Lemez - Függő játszma - Jane's Addiction: The Great Escape Artist

Zene

Valahol még mindig megvan egy magnófelvételem, ahogy a haverokkal a 90-es évek legelején nézzük az akkor még újdonságnak számító MTV-t, és amolyan Beavis & Butt-Head módra szétröhögjük magunkat a Been Caught Stealing klipjén. Nem sejtettük, hogy a számunkra új zenekar épp akkoriban oszlott fel két zseniális albumot (Nothing's Shocking; Ritual De Lo Habitual) követően, hogy aztán több mint egy évtizeden át ne adjon ki új stúdiólemezt.

 

A 2003-as Strays bombasztikus visszatérés volt, igaz, Eric Avery basszusgitáros nélkül, aki csak 2008-ban csatlakozott ismét Perry Farrellhez, Dave Navarróhoz és Stephen Perkinshez. Tavaly januárban aztán ismét távozott. A többiek első körben az egykori Guns N' Roses- és Velvet Revolver-basszistával, Duff McKagannel próbálták meg helyettesíteni, de Duff szintén lelécelt, mert túl elektronikus volt a számára az új irányvonal. Így előbb a pár éve a pornóbizniszbe is belekóstoló Navarro vette a nyakába a mélygitárt, majd le is tette, mert érkezett a megmentőnek szánt Dave Sitek szuperproducer, a TV On The Radio agytrösztje, és felbasszusozta a számok többségét - hogy aztán ő se maradjon sokáig; a felvételek végül a már a Straysen is bizonyító Chris Chaneyvel fejeződtek be.

Nem tudni, hogy ez a macera volt-e az oka, de a The Great Escape... nem üti meg az első három album szintjét. Nem rossz amúgy, felcsendülnek rajta a megszokott és tényleg modern köntösbe öltöztetett Jane's védjegyek, de valami hiányzik. A toxikus ikerpár, Farrell és Navarro jó formát mutat (és nem csak, mint mindig, fizikailag), de a kémiai kölcsönhatás gyengült, ami talán a követendőnek előírt példák számlájára írható. Posztpunk, goth, Radiohead, Muse, Pink Floyd: ezek voltak a hozzávalók, és nagyjából fel is lehet fedezni őket. A goth a nyitó Underground intrójában, a Floyd a pszichedelikus Twisted Talesben, a Radiohead pedig a Splash A Little Water On Itben sejlik fel, hol több, hol kevesebb értelemmel. A még Duffal írt három dal a Broken People-t leszámítva nem túl izgalmas, és az első maxinak választott, fenyegető hangvételű End To The Lies sem rengeti meg a világot. Úgyhogy aki most szeretne megismerkedni a Jane's Addictionnel, előbb az első három album valamelyikéhez nyúljon.

Capitol/EMI, 2011

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.