Könyv: Búsongó (Juhász Gyula összes költeményei)

  • - zabán -
  • 2002. október 24.

Zene

"1883
-ban születtem Szegeden. Eddig hat verseskönyvem jelent meg. A magyar bánat és emberi részvét költője vagyok." Ennyi és nem több Juhász Gyula 1925-ös önéletrajza. Megkapó három mondat, már-már az öngyötrésig visszafogott, ugyanakkor árulkodó. Kicsit elavultnak érezzük ezt az önjellemzést, kicsit ódon szavúnak, kicsit avíttan mélakórosnak. És való igaz, manapság nemigen olvassuk Juhász Gyula verseit, levegőjüket belélegezve nem érezzük ama "régi furcsa mámor"-t, pedig egykor, a Nyugat fénykorában a legnagyobbak közt tartották számon kortársai és a közönség. Akikkel együtt indult, Babits és Kosztolányi ma is népszerűek, olvasottak. Juhász valahogy lemaradt; remetemorálja, apatikus impresszionizmusa kissé érdektelen lett, versei egy ideig hatottak (lásd József Attila), aztán a költő életműve bekerült az értékes, de ritkán látogatott múzeumi darabok közé.

Noha írt antológiadarabokat, néhány ma is népszerű, örökbecsűnek látszó verset (szinte találomra kiragadva: Anna örök, Magyar táj, magyar ecsettel, Milyen volt szőkesége..., Tiszai csönd), mégsem egyes verseit, hanem valahogyan egész költészetét érezzük maradandónak, talán azért, mert e líra meglehetősen egynemű. Üssük fel bárhol a kötetet, szinte mindig ugyanazt látjuk, pályáján nincs fejlődés. Schöpflin Aladár 1937-ben "kevéshúrú költő"-nek nevezte, és jellemzése ma is érvényes: "Teljesen passzív, szenvedésre teremtett lélek, akinek természetes levegője a halk búsongás."

Juhász egész életében borongott, és nem állt tőle távol némi mazochizmus sem. Saját elbeszélése szerint egyszer az egész éjszakát imádottja, a színésznő Sárvári Anna küszöbén töltötte, várván, hogy végre eltávozzon a hölgy egyik szeretője. De ezután sem nyílt meg számára az ajtó és vele imádottja öle. Hát igen, Juhász mintegy örömét lelte saját szenvedésében; gondosan ápolta, úgyszólván gondozta kínjait, egy századvégi, elátkozott költőhöz méltóan. Mi sem jellemzőbb, hogy amikor Karinthy megkérdte tőle, hogy van, teljes természetességgel felelte: "Köszönöm, jól szenvedek." Persze azért nem mindig ette ily forrón a kását. Egy anekdota szerint 1907 októberében a Lánchídról éppen a Dunába akarta vetni magát, amikor véletlenül arra járt Klima Ilona, ifjúkori szerelme, és közölte, hogy Szegeden éppen most jelent meg első verseskötete. A költő erre visszalendült a korlátról.

"Nem érzitek a kávéházi bút?" - kérdi Juhász egy ifjúkori versében. Nem, azt hiszem, ma már nem érezzük. De hogy éreztük volt, arra feltehetően mindig emlékezni fogunk.

Az Osiris Klasszikusok újabb kötete - Péter László, a legnagyobb Juhász-filológus bámulatos munkája - ismét közel került a tökélyhez. Már megint a Schumann-mondás: Le a kalappal, hölgyeim és uraim!

- zabán -

Osiris, 2002, 1131 oldal, 4200 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.