Lemez

Kada Ad Libitum: Távolbanézés 2.

Zene

Válik László gitáros rég­óta szervez maga köré improvizatív zenészeket. Ezek a 2014-ben felvett, de nemrég kiadott számok bátran és természetesen élnek az elektronika, különösen a hangminták eszköztárával – noise, free –, és ipari benyomások érik a hallgatót. A CD műfaja nem teljesen alkalmas arra, hogy ennek a szabadon alkotó csoportnak a tevékenységét dokumentálja, bár ez nem akadályozta meg Válikékat abban, hogy idestova nyolc hordozót bocsássanak közre. A személyes, közös jelenlét egyébként sem feltétlenül szükséges a stúdióban, a darabok felvételként is alakulnak, esetleg éppen a keverés, redukció vagy hozzáadás során érnek be. Válik neves hangmérnök, ő keverte a lemezt, amelynek címe azonos az előzőével, csak kettes sorszámot kapott, ami azonos sessionre utal. A mű, az alkotási folyamat és a zenészcsoport nyitottsága szoros összhangban áll a tisztán improvizatív, meditatív zenével. A Távolbanézés 1.-hez (Magyar Narancs, 2015. szeptember 10.) képest mintha ritmikusabb trackeket válogattak volna erre az opusra, persze belassulás, a messzeség egy pontjára fixált, de szélesedő nézőpont azért akad itt is bőven. Ha akkor a véletlenek szerepe tűnt föl, most inkább a kettőzés művészi elvét vélem kihallani a zenéből, többféle formában is. Bár ebben a formációban keveset lépnek fel, mind az öt meghívottról tudható, hogy improvizációban, egyéni hangban mesterei a saját hangszerüknek: Keszei Krisztián a második gitár mellett egyszer basszusozik is, akkor izgalmas váltásokat hallunk Hock Ernő bőgőssel, Váczi Dániel szaxofonozik, Sárvári Kovács Zsolt dobol, Bartók György a pianínót idomítja a megszokottnál nagyobb rugalmasságra. Nem mindennapos korong a játszóban, de megfelelő pillanatban sokat nyújt.

L.V. Records, 2016

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.