Lemez: Máshonnan ugyanaz (Tarika: Soul Makassar)

  • m. l. t.
  • 2001. június 21.

Zene

Az egy pillanatig sem vitás, hogy - amiként a Zöld-foki-szigeteknek Cesaria Evora - Madagaszkárnak a Tarika zenekar a szinonimája. Kérdésként legfeljebb csak az merülhet fel, hogy jobbára napsütötte-egzotikus-érzéki dalai mögött elegendő fedezet van-e ahhoz, hogy kétévenként újabb - no és változatlanul hatásos - albumot készítsen.
Az egy pillanatig sem vitás, hogy - amiként a Zöld-foki-szigeteknek Cesaria Evora - Madagaszkárnak a Tarika zenekar a szinonimája. Kérdésként legfeljebb csak az merülhet fel, hogy jobbára napsütötte-egzotikus-érzéki dalai mögött elegendő fedezet van-e ahhoz, hogy kétévenként újabb - no és változatlanul hatásos - albumot készítsen.

Bármiként is, a zenekarvezető Hanitra Rasoanaivo most nagyot lépett. Összeállt volna vele bárhol bárki, de nem a divat-globál hangzásért indult útnak, hanem olyan gyökerekért és mítoszokért, amelyek eddig feldolgozatlanok voltak Madagaszkáron. Négy évvel ezelőtt Szenegál felé fordult, s a Son Egal albummal azt a máig tabuként kezelt 1947-es függetlenségi harcot idézte meg, amelyet szenegáli katonákkal verettek le a franciák, ezúttal pedig Indonéziába látogatott, elvégre a Madagaszkárra elsőként települők nem a közeli Afrikából, hanem a messzi-messzi Indonéziából érkeztek.

Erről az útról szól ez az album. A rizsről és a halakról, a tengerről, a naplementéről és a Makassar népről, a zenei tradíciók pusztulásáról, és hát persze azokról a muzsikusokról is, akikkel együtt dolgozott Bandungban és Jakartában. Ezek a népzenészek nem ismeretlenek számunkra, legutóbb Jugala Allstarsként az Indonéziában jártas Sabah Habas Mustapha So La Li albumán hallhattuk őket (Sabah különben producerként és basszerosként ezen a korongon is nyomot hagyott).

Jó nekik, már Hanitrával, van mire büszkének lenniük, még jó sokáig. A Soul Makassar nem attól különösen jó lemez, hogy végig, hanem attól, hogy némelyik száma elképesztően erős: a lírai Sulawesi, a már-már rockosan feszülő Set Me Free vagy az elborult Madindo éppúgy magaslata a Tarika-életműnek, mint az elmúlt hónapok generál világzenei termésének. S miközben két látszólag távoli-idegen zenei világ találkozott, korántsem oldódott, hanem bizony masszívabbá vált az önazonosságuk.

m. l. t.

Sakay/Rogue, 2001

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.