mi a kotta?

Kínai figura

  • mi a kotta
  • 2012. július 28.

Zene

"Amikor a fejedelem már éppen megverette volna a dobokat, Kui azt mondta: 'Még nem szabad'. Amikor a C'i-beliek már háromszor verték meg a dobokat, Kui így szólt: 'Most már lehet'. A C'i-beliek teljes vereséget szenvedtek, s a fejedelem üldözni akarta őket. Ám Kui azt mondta: 'Még nem szabad'. Azzal leszállt a kocsiról, és megvizsgálta a keréknyomokat. Majd újra felszállt, a mellvédre tette a kezét, a távolba nézett, és megszólalt: 'Most már lehet'. Ekkor üldözni kezdték C'i seregét, s amikor teljes volt a győzelem, a fejedelem megkérdezte őt tanácsainak oka felől. És Kui azt felelte: 'A harcosok vitézi lelkesedését az első dobszó szítja fel, a másodikra ez a lelkesedés alább lohad, a harmadikra pedig ki is alszik. Nos, amikor az övék már kialudt, a miénk akkor volt a tetőpontján. Ezért győztük le őket. Ám nehéz fölfedni a nagy országok minden cselvetését, s féltem, hogy rejtett fondorlattal élnek. De láttam, hogy a keréknyomok összezavarodnak, a távolba nézve észrevettem, hogy a zászlók a földre hulltak - s ezért vehettük nyugodtan üldözőbe őket.'"

Ahogyan a múlt héten, úgy ezúttal is egy ókori és hozzá ugyancsak hadművészeti témájú szövegrészlet indítja a zenei ajánlót - nem ok nélkül. No, nem e sorok írójának egykoron sikerrel letett ókortörténeti szigorlatát bizonyítandó, s még kevésbé azért, hogy taktikai-stratégiai érdeklődését illusztrálja, hanem mert az elkövetkező héten is épp egy harcias, egyszersmind ókori témájú opera fogja kiérdemelni megkülönböztetett figyelmünket. A Pekingi Nemzeti Nagyszínház társulata ugyanis két estén át vendégszerepel majd az operaházban a Vörös Szikla című hatfelvonásos kínai opera előadásával (július 4. és 5., hét óra). Legfentebb a Csou-kori fejedelemségek egymás elleni küzdelmét idézte a szemelvény, míg a Vörös Szikla a klasszikus Han-dinasztia végóráinak egyik sorsdöntő ütközetét tárgyalja a 3. század első évtizedéből. A különleges és roppant látványos produkció a 2008-as pekingi olimpia nyitó- és záróünnepségét irányító Zhang Jigang főrendezésében települ majd az Opera színpadára, Rudolf Péter narrálásától kísérve.

Küzdelmet, végletes helyzeteket és szélsőséges indulatokat mindazonáltal a péntek este is tartogat majd a koncertjárók, közelebbről a Művészetek Palotájába látogató közönség számára (Nemzeti Hangversenyterem, június 29., fél nyolc). Hiszen ott és akkor, a MÁV Szimfonikus Zenekar, a Debreceni Kodály Kórus és a Nyíregyházi Cantemus Vegyeskar közös hangversenyén csupa ilyesforma zenei alkotás kerül majd Takács-Nagy Gábor vezénylete alá: az Egmont-nyitány, a Sorsszimfónia, valamint A walesi bárdok kortárs walesi feldolgozása, ezúttal első ízben magyar nyelven. Tekintélyes és hangsúlyos kórusjelenlétre ugyanitt pár nappal később is szükség lesz majd, minthogy kedd este a Német requiem hangzik fel a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben: a Bostoni Ifjúsági Szimfonikus Zenekar, a Chorus Hungaricus, valamint mások mellett a magyar származású és koncerttermeinkben is jártas osztrák bariton, Adrian Eröd közreműködésével.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”