Lemez: Elkapunk, Uncle Sam!

  • Harci Andor
  • 2004. december 16.

Zene

A Perfect Circle: eMOTIVeKét stúdióalbum után elõállni egy szinte csak feldolgozásokból építkezõ lemezzel, elég merész húzás. Legfeljebb egyetlen enyhítõ körülményt lehet felhozni: a Bush-régime-mel szembeni - amúgy kicsit már unalmas - ellenállást.
A Perfect Circle: eMOTIVeKét stúdióalbum után elõállni egy szinte csak feldolgozásokból építkezõ lemezzel, elég merész húzás. Legfeljebb egyetlen enyhítõ körülményt lehet felhozni: a Bush-régime-mel szembeni - amúgy kicsit már unalmas - ellenállást.

Az eMOTIVe három évtized zenei felhördüléseibõl csemegézik. Tizenkét felvételébõl tíz olyan idõszakban keletkezett, amikor a világ vezetõ hatalmai nagy társadalmi elégedetlenséget kiváltó politikai döntéseket hoztak. Stílusuk is széles skálán mozog: punk és metál, soul, rhythm and blues és folk-rock. Az album november 2-án, az amerikai elnökválasztás napján került a polcokra; az üzenete pedig egyértelmû: az amerikai honpol-gárok (no meg a fél világ) ismét könnyen válhatnak egy rossz politikai döntés áldozataivá - mintha csak a jövõbe láttak volna.

Maynard James Keenannek, az együttes frontemberének a zenei zsenialitása nemcsak itt nyilvánult meg. A 90-es évek rockjának egyik legegyedibb hangzása Keenan másik projektje, a Tool nevéhez köthetõ. Fölösleges taglalni, milyen jellegzetességek vezettek hát ide - széttört ütemek, pszichedélia és a hard rock folyamatos váltakozásai, no meg Keenan hangjának éteri minõsége, elképesztõ mélységei és magasságai.

Mégis, az APC sokban különbözik a Tooltól. Mentes a hangszerelésben, megkomponáltságban és a dalszövegekben is jelen lévõ okkultista, démoni töltettõl. Az APC inkább az art-rock ambivalens, nehezen emészthetõ arcát mutatja: lendületes, de letargikus, nyomott, ugyanakkor erõteljes hangzásvilággal dolgozik. Az eMOTIVe a harmadik lemeze, és ahogy az elõzõ kettõ is csak az alapvetõ vonásokban rokonítható, úgy ez is eltér azoktól.

Nyitása, az Annihilation után a John Lennon-klasszikus Imagine következik. Míg az elsõ erõsen elüt az APC-t jellemzõ hangzástól, a második elképesztõen sötét hangulatot csempészett Lennon békeballadájába. Az egész albumot ez a kettõsség jellemzi - az egyik felvétel halk, lassú, ám érezteti feneketlen mélységeit, a rá következõ már süvöltõ riffekkel, gépfegyvertüzet idézõ dobokkal, Keenan keserû énekével terhes.

A feldolgozásokat nem lehet egyértelmûen beazonosítani az eredeti dalok ismerete nélkül. A Depeche Mode People Are People-ének átdolgozásáról senki nem tudná megállapítani, hogy elektronikus zenébõl lett a Nine Inch Nailst idézõ, indusztriálos hangzásúvá. Marvin Gaye What's Going Onja az APC-nél nem sugároz kristálytiszta érzéseket - ehelyett lassúsága, mélyebb hangfekvése a kilátástalanság, az agónia hangulatait ragadja meg.

A feldolgozások mellett szereplõ két saját dal semmiben nem tér el a többitõl: kegyetlenül a földbe döngöl. A Counting Bodies Like Sheep To The Rhythm Of The War Drums címe mindent elárul Keenan véleményérõl az iraki konfliktus kapcsán (is) - hangzása talán még ennél is többet. Mint ahogy az egész lemez sok mindent elárul - leginkább talán azt, hogy békét nem csak lágy dallamokkal lehet hirdetni.

Harci Andor

Virgin/EMI, 2004

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.