Lemez

Kelis: Food

  • - minek -
  • 2014. június 15.

Zene

A New York-i születésű énekesnő az előző évtized egyik kétségtelen sztárja volt - első két albumát még az akkor feltörekvőben lévő The Neptunesszal rakta össze, 2010 körül pedig már Calvin Harrisszel és David Guettával dolgozott együtt.

Néhány éve kissé zavarosabbak lettek számára a dolgok: jött a Nastől való válása, a kényszerű kiadóváltások és egy abszurd bírósági ügy - ráadásul két-három éve elkészített egy albumot, ami máig sem jelent meg. Tavaly óta Dave Sitek (TV On The Radio) dolgozik a keze alá, ráadásul a korábbi elektrodíva váratlanul leszerződött a legendás Ninja Tune kiadóhoz - itt jött ki hatodik albuma, melyet forradalminak azért nem neveznénk, de arra tökéletesen alkalmas, hogy új pályára állítsa Kelis kissé már elakadni látszó karrierjét.

A címről könnyű asszociálni az énekesnő kulináris tárgyú érdeklődésére (séfiskolát végzett, és már szakácskönyvet is kiadott), de legalább ennyire utalhat a zenei tápanyagokban gazdag menüre, melyet a Kelis-Sitek duó összedobott. Az erős elektronikus szövet, a zsíros basszusgrúvok, a gitárok, a billentyűsök és a gazdagon adagolt fúvósok egy afrobeat-, soul-, funk-, folk- és klasszikus rhythm and blues-elemekből építkező retro/modern album hangzását gazdagítják - Sitek zenéi zamatosak, laktatóak, táplálóak, hiszen minden hozzávalót és zenei réteget vastagon kent fel. Több erős ballada és néhány jól eltalált, dinamikus dal is született: a Jerk Ribs, a funkys Hooch, a bluesos, triphopos Floyd vagy az albumzáró, szinte a Dead Can Dance-et idéző Dreamer kifejezetten gusztusos, fülbemászó darab.

Ninja Tune/Neon Music, 2014

alá

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.