Lemez

Jay Daniel: Broken Knowz

  • - minek -
  • 2017. február 5.

Zene

A fiatal detroiti producer földijével, a szintén őstehetség Kyle Hall-lal közösen gurított, egyedi stílusú dj-szettjeivel vált ismertté, s hamarosan előállt saját, a detroiti house/
techno hagyományt kreatívan dekonstruáló zenéivel is. Theo Parrish hatása, s a mester nagyrabecsülése lemérhető azon is, hogy az ő Sound Signature kiadójánál jött ki első EP-je, amelyet azután sorra követtek a többiek, idén pedig egy teljes albumnyi zeneanyag, melyet a csináld magad mozgalom jegyében anyja pincéjében rögzített szándékosan lo-fi körülmények között.

Ehhez képest az eredmény csak annyira koszos és roncsolt, amennyire feltétlenül kell, amúgy meg rendkívül fókuszált, letisztult, egyáltalán nem túlgondolt, de legfőképpen érzékien élvezetes lemez lett tele jobbnál jobb számokkal, melyek még ropogósabbak lesznek attól, hogy Daniel saját dob- és ütősjátékára épülnek. Ehhez jön még a meleg tónusokban gazdag billentyűjáték és megannyi hurokba fűzött motívum, amelyek egymást is értelmezve járulnak hozzá a hangzás teljességéhez. A számok pedig korántsem egy kaptafára készültek, mindegyik máshogy és másért jó. A Paradise Valley szinte afro-jazz hangulatához képest az 1001 Nights­ban beloopolt cin- és kongahangokra és egy idegesítő kattogásra úsznak be a szinte romantikus billentyűs akkordok, a remek Squeeky Mayában pedig az izgalmasan eleven, rafináltan kattogó ritmusokat öleli körbe egy szinte euforikus szintimotívum, s egy vérbeli Daniel-számhoz illően minden másodperce maga a beteljesülés.

Technicolour/Neon Music, 2016

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.