lemez - THE UNBENDING TREES: CHEMICALLY HAPPY (IS THE NEW SAD)

  • H. M.
  • 2009. március 19.

Zene

A tavaly év végén megjelent lemez keserédes, magával ragadóan szép munka. Hajós Kristóf szövegíró-énekes és Havasi Balázs zongorista még az ezredfordulón ismerkedett meg, majd 2006-ban Háry Péter bőgőssel kiegészülve alapították meg a zenekart, amely aztán Gábor Andor dobossal a tavaly decemberben a londoni Luminaire-ben tartott lemezbemutatón bővült négytagúvá.
A tavaly év végén megjelent lemez keserédes, magával ragadóan szép munka. Hajós Kristóf szövegíró-énekes és Havasi Balázs zongorista még az ezredfordulón ismerkedett meg, majd 2006-ban Háry Péter bõgõssel kiegészülve alapították meg a zenekart, amely aztán Gábor Andor dobossal a tavaly decemberben a londoni Luminaire-ben tartott lemezbemutatón bõvült négytagúvá. A történet rögtön egy magyar környezetben igen szokatlan sikerrel folytatódott: az angol Everything But The Girl együttes gitáros-vezetõje, Ben Watt egyszerûen megkereste õket tavaly a MySpace-en, majd le is szerzõdtette a zenekart az új kiadójához, a Strange Feeling Recordshoz. Ráadásul a debütalbumra felkerült egy szám, melyben az EBTG énekesnõje, a Massive Attack Protection címû dalából is ismerhetõ Tracey Thorn ad kissé visszafogott duettet Hajós Kristóffal (Overture). A tudatosan visszafogott zenei alapok sajátos melankolikus tónust adnak a leginkább zongoravezérelt daloknak; Hajós Kristóf gyakran amatõr ízû éneke és jellegzetesen kelet-európai, kicsit suta kiejtése elsõre zavaró tud lenni, de ahogy alámerülünk, szinte már észre se venni ezt az irritáló hatást (és lehet, hogy pont ez a félamatõr természetesség tetszett meg az angoloknak). A mély tónusú, szomorkás, mégis életenergiával teli énekhangról persze leginkább Leonard Cohen juthat eszünkbe. Vannak kiemelendõ tételek: Prozac Messiah, Everybody's Lover, The First Day, ez utóbbi magyar verziója, a Szívnagyobbodás pedig felvillantja, hogy mennyivel markánsabb is lehetett volna ez a lemez, ha még több szám szólalt volna meg magyar nyelven.

Strange Feeling / Warner, 2008

****

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?