Koncert

Idegenek az éjszakában

Interpol

Zene

A New York-i zenekar a 2002-es nagyszerű debütáló lemezével, a Turn on the Bright Lightsszal koncertezik mostanában, és a turné szerencsére az idei Szigetet is érintette. A többnyire vörösben pompázó színpadképet az album artworkjéhez igazították, a Sam Fogarino dobos kivételével talpig feketébe öltözött zenészek szokás szerint elképesztően elegánsak. Paul Banks gitáros-frontember (képünkön) és a túlmozgásos Daniel Kessler szólógitáros kiválóan vezényli a csapatot, amelynek két kísérőzenésze (akárcsak az előző két szigetes koncerten) a Secret Machinesből ismert Benjamin Curtis (gitár), valamint a basszusgitáros Brad Truax. Nem a jubiláló albummal indítanak, hanem egy olyan négydalos nyitóblokkal, amelyből három a zenekar másik legjobb lemezéről, az Anticsről származik, a negyedik pedig a „buli” egyetlen üresjárata, az eddigi legutolsó munkájukon szereplő All the Rage Back Home, bár ezt valószínűleg csak azért adják elő, mert a YouTube-on ennek a legnézettebb a klipje. Ezt követően viszont már az ekkor öt nap híján 15 éves Turn on the Bright Lights album számai jönnek, ugyanolyan sorrendben, mint a lemezen, és ugyanolyan színvonalon. Ezeken a dalokon nem fogott az idő: az Untitled a tökéletes nyitány iskolapéldája, az NYC pedig az egyik legmeghatóbb óda, amit zenekar valaha is egy városnak írt. De mielőtt túlömlengenénk magunkat, nem mehetünk el két negatívum mellett. Egyrészt sajnos nagyon rosszul szól a sátor, ráadásul katasztrofális az időzítés: sokan idetévednek az End Show-ról, és villogó neonbotokkal várják Fritz Kalkbrenner dj-szettjét. Ennek ellenére az Interpol mindent belead, és a zenészek láthatóan élvezik a koncertet. A végén kapunk két ráadást, a két legnagyobb slágerüket (The Heinrich Maneuver, Evil), amelyek tökéletes záródalok. A koncert simán lehetett volna ötcsillagos, ha nincsenek az említett malőrök.

Sziget, A38 Színpad, augusztus 15.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.