koncert - No Age

Zene

Meglepő látvány volt a No Age koncertjének reklámja a metálszaklapban, hiszen a kaliforniai duó a "hivatalos" besorolás szerint noise-popot játszik, de akik ellátogattak ezen az estén az A38-ra, már kevésbé csodálkozhattak. A két totális vega, a dobokat püfölő és közben éneklő Dean Allan Spunt és a gitárjával ámokfutó torzítást produkáló Randy Randall (valamint a két geek mellett feltűnően elegánsnak ható, amúgy szintén bajuszos effektfelelős kísérő) olyan energikus és zajos koncertet adott, hogy közben valószínűleg még a parton is berezonált a talaj.
Meglepõ látvány volt a No Age koncertjének reklámja a metálszaklapban, hiszen a kaliforniai duó a "hivatalos" besorolás szerint noise-popot játszik, de akik ellátogattak ezen az estén az A38-ra, már kevésbé csodálkozhattak. A két totális vega, a dobokat püfölõ és közben éneklõ Dean Allan Spunt és a gitárjával ámokfutó torzítást produkáló Randy Randall (valamint a két geek mellett feltûnõen elegánsnak ható, amúgy szintén bajuszos effektfelelõs kísérõ) olyan energikus és zajos koncertet adott, hogy közben valószínûleg még a parton is berezonált a talaj.

Ha az ember nem nézett volna a színpadra (a két kaliforniai csávó imázsa tökéletesen megfelel az antipunk eszményképnek), azt is gondolhatta volna, hogy vérbeli punkok zenélnek. A Black Flag irányából érkezõ hatás letagadhatatlan, és nemcsak azért, mert egy feldolgozást is lenyomtak tõlük - tegyük hozzá: ez volt a kevés felismerhetõ dalok egyike. Ha egyáltalán lehet dalokról beszélni egy ilyen összefüggõ, meglepõ módon a basszusgitárt nélkülözõ zajörvény kapcsán, és ezzel el is érkeztünk a negatívumhoz, ami nem más, mint a számok hiánya, bár a fanatikus rajongók (vannak itt ilyenek?) biztosan felismerték és elkülönítették õket.

A legtöbb ismerõs hang a tavalyi albumról, az Everything In Betweenrõl érkezett, a többi meg nehezen volt azonosítható, de a lendület és az energia, no meg a stagediving és a közönségben zenélés végül is feledtette a dalszerzõi hiányosságokat. Spuntnak emellett olyan hangja van, amit a tehetségkutatók elsõ fordulójában kiröhögne a celebzsûri, és sem õ, sem társa nem kezeli dzsesszkonzervatóriumi szinten a hangszerét. Amivel végsõ soron nincs gond, számtalan fakezû zsenit adott már a poptörténelem a világnak, de az is biztos, hogy nem lenne szabad beszopni az összes olyan zenekart, amit a Pitchfork kiemel a blogoszférából. De persze az is lehetséges, hogy csak én voltam túl józan.

A38 hajó, április 18.

***

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.