Lemez

Kaitlyn Aurelia Smith: The Mosaic of Transformation

  • - minek -
  • 2020. július 25.

Zene

Ritka eset, amikor egy alkotót éppen a test mozgásai közben lejátszódó bioelektromos folyamatok ihletnek meg, de most ez történt a kísérleti elektronika jeles amerikai előadójával. Kaitlyn Aurelia Smith azóta gyártja az érzékeink minden nemét megérintő, elektronikus, mégis organikus hangképeit, hogy rátalált a hatvanas évek elejéről származó, gyönyörűséges Buchla moduláris ősszintetizátorra, és még az élő fellépéseire is magával cipeli. További analóg eszközein, melyek maguk is az elektromosságot alakítják át hangokká, tökélyre fejlesztette, hogyan lehet poézist csiholni a látszólag holt anyagból, ráadásul a korábban egy fura folkzenekarban muzsikáló Smith saját hangját is nyersanyagként használja.

Az új albumon sem a határozott, zakatoló ritmussal bíró darabok dominálnak, habár néha előkerül némi finoman örvénylő, szinte technoid puttyogás (Understanding Body Massages), hogy azután áradó melódiák, érzelmes zenekari hangminták és analóg szintihangok valóságos vízesése zúduljon a nyakunkba, majd beúszik a hangképbe Smith saját, sokszorosan beloopolt, hipnotikus éneke is. Nem hagyható figyelmen kívül, hogy e szerzeményeket mennyire simogató, néha egyenesen szívbe markolóan szép dallamok uralják. Ebből a szempontból talán a határozott lüktetéssel bíró Steady Heart és az albumzáró, fenségesen ambient Expanding Electricity a két legkiemelkedőbb darab.

Ghostly International, 2020

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.