Könyv - Próbálkozások - A magyar történelem vitatott személyiségei

  • B. I.
  • 2008. október 16.

Zene

A történelmi kánonokat sokkal inkább befolyásolják a nemzeti klasszikusok közé sorolt írók, költők történeti tárgyú művei, mint a szaktudományos kutatások eredményei. Ráadásul igen hatásosan, mivel ezek a kánonok rendre időtállónak bizonyulnak - mindenekelőtt azért, mert bonyolult folyamatokat néhány egyszerű, közérthető metaforára redukálnak. Egy nemzet történelme (minden nemzeté, legalábbis Kelet-Európában) így lesz a gonosz és mindig túlerőben lévő ellenséges külvilággal vívott igazságos háborúk sorozata, hősök és árulók véget nem érő küzdelme. E koordináta-rendszerben minden és mindenki gond nélkül elhelyezhető: a nemzeti függetlenségért föllépő személyiség automatikusan a jó, ellenfele pedig a rossz oldalra kerül. B. I.

A történelmi kánonokat sokkal inkább befolyásolják a nemzeti klasszikusok közé sorolt írók, költők történeti tárgyú művei, mint a szaktudományos kutatások eredményei. Ráadásul igen hatásosan, mivel ezek a kánonok rendre időtállónak bizonyulnak - mindenekelőtt azért, mert bonyolult folyamatokat néhány egyszerű, közérthető metaforára redukálnak. Egy nemzet történelme (minden nemzeté, legalábbis Kelet-Európában) így lesz a gonosz és mindig túlerőben lévő ellenséges külvilággal vívott igazságos háborúk sorozata, hősök és árulók véget nem érő küzdelme. E koordináta-rendszerben minden és mindenki gond nélkül elhelyezhető: a nemzeti függetlenségért föllépő személyiség automatikusan a jó, ellenfele pedig a rossz oldalra kerül.

A Magyar Történelmi Társulat és a Kossuth Kiadó közös kiadványában - amely egy 2001-2004 közötti akadémiai előadás-sorozat referátumainak szerkesztett változatát tartalmazza - olyan portrékat olvashatunk, amelyek a fent jellemzett szemléletből fakadó tévedéseket, előítéleteket igyekeznek korrigálni. A kötetben vizsgált történelmi személyiségek többségéről ráadásul 1990 után olykor szenvedélyes közéleti (tehát nem feltétlenül szakmai) viták zajlottak, ami persze érthető: a politikai rendszer változása, a kialakuló különféle politikai ihletettségű történelemmagyarázatok szükségképpen együtt járnak egyes történeti szakaszok és alakok újraértelmezésével (elegendő a Károlyi Mihály, Teleki Pál vagy Bárdossy László körüli fölhorgadásokra gondolni). Éppen ezért néhány arcképvázlat - az előbb említetteken kívül Horthy Miklósé, Tisza Istváné, Gömbös Gyuláé, Rákosi Mátyásé, Kádár Jánosé - akár az átlagosnál is szélesebb érdeklődésre tarthat számot.

Több szempontból homályoszlató munka Varga J. János Thököly Imre-tanulmánya is. A számos elemében máig változatlan uralkodó Thököly-értékelés ugyanis a provinciális történeti gondolkodás iskolapéldája. "A két pogány közt" a nemzeti függetlenségért küzdő s e szent cél érdekében a keresztény Habsburgokkal szemben a "kisebbik rossz" törököt választó tragikus kuruc fejedelem mítosza évszázadok óta az egyik legbevettebb történeti közhely - a kötetbeli tanulmány épp ezt az egyoldalú képet árnyalja. Hermann Róbert Görgei-értekezése pedig nemcsak "az áruló hadvezér" toposzt helyezi meggyőzően ad acta, hanem a bűnbakkeresés és -állítás folyamatát, a nemzedékeken átívelő tévhitek kialakulásának a mechanizmusát is jól érzékelteti.

A tizenhat szerző az adott terület nem egy esetben nemzetközileg is elismert kutatója, közülük többen évek, évtizedek óta foglalkoznak (vagy, mint az előadása óta elhunyt Kristó Gyula, Kubinyi András, Litván György: foglalkozott) azokkal a történelmi személyiségekkel, akikről - talán az eredeti beszédváltozatnak is köszönhetően - könnyen emészthető, élvezetes stílusban írtak a tanulmánykötetben.

Kossuth, 2008, 423 oldal, 2990 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Móricka evangéliuma

Semmi nem áll távolabb a keresztény szellemiségtől, mint a magas áhítatossági kvóciensű elmélkedések magáról a Történetről, de talán egyetlen kifejezésforma sem produkált annyi fércművet, mint a film.

Rap-szódia

Misztikus hangulat, a forgószínpadon egy kettéhasított vár, eleve ferde elemekkel, amelyek épp eldőlni készülnek. A látvány (díszlet: Horesnyi Balázs) rögtön megteremti az alapérzetet: minden szétesni látszik Veronában a két család viszálya miatt. Egy cseppnyi költőiség még így is kerül mindennek a tetejébe: égi jelenségként érkezik Júlia ágya, ahol újdonsült férjével, Rómeóval elhálhatják a nászéjszakát.

Szegvár, retúr

Még előző kötetében, a Lányos apában írta Grecsó Krisztián, hogy két évtizede az édes­apjáról szeretne írni. „Gyakoroltam, készültem, megbocsátottam, fejlődtem, aztán felejtettem, kidobtam mindent, gyűlöltem, visszaestem.”

Vissza a kenguruhoz

„Mi az a gondolati, szemléleti újdonság, amely a csalogató, modern kísérőzenén, a színes képeken, a megvalósult filmben átsugárzik? Sajnos nem több, mint hogy a Levi’s vagy a Lee Cooper márkájú farmerdzseki alatt is doboghat becsületes munkásszív” – írták találóan A kenguru című filmről 1976-os bemutatója után a Filmvilágban.

Tájékozódunk

Egy héttel azután, hogy az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának illetékes szerve szankciós listára tette Rogán Antalt a magyarországi rendszerszintű korrupcióban betöltött szerepe miatt, összeült az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága.

A harmadik köztársaság kapujában

Száz napot kellett várnia a kormányalakítási felkérésre a pártvezető Herbert Kicklnek, noha az Osztrák Szabadságpárt az élen végzett a tavaly szeptemberi választáson. Az államelnök Alexander Van der Bellen mindent megtett, mégsem tudta elkerülni a szélsőjobboldal kormányba hívását.

Elveszett eszmények

  • Bretter Zoltán

Tudtuk, nem tudtuk, az elmúlt több mint kétszáz évben a következő gondolat szabta meg életünket: „A felvilágosodás az ember kilábalása maga okozta kiskorúságából. Kiskorúság az arra való képtelenség, hogy valaki mások vezetése nélkül gondolkodjék. Magunk okozta ez a kiskorúság, ha oka nem értelmünk fogyatékosságában, hanem az abbeli elhatározás és bátorság hiányában van, hogy mások vezetése nélkül éljünk vele. Sapere aude! Merj a magad értelmére támaszkodni! – ez tehát a felvilágosodás jelmondata.” (Immanuel Kant: Válasz a kérdésre: mi a felvilá­gosodás?)

Nem lehetetlen lekerülni az amerikai szankciós listáról, de bajos lesz a Rogán elleni szankció visszavonatása

Egy nappal azután, hogy az Egyesült Államok szank­ciós listára helyezte Rogán Antalt, a Miniszterelnöki Kabinetiroda miniszterét, a magyar kormány sajtója „David Pressman kicsinyes bosszújaként” igyekezett beállítani a történteket. Lázár János miniszter egye­nesen megfenyegette a nagykövetet: a későbbiekben „kerülje el ezt az országot”.

Hatvan, hetven, nyolcvan, száz puszta

Az autoriter rendszerek kiépülésének egyik legbiztosabb jele, hogy a vezető mellől lassan eltűnnek az egykori harcostársak. Ez általában az autoriter vezető hatalmának megszilárdulásával és korlátlanságának növekedésével egy időben történik. Helyüket a klán tagjai veszik át.