatérünk Budapestre.

Figyelmébe ajánljuk

Halál kasmírpulóverben

Almodóvar öregszik. E tény új dolgokra sarkallja: megjött az étvágya, hogy az öregedésről és a halál egyre nyomasztóbb közelségéről meséljen, és el-elkalandozik spanyol anyanyelvétől.

Mi végre, mi végre?

A Láthatáron Csoport új produkciójának az alcíme – részvételi boldogulás 90 percben – csak első pillanatban tűnik furcsának, hisz’ mindenki próbál valahogyan boldogulni. Együtt, külön, akárhogy. De van-e értelme az egésznek?

Sorcsere Brüsszelben

Az Európai Parlament október 27-én jóváhagyta az Ursula von der Leyen vezette második Európai Bizottság névsorát, rajta a magyar Várhelyi Olivérrel. Az EU új végrehajtó szerve, „kormánya” december 1-jén kezdte meg munkáját, és a 2029-es európai választásokig lesz hivatalban. Ugyanekkor történt őrségváltás az állam- és kormányfők testületében, az Európai Tanácsban is, ahol a belga liberális Charles Michel helyére a portugál szocialista António Costa lépett elnökként. Ezzel teljessé vált a tisztújítás az uniós intézmények élén.

Digidemokrácia

  • Bretter Zoltán

Az elmúlt években sokszor tettem fel magamnak azt a kérdést, hogy vajon hol marad a „román Orbán Viktor”? Az elnökválasztás november 24-én tartott első fordulójának másnapján Romániában mindenki azt kérdezte, hogy honnan bukkant föl Orbán Viktor románsággal súlyosbított változata?

A tétovák és a rutinos betartók

Két hónap után sem jutottak dűlőre egymással a frakciók a Fővárosi Közgyűlésben a főpolgármester-helyettesek ügyében, és nem tűnik úgy, hogy közelednének az álláspontok. A Tisza Párt mintha továbbra is keresné a helyét a fővárosi politikában.

Mennyek és poklok

Jövő márciusban lejár Matolcsy György mandátuma az MNB élén, utóda Varga Mihály pénzügyminiszter lesz. Mit köszönhetünk Matolcsy jegybankelnöknek a Pallas Athéné Alapítványokon, a „kőgazdag” fián és a még mindig magas alapkamaton kívül?

„Ezt ma egy magyar bíró nem meri kimondani”

Másfél évtizede dekorálja ki a kormány társadalmi célú hirdetéseknek álcázott propagandaplakátjait a pécsi jogász, akit ezért elmarasztalt a bíróság. Nem adja fel, az elzárást is vállalja a szabad véleménynyilvánításért. Örül annak, hogy az „óbaloldal” eltűnőben van, de szerinte a Tisza Párt nem tud választást nyerni ellenállási mozgalom nélkül.

„Megjelent egy elefánt”

Mit tesznek a szakemberek a hortobágyi őslovak védelméért, s hogyan kell elaltatni a Budapesti Állatkert egyik rinocéroszát – a Spektrum új, saját gyártású műsorából ez is kiderül, de a nézők a jegesmedvéktől kezdve a bölényeken át a viperákig rengeteg állattal találkozhatnak a nyolc epizódban. A Dr. S.O.S. – Vészhelyzet a vadonban két főszereplőjével beszélgettünk.

Felöltözhet, Mrs. Robinson

Miközben a média és a művészet a feminizmustól hangos, észre sem vesszük, hogy női egyenjogúság címen néha még mindig férfivágyakat kiszolgáló képeket, történeteket adnak el. A gerontoszex témáját feldolgozó filmeket olykor már önmagukban progressziónak tekintik – de vajon valódi reprezentálást nyújtanak-e az érintett nőknek, vagy csak mélyítik a problémát?