Lemez

Jay Daniel: Broken Knowz

  • - minek -
  • 2017. február 5.

Zene

A fiatal detroiti producer földijével, a szintén őstehetség Kyle Hall-lal közösen gurított, egyedi stílusú dj-szettjeivel vált ismertté, s hamarosan előállt saját, a detroiti house/
techno hagyományt kreatívan dekonstruáló zenéivel is. Theo Parrish hatása, s a mester nagyrabecsülése lemérhető azon is, hogy az ő Sound Signature kiadójánál jött ki első EP-je, amelyet azután sorra követtek a többiek, idén pedig egy teljes albumnyi zeneanyag, melyet a csináld magad mozgalom jegyében anyja pincéjében rögzített szándékosan lo-fi körülmények között.

Ehhez képest az eredmény csak annyira koszos és roncsolt, amennyire feltétlenül kell, amúgy meg rendkívül fókuszált, letisztult, egyáltalán nem túlgondolt, de legfőképpen érzékien élvezetes lemez lett tele jobbnál jobb számokkal, melyek még ropogósabbak lesznek attól, hogy Daniel saját dob- és ütősjátékára épülnek. Ehhez jön még a meleg tónusokban gazdag billentyűjáték és megannyi hurokba fűzött motívum, amelyek egymást is értelmezve járulnak hozzá a hangzás teljességéhez. A számok pedig korántsem egy kaptafára készültek, mindegyik máshogy és másért jó. A Paradise Valley szinte afro-jazz hangulatához képest az 1001 Nights­ban beloopolt cin- és kongahangokra és egy idegesítő kattogásra úsznak be a szinte romantikus billentyűs akkordok, a remek Squeeky Mayában pedig az izgalmasan eleven, rafináltan kattogó ritmusokat öleli körbe egy szinte euforikus szintimotívum, s egy vérbeli Daniel-számhoz illően minden másodperce maga a beteljesülés.

Technicolour/Neon Music, 2016

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.