Könyv - Próbálkozások - A magyar történelem vitatott személyiségei

  • B. I.
  • 2008. október 16.

Zene

A történelmi kánonokat sokkal inkább befolyásolják a nemzeti klasszikusok közé sorolt írók, költők történeti tárgyú művei, mint a szaktudományos kutatások eredményei. Ráadásul igen hatásosan, mivel ezek a kánonok rendre időtállónak bizonyulnak - mindenekelőtt azért, mert bonyolult folyamatokat néhány egyszerű, közérthető metaforára redukálnak. Egy nemzet történelme (minden nemzeté, legalábbis Kelet-Európában) így lesz a gonosz és mindig túlerőben lévő ellenséges külvilággal vívott igazságos háborúk sorozata, hősök és árulók véget nem érő küzdelme. E koordináta-rendszerben minden és mindenki gond nélkül elhelyezhető: a nemzeti függetlenségért föllépő személyiség automatikusan a jó, ellenfele pedig a rossz oldalra kerül. B. I.

A történelmi kánonokat sokkal inkább befolyásolják a nemzeti klasszikusok közé sorolt írók, költők történeti tárgyú művei, mint a szaktudományos kutatások eredményei. Ráadásul igen hatásosan, mivel ezek a kánonok rendre időtállónak bizonyulnak - mindenekelőtt azért, mert bonyolult folyamatokat néhány egyszerű, közérthető metaforára redukálnak. Egy nemzet történelme (minden nemzeté, legalábbis Kelet-Európában) így lesz a gonosz és mindig túlerőben lévő ellenséges külvilággal vívott igazságos háborúk sorozata, hősök és árulók véget nem érő küzdelme. E koordináta-rendszerben minden és mindenki gond nélkül elhelyezhető: a nemzeti függetlenségért föllépő személyiség automatikusan a jó, ellenfele pedig a rossz oldalra kerül.

A Magyar Történelmi Társulat és a Kossuth Kiadó közös kiadványában - amely egy 2001-2004 közötti akadémiai előadás-sorozat referátumainak szerkesztett változatát tartalmazza - olyan portrékat olvashatunk, amelyek a fent jellemzett szemléletből fakadó tévedéseket, előítéleteket igyekeznek korrigálni. A kötetben vizsgált történelmi személyiségek többségéről ráadásul 1990 után olykor szenvedélyes közéleti (tehát nem feltétlenül szakmai) viták zajlottak, ami persze érthető: a politikai rendszer változása, a kialakuló különféle politikai ihletettségű történelemmagyarázatok szükségképpen együtt járnak egyes történeti szakaszok és alakok újraértelmezésével (elegendő a Károlyi Mihály, Teleki Pál vagy Bárdossy László körüli fölhorgadásokra gondolni). Éppen ezért néhány arcképvázlat - az előbb említetteken kívül Horthy Miklósé, Tisza Istváné, Gömbös Gyuláé, Rákosi Mátyásé, Kádár Jánosé - akár az átlagosnál is szélesebb érdeklődésre tarthat számot.

Több szempontból homályoszlató munka Varga J. János Thököly Imre-tanulmánya is. A számos elemében máig változatlan uralkodó Thököly-értékelés ugyanis a provinciális történeti gondolkodás iskolapéldája. "A két pogány közt" a nemzeti függetlenségért küzdő s e szent cél érdekében a keresztény Habsburgokkal szemben a "kisebbik rossz" törököt választó tragikus kuruc fejedelem mítosza évszázadok óta az egyik legbevettebb történeti közhely - a kötetbeli tanulmány épp ezt az egyoldalú képet árnyalja. Hermann Róbert Görgei-értekezése pedig nemcsak "az áruló hadvezér" toposzt helyezi meggyőzően ad acta, hanem a bűnbakkeresés és -állítás folyamatát, a nemzedékeken átívelő tévhitek kialakulásának a mechanizmusát is jól érzékelteti.

A tizenhat szerző az adott terület nem egy esetben nemzetközileg is elismert kutatója, közülük többen évek, évtizedek óta foglalkoznak (vagy, mint az előadása óta elhunyt Kristó Gyula, Kubinyi András, Litván György: foglalkozott) azokkal a történelmi személyiségekkel, akikről - talán az eredeti beszédváltozatnak is köszönhetően - könnyen emészthető, élvezetes stílusban írtak a tanulmánykötetben.

Kossuth, 2008, 423 oldal, 2990 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egzaltált Dürer

A monumentális kiállítás középpontjában egyetlen mű, egy 1506-os dátummal jelölt, Selmecbányáról származó gótikus szárnyas oltár áll, amelynek az egyik táblaképével (helyesebben reprodukciójával) mindenki találkozott már. A kollektív emlékezetünkbe beégett a Vizitáció (Mária találkozása Erzsébettel), ám ez nem mondható el a nyolcból megmaradt hét táblaképről – amelyek most először láthatók együtt.

0–24

A hétköznapi és ünnepnapi fasizmus letagadásának megvannak a magyarban is a kulcsmondatai, közbeszédbéli szállóigéi. Kivétel nélkül önleleplező mondatok, melyek igen gyakran egyeznek is a közlő szándékaival.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

Szivárgás

Tavaly szeptemberben a kuruc.info közzétett egy olyan párbeszédet tartalmazó hangfelvételt, amelyen többek között ez hallható: „Nekem a Viktor azt mondta, hogy azért jöjjek be, hogy beszéljük meg, hogy ki fenyegetett meg.”

Szép, új, szintetikus világ

  • Váradi András

Egy jó kép többet mond, mint ezer szó. Közhelyes, de attól még igaz bon mot. Robert Capa még rá is duplázott, amikor azt mondta: el tud képzelni egy olyan képet (fotót), amely akkora hatással van az emberekre, hogy soha többé nem lesz háború.

Közös pont híján

Hosszú ideig az évszázad üzleteként hirdették a német fegyvergyártásra alapozó hazai védelmi ipari fejlesztéseket. Ám a pénz elfogyott, exporttal nem számolhatunk, ráadásul a Merz-kormány nem lesz olyan elnéző Orbán Viktor bomlasztó politikájával szemben, mint amilyen Angela Merkel volt.

„Itt írd alá, Gergő!”

A fideszes ifjúságból indulva, minisztériumokon és államtalanított állami cégeken át vezető úton került Böszörményi-Nagy Gergely, az Orbán-rendszer egyik hivatásos szabadgondolkodója a MOME-t fenntartó alapítvány élére, ahol aztán nem kívánt ismertséget szerzett.

„Végre ellazultunk”

Tizenöt éve alakult meg az Ivan & The Parazol, de fontosabb, hogy a klasszikus rock ihletettségű zenekar a minap jelentette meg hatodik nagylemezét Belle Époque címmel. Az új album mellett ambiciózus tervekről és a köz­életről is beszélgettünk Vitáris Ivánnal, az együttes énekesével és Simon Bálint dobossal.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.