Kicsit borostás a hangulatom máma - Mike Cahill: Kalifornia királya (film)

Zene

A modorosságokban kicsit is járatos néző előtt hamar leleplezi magát ez a mozi, olyat ugyanis csak az úgynevezett függetlenek szoktak, hogy mintegy mellékesen komponálják bele a képeikbe a közérdekű információkat. A Kalifornia királya kezdőképei is e lényegre törő aszimmetria szerint alakulnak: a tájba keresetlenül belógatott McDonald's felirat nem hagy kétséget afelől, hogy a valóság mely rétegébe is keveredtünk.

A modorosságokban kicsit is járatos néző előtt hamar leleplezi magát ez a mozi, olyat ugyanis csak az úgynevezett függetlenek szoktak, hogy mintegy mellékesen komponálják bele a képeikbe a közérdekű információkat. A Kalifornia királya kezdőképei is e lényegre törő aszimmetria szerint alakulnak: a tájba keresetlenül belógatott McDonald's felirat nem hagy kétséget afelől, hogy a valóság mely rétegébe is keveredtünk. Kisvárosok, kisboltosok, kispénzű életélvezők - minden évben megtelik velük a Sundance Filmfesztivál. A nagyobb nevek rendszerint lelkiismeret-furdalásukat enyhíteni mennek le kisemberbe, meg persze abból a félreértésből, hogy ha rendezetlen borostát, derékban úszógumit növesztenek, az már maga a method-acting. Michael Douglas sem először fordul meg e tájon: utoljára (Wonder Boys - Pokoli hétvége) felesége rózsaszín frottírköpenyében és némi értelmiségi gőggel a tekintetében füvezett háza és a teljes szétesés küszöbén. Megnyerő alakítás volt, kivételesen a színészé és nem az akcióhősé. Tetszhetett neki is, hisz mi másért játszotta volna el (a lóvéért aligha) ugyanezt az alakot alig hét évvel később újra. Kellékeit persze ezúttal is gondosan válogatta össze, a házikabát helyébe a klottgatya lépett, az író papírhalmait pedig a dzsesszmuzsikus nagybőgője hivatott pótolni. Csupa fontos külsőség, a főszereplő kedves bohémságát hangsúlyozzák, noha ezúttal nem az irodalmi fakultásról, hanem az elmegyógyintézeti zárt osztályról szalasztották Douglas figuráját. Nagy különbség (még ha egyes oktatók máshogy is vélekednek): kérdésessé teszi a bohém megközelítést. Hiszen egy kedélyesen mosolygó őrültet látunk, aki partra vetett, meztelen kínaiakról és föld alá rejtett spanyol kincsekről hadovál, utóbbiak felkutatását pedig életcéljává is teszi, nem kevés bonyodalmat okozva ezzel a gyámja szerepét vállaló lányának. Értjük, naná, hogy értjük, hogy itt egy alapvetően jóravaló, de a világgal hadilábon álló alakot álmodott a forgatókönyvíró, de akkor miért a diliflepni, amit még Hollywoodban sem a kedélyes csodabogaraknak szoktak osztogatni. Persze lehet, hogy Douglasnak van igaza, és így kell szépen megöregedni. Innen nézve a Kalifornia királya egy elégedett színész vallomása, aki vénségére már azt is megengedheti magának, hogy kedves bohóctréfákkal szórakoztassa magát és közönségét.

A Best Hollywood bemutatója

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.