mi a kotta?

Isteni mamlasz

  • mi a kotta
  • 2023. január 18.

Zene

Klasszikus zenei programajánló a 2023/3. hétre

„Eljött a nagy nap, amikor Anton Bruckner belépett a házunk ajtaján. Habár láttunk már képeket róla, meglepett, egyenesen felzaklatott a látványa. Volt valami különös a megjelenésében. Nem az, hogy a feje nagyon kicsi volt (főként, ha Brahms robusztus koponyájához hasonlítom); nem is a hosszúkás szemhéja. Valami kevésbé személyes, ami méginkább meglepi a gyerekeket. A ruhái. A muzsikusok abban az időben nem voltak az elegancia mintapéldányai; inkább lezserségük különböztette meg őket a laikustól. Ez az ember azonban olyannyira különbözött a zenészektől, akiket azelőtt házunkban fogadtunk, hogy meghökkentünk. Rövid, fekete kabátja és méretes, lógó nadrágja az Alpokban látott vidéki parasztokra emlékeztetett. Nem is szólt semmit, egészen addig, míg a kishúgom belépett a szobába. Akkor térdre esett, és felső-osztrák ízzel azt mondta: »Nicsak, a kisasszonka!« A szegény gyermek úgy megijedt, hogy elkezdett pityeregni.”

Így írta le első és egyetlen – gyerekkori – találkozását Brucknerrel Werner Wolff, a zeneszerző első angol nyelvű életrajzának írója. Lehet szeretni vagy nem szeretni a mamutszimfóniák „félig isten, félig mamlasz” szerzőjét (Mahler kifejezése), de el kell ismerni, helye a kánonban kikezdhetetlen. S talán nem csak azért, mert a karmesterek imádják a crescendóit. A héten befejezetlen, IX. szimfóniáját halljuk Kesselyák Gergely vezényletével a MÁV Zenekartól. De a koncerten elhangzik egy ritkaság is, Alekszej Ribnyikov Csellóversenye Stankowsky Endre szólójával (Zeneakadémia, január 20., hét óra).

A kortárs zenére fogékony közönségnek két dal­estet ajánlunk: Csölley Martin bariton és Szabó Ferenc János zongorista a Winter­reise részletei mellett Kákonyi Árpád, Futó Balázs és Horváth Bálint darabjait adja elő (BMC Könyvtár, január 20., hat óra), másnap pedig ugyanitt, Molnár Anna Persányi Zsófival énekel Bartók- és Berio-dalokat (január 21., hat óra).

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.