hely - CSENDES ART BAR

  • Babiczky Tibor
  • 2008. november 20.

Zene

Futótűzként terjedt az elmúlt hetekben a hír, hogy újra kinyitott a Csendes vendéglő. És valóban.
Futótûzként terjedt az elmúlt hetekben a hír, hogy újra kinyitott a Csendes vendéglõ. És valóban. Bár nem úgy, és nem az a Csendes nyitott meg. Aki emlékszik még a régire az Astoriánál, a Múzeum körút 13-as szám alatt, mi több, járt oda, és hogy még tovább merészkedjek: szeretett oda járni - nos, az borítékolhatóan csalódott lesz, ha betéved az új helyre. A szlovák és székely (micsoda párosítás!) ételkülönlegességek, a piros kockás terítõk és a fekete bõrmellényes, bajszos pincérek eltûntek az idõ süllyesztõjében. Az új Csendes a romkocsmák stílusát és eszmeiségét tudhatja magáénak. Az elmúlt idõkre egyedül a csapolt Arany Fácán emlékeztet, ami ugyanolyan pompás most is, mint régen. És egyáltalán, minden nosztalgia és fájdalom ellenére ki kell mondanom: a Csendes Art Bar és Létterem (sic!) nagyon is jó hely. Belvárosi fekvéséhez képest szolid árak jellemzik. Jó zene szól, és ráadásul elég halkan ahhoz, hogy ne zavarja a beszélgetést. Jó a csapolás. Kapható például csapolt Guinness is, ami nem elhanyagolható fegyvertény Budapesten. A borválaszték kialakítása is remek ízlésre vall: nem a dilettánsokra olyannyira jellemzõ, középkategóriás "Gere-Bock" kékfrankosok és portugieserek jelennek meg a borlapon, hanem például a Mészáros pincészet - borászkörökben már régóta nagyra tartott - vörösborai. A pincérek és a pultosok udvariasak és figyelmesek. Régi rákfenéje például a magyar vendéglátásnak a hamu-tartók ürítése. Általában véve ugyanis két véglettel találkozhat a földi halandó: vagy egyáltalán nem ürítik, vagy - idegtépõ módon - percenként. A Csendes Art Bar azonban egyike azon - egy kezemen megszámolható - helyeknek, ahol ez is a megfelelõ ritmusban történik. A hely kulturális programokkal is szolgál: minden este élõ zene vagy filmvetítés várja az érdeklõdõket. A belsõ tér kialakítása és eklektikus dizájnja még némileg kiforratlannak tûnik ugyan, de ez egyrészt alakítható, másrészt kevésbé lényeges tényezõ a fentebb leírtaknál.

**** és fél

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.