Lemez

Kelis: Food

  • - minek -
  • 2014. június 15.

Zene

A New York-i születésű énekesnő az előző évtized egyik kétségtelen sztárja volt - első két albumát még az akkor feltörekvőben lévő The Neptunesszal rakta össze, 2010 körül pedig már Calvin Harrisszel és David Guettával dolgozott együtt.

Néhány éve kissé zavarosabbak lettek számára a dolgok: jött a Nastől való válása, a kényszerű kiadóváltások és egy abszurd bírósági ügy - ráadásul két-három éve elkészített egy albumot, ami máig sem jelent meg. Tavaly óta Dave Sitek (TV On The Radio) dolgozik a keze alá, ráadásul a korábbi elektrodíva váratlanul leszerződött a legendás Ninja Tune kiadóhoz - itt jött ki hatodik albuma, melyet forradalminak azért nem neveznénk, de arra tökéletesen alkalmas, hogy új pályára állítsa Kelis kissé már elakadni látszó karrierjét.

A címről könnyű asszociálni az énekesnő kulináris tárgyú érdeklődésére (séfiskolát végzett, és már szakácskönyvet is kiadott), de legalább ennyire utalhat a zenei tápanyagokban gazdag menüre, melyet a Kelis-Sitek duó összedobott. Az erős elektronikus szövet, a zsíros basszusgrúvok, a gitárok, a billentyűsök és a gazdagon adagolt fúvósok egy afrobeat-, soul-, funk-, folk- és klasszikus rhythm and blues-elemekből építkező retro/modern album hangzását gazdagítják - Sitek zenéi zamatosak, laktatóak, táplálóak, hiszen minden hozzávalót és zenei réteget vastagon kent fel. Több erős ballada és néhány jól eltalált, dinamikus dal is született: a Jerk Ribs, a funkys Hooch, a bluesos, triphopos Floyd vagy az albumzáró, szinte a Dead Can Dance-et idéző Dreamer kifejezetten gusztusos, fülbemászó darab.

Ninja Tune/Neon Music, 2014

alá

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.